Bojownik syjamski, zwany również wspaniałym to niezwykle dekoracyjna ryba, bardzo popularna w naszych domach. Niestety, niewielu właścicieli zna ich faktyczne potrzeby. W tym materiale poruszymy aspekty stereotypu mało ruchliwej rybki mieszkającej w kuli.
1. MIT: Bojownik może żyć nawet w szklance wody lub wazonie, bo mało się rusza. Kula to dla niego wymarzony dom.
FAKT: Bzdura! I to wierutna. W dużym, obficie zarośniętym akwarium bojownik jest dość aktywną rybą. W małym zbiorniku nie rusza się, gdyż każdy najmniejszy jego ruch wywołuje drgania wody, które rozchodzą się falami aż do ścianek naczynia, od których się odbijają. W wazonie czy kuli odbicie to następuje bardzo szybko, mocno dezorientując rybę. Ponadto takie małe zbiorniki nie mają ogrzewania, a w niższych temperaturach niż optymalne dla bojowników 24-30 °C ryby mniej się ruszają.
- Dlaczego nie można trzymać żadnych ryb w kulach przeczytacie tutaj.
Naturalnym środowiskiem życia bojowników są leśne bajorka i podmokłe łąki, zastępowane obecnie rowami melioracyjnymi i polami ryżowymi, do których bojowniki również się zaadaptowały. Zbiorniki te, mimo że stosunkowo małe, zawsze mają więcej wody niż wiadro lub przynajmniej łączą się z innymi zbiornikami podobnej wielkości, co sumarycznie daje sporą objętość. Ponadto są gęsto zarośnięte roślinnością.
Dla jednego bojownika wystarczy akwarium o pojemności minimum 20 litrów, ale jeżeli będziemy chcieli trzymać go z innymi rybami zbiornik musi być relatywnie większy. Dla haremu (1 samiec + 2 samiczki) minimalna objętość to 54 l obficie obsadzonego roślinami akwarium.