Wielokrotnie obserwując swojego kota podczas snu mogłeś zastanawiać się, czy kot śni? Czy mogą śnić mu się np. koszmary podobnie jak u ludzi? O tym w dzisiejszym materiale.
Gdy twój kot śpi, a przy tym porusza wąsami, a nawet pazurkami u łapek i to mimo, że leży właśnie wygodnie w swoim ulubionym legowisku – prawdopodobnie o czymś śni. Wzorce snu kotów, podobnie jak nasz, obejmują okresy śnienia i okazuje się, że sny kota nie są przypadkowe. Dzieje się tak podobnie jak u człowieka – przez cały dzień bombardują nas przeróżne bodźce i informacje. Mózg musi je uporządkować, co najchętniej robi w trakcie snu. To jak sortowanie paczek na poczcie. Kiedy kotek śpi, jego mózg „sortuje” paczki do odpowiednich skrzynek.
– Ciężko powiedzieć, czy zwierzęta śnią dokładnie w taki sam sposób jak ludzie, ale podczas badań na szczurach przyjrzeliśmy się wzorcowi pojedynczych komórek odpowiedzialnych za sen. Wiemy, że zwierzęta śnią, a ich sny powiązane są z rzeczywistymi doświadczeniami – napisał w opublikowanej pracy naukowej Matthew Wilson z Centrum Nauki i Pamięci MIT.
Przez całą swoją karierę Wilson badał aktywność mózgu szczurów – których mózgi są podobne do kotów i ludzi – podczas godzin snu i czuwania. W jednym eksperymencie Wilson śledził szczury biegające przez labirynt, podczas gdy ich hipokamp, część mózgu odpowiedzialna za pamięć, była monitorowana za pomocą elektrod. Odkrył, że niektóre wzorce wytwarzane przez ich mózgi pasowały do wzorców obserwowanych podczas snu.
Kiedy szczur przeszedł na lewą lub prawą stronę labiryntu, hipokamp zarejestrował wzór, który odtwarzał w stanie snu, który wskazywał, gdzie znajduje się zwierzę – Odkryliśmy, że hipokamp odtwarzał sekwencje wzorców przestrzennych, dzięki czemu możemy określić, gdy zwierzę marzy o ucieczce, kiedy śpi – dodaje Wilson.
Wilson mówi, że ta nowa zdolność do podsłuchiwania śpiącego mózgu stanowi podstawę do analizy treści stanów snu. Może być cennym narzędziem w leczeniu zaburzeń pamięci, takich jak amnezja lub choroba Alzheimera, lub może pomóc w opracowaniu sposobów efektywniejszego uczenia się i zapamiętywania. Jak uważa naukowiec, ten proces przypomina nieco pracę reżysera nad filmem. Podczas snu bez fazy REM, czyli w trakcie zasypiania, fazy płytkiej i głębokiej, mózg kota pobiera fragmenty obrazów z dnia i przerabia je lub edytuje, aby stworzyć gotowy produkt – sen.
– To tak, jakby odtwarzać fragmenty filmu w odtwarzaczu. Wspomnienia odtwarzane są w krótkich odcinkach, często w pamięci przewijają się do przodu lub do tyłu. To proces edycji, w którym krótsze sekwencje są łączone w małe kawałki. Treść odzwierciedla doświadczenia Twojego kota w ostatnim okresie czuwania – wylicza Matthew Wilson.
Badania Wilsona pokazują również, że określone sekwencje we wzorach są unikalne dla doświadczenia zwierzęcia. Tak więc, jeśli na przykład twój kot doświadczył określonego wzoru sekwencji np.: kwiatu, zachodu słońca i niedźwiedzia, jest to bardzo prawdopodobne, że jest to powtórka z doświadczenia, które doświadczył w ciągu dnia.
Filmowy fragment snu kota ma miejsce podczas snu REM, w którym organizm zasadniczo wyłącza się lub jest sparaliżowany, ponieważ jego układ serotoninowy jest wyłączony. To właśnie z tego powodu nie możemy spaść z łóżka podczas snu.
Główną funkcją serotoniny jest kontrolowanie dużych mięśni, które umożliwiają wykonywanie takich czynności, jak przewroty w tył lub rzucanie piłką. Te mięśnie, które pozwalają ci pozostać wyprostowanym, są wiotkie. Ale nadal istnieje dobra kontrola motoryczna. Dlatego możesz zobaczyć, jak Twój kot obraca oczami lub porusza uszami, wąsami i palcami u nóg.
Dlatego pamiętaj, aby zapewnić swojemu futrzakowi same miłe wspomnienia. Dzięki temu będzie miał o czym śnić, a robi to bardzo często.