W zależności od konkretnego gatunku, określenie płci u dorosłych rybek jest łatwe do prawie niemożliwego. Znajomość dymorfizmu płciowego u ryb akwariowych jest ważna przy próbach hodowli i rozmnażania ryb, a także przy wyborze odpowiedniej obsady ryb do akwarium. Chociaż nie wszystkie ryby można łatwo zidentyfikować na podstawie płci, te wskazówki pomogą ci rozpoznać płeć wielu popularnych gatunków ryb akwariowych.

Back
Następny

Ryby żyworodne

Wśród ryb, u których najłatwiej rozróżnić płeć są ryby żyworodne. Należą do nich m.in. gupiki, platki, molinezje, mieczyki, żyrardynki, drobniczki jednodniówki. Samce są zwykle mniejsze i bardziej kolorowe niż samice. Samczyki posiadają również zewnętrzny narząd płciowy, gonopodium, czyli przekształconą w rurkę płetwę odbytową (ostatnia na brzuszku ryby). U samiczek płetwa odbytowa ma zwykły wachlarzowaty kształt. Gonopodium jest używane do zapłodnienia jaj wewnątrz samicy, gdy samiec pływa obok niej. Zapłodnione wewnętrznie jaja wykluwają się w brzuchu samicy, a następnie rybka „rodzi” potomstwo.

Niektóre gatunki żyworódek mają zdolność zmiany płci w określonych warunkach. Dotyczy to na przykład samic mieczyków, nawet takich, które rodziły młode. Jeżeli w środowisku nie występują samce, najsilniejszej może wyrosnąć gonopodium i miecz na dolnej krawędzi płetwy ogonowej. Takie samce nadal będą większe i grubsze od samców „z urodzenia”.

Więcej o temacie zmiany płci u ryb dowiecie się z: tego artykułu na TVN Meteo .

Back
Następny
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments