Jeśli kiedykolwiek zauważyłeś pianę unoszącą się na powierzchni wody w akwarium, być może zastanawiałeś się, skąd ona pochodzi lub martwiłeś się, że stanowi ona zagrożenie dla twoich ryb. Piana na wodzie akwariowej może pochodzić z wielu źródeł; niektóre są nieszkodliwe, a inne mogą być śmiertelne dla rybek. Oto najczęstsze przyczyny powstawania piany na wodzie w akwarium i sposoby jej wyeliminowania.

Zbyt szybkie wlewanie wody

Bąbelki i piana tworzą się dość łatwo, gdy płyny są mieszane. Potrząśnij wystarczająco mocno dowolnym płynem, a na jego powierzchni utworzą się bąbelki. Podczas napełniania lub uzupełniania akwarium wodą, dość łatwo wstrząsnąć ją na tyle, by powstało wiele bąbelków powietrza, a nawet delikatna piana. To zupełnie normalne. Jeśli chcesz uniknąć bąbelków podczas napełniania lub uzupełniania zbiornika, wlej powoli nową wodę na czystą płytkę, siatkę a nawet dłoń trzymaną pod lekkim kątem, tak aby woda spływała po niej do zbiornika, zamiast silnie rozpryskiwać się do akwarium.

Jeśli masz listwę napowietrzającą lub filtr z dużą wydajnością, mogą one wystarczająco poruszać wodą, aby wytworzyć pianę. Ogólnie rzecz biorąc, ta wytworzona pod ciśnieniem piana nie występuje w dużych ilościach i składa się z dużych pęcherzyków, które szybko się rozpraszają. Ten rodzaj pianki jest całkowicie nieszkodliwy i nie ma się czym martwić. Ale inne rodzaje pianek mogą wskazywać na zagrożenie chemiczne.

Mydło w akwarium

Jednym z typowych powodów, w jakich mydło dostaje się do akwarium, są materiały czyszczące, takie jak wiaderko na wodę lub gąbka do mycia lub szczotka. Upewnij się, że narzędzia do zbiorników nie są używane do niczego innego poza czyszczeniem akwarium. Najczęstszym błędem jest stosowanie np. używanej wcześniej gąbki do zmywania naczyń.

Przygotuj sobie specjalne miejsce, w którym będziesz przechowywał narzędzia do sprzątania akwarium, również dedykowane wiaderko. Poinformuj domowników, jak ważne jest to, aby nigdy nie używać tych narzędzi do niczego innego niż woda w akwarium.

Jeśli nawet niewielka ilość mydła lub środka czyszczącego przedostanie się do akwarium, zwykle spowoduje to powstanie tęczowych bąbelków. Ten rodzaj piany jest złowieszczy, ponieważ ryby mogą szybko umrzeć. Natychmiast przenieś je do innego przygotowanego zbiornika (lub do czystego wiadra, jeśli nie masz innego zbiornika). Każde zabrudzone mydłem akwarium będzie musiało zostać opróżnione, a wszystko dokładnie wypłukane, aby usunąć resztki mydła. Napełnij akwarium odchlorowaną wodą o tej samej temperaturze co akwarium. Pamiętaj, aby zdjąć również filtr, wymieniając wszystkie media filtracyjne i wkładki, które zebrały resztki mydła.

Białko w akwarium

Pianka białkowa jest wynikiem powstawania drobnych pęcherzyków powietrza pokrywających odpady na bazie białka. Powoduje to ich zlepianie się i tworzenie „śmierdzącej” piany. Ten problem jest znacznie bardziej rozpowszechniony w akwariach morskich, ale czasami można go również zobaczyć w akwariach słodkowodnych. Systemy akwariów morskich mogą korzystać z naturalnego pienienia się białek, wykorzystując odpieniacze białek; proces ten usuwa ich nadmiar z powierzchni wody. Jednak odpieniacze białek nie są skuteczne w akwariach słodkowodnych.

Obecność piany białkowej oznacza, że ​​akwarium wymaga dobrego czyszczenia. Upewnij się, że filtr jest czysty i usuń wszelkie zanieczyszczenia z akwarium za pomocą odkurzacza do żwiru. Regularna wymiana wody, konserwacja filtra i rutynowe czyszczenie żwiru sprawią, że nie będziesz mieć problemu z pianką białkową.

Może się okazać, że ryba zdechła w chronionej kryjówce za roślinami lub skałami. Rozpadające się zwłoki ryby są bogatym źródłem białka i są częstą przyczyną powstawania piany białkowej. Warto raz na jakiś czas policzyć swoje rybki i powtarzać to, by upewnić się, że żadnej nie brakuje. Rozkładające się rośliny mogą również wytwarzać odpady białkowe, więc przycinaj martwe liście z roślin wodnych i usuń je z akwarium.

Bąbelkowe gniazdo ryb w akwarium

Niektóre ryby, jak samiec bojownika, czy gurami, budują specjalne jamy z bąbelkowej piany. To forma pokazu godowego, który przyciąga samicę. Samce nie wiedzą, że samica pojawi się w ich zbiorniku wyłącznie wtedy, gdy przyniesiesz ją ze sklepu zoologicznego, dlatego cały czas będą tworzyć takie gniazda. W rzeczywistości są wskaźnikiem, że twój samiec jest zadowolony i zdrowy, więc potraktuj tę piankę raczej jako dobry znak niż problem. Staraj się nie przeszkadzać w ich budowie. Nawet jeśli w akwarium jest tylko jedna ryba, zniszczone gniazdo może spowodować stres u jego oddanego budowniczego.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments