Dokładna identyfikacja niedoborów mikro i makroelementów na podstawie widocznych objawów roślin jest bardzo trudna i wymaga dużego doświadczenia. Objawy bardzo często są do siebie podobne. Co więcej, objawy niedoborów tych samych pierwiastków mogą być różne w zależności od poziomu niedoborów i rodzaju rośliny, na którą wpływają. Identyfikacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy w tym samym czasie występuje więcej niż jeden niedobór lub nadmiar.

Należy również pamiętać, że nie wszystkie niepokojące zmiany w wyglądzie i kondycji roślin są wynikiem niewłaściwego nawożenia. Przyczyną może być niewystarczający poziom oświetlenia, toksyczność niektórych leków wprowadzonych do akwarium lub po prostu mechaniczne uszkodzenia spowodowane przez ryby lub ślimaki. Dlatego należy być ostrożnym, oceniając objawy niedoborów.

Z powrotem
Następny

Skrócona ściągawka dla początkujących akwarystów

 

ObjawyPrzyczyna
Starsze liście robią się żółte lub czerwoneNiedobór azotu
Stare żółcieją / czerwienią się, Utrata liści i niewielkie martwe obszaryNiedobór fosforanów
Czarne / brązowe liście, rośliny umierająNadmiar fosforanów
Żółte plamy na starych liściach i żółtawe brzegi na młodszych liściachNiedobór potasu
Żółtawe brzegi młodych liści z deformacjamiNiedobór wapnia
Żółte plamy na starych liściach, a żyłki liścia pozostają zieloneNiedobór magnezu
Młode liście żółknąNiedobór siarki
Żółknące liście, które stają się przeźroczysteNiedobór żelaza
Żółte plamy między żyłkami, brzegami i końcówkami liściNiedobór cynku
Roślina pozostaje mała, wolno rośnie, biały osad na liściach (wapń)Niedobór CO2
Ryby łapią powietrze na powierzchniNadmiar CO2
Powolne ryby, brak wzrostu roślinNiedobór tlenu
Rośliny przestają rosnąć, czarne korzenieProblem z podłożem

Identyfikacja niedoborów i nadmiarów musi być oparta na uważnej obserwacji roślin. Należy uważnie obserwować zarówno młode, jak i starsze liście. Typowymi objawami niedoborów i nadmiarów występujących na liściach są chloroza i nekroza. Chloroza jest spowodowana obniżonym poziomem chlorofilu i charakteryzuje się zmianą koloru z zielonego na jasnozielony, żółty lub nawet biały. W przypadku roślin koloru czerwonego liście przebarwiają się na jasnoróżowy. Istnieją różne rodzaje chlorozy: chloroza plamista, chloroza ogólna (obejmująca całe liście), chloroza brzegowa (obejmująca brzegi liści) i chloroza międzynerwowa (dotyczy obszarów między nerwami; żyłki pozostają zielone). Martwica natomiast charakteryzuje się rozkładem części blaszek liściowych, w zbiornikach nekroza powoduje powstawanie dziur w liściach.

Często zdarza się, że rośliny nie mają wystarczającej ilości wszystkich mikroelementów, a te, które są dozowane, nie mogą być skutecznie wchłonięte – opisuje to prawo minimum Liebiga – że wzrost roślin nie jest podyktowany całkowitymi dostępnymi zasobami, ale najbardziej deficytowym zasobem. Ten minimalny zasób – czyli pierwiastek, prowadzi do ograniczenia wpływu innych pierwiastków, a w konsekwencji do spowolnienia wzrostu i rozwoju roślin. Uzupełnienie tych niedoborów sprawi, że rośliny będą rosły lepiej i szybciej. Dlatego tak ważne jest, aby obserwować rośliny i opierać swoją ocenę na wadach wizualnych i objawach, aby móc zapewnić roślinom to, czego potrzebują.

Z powrotem
Następny
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments