To, ile chomików zjada, zależy od ich wielkości, ale z grubsza chomiki zjadają jedną lub dwie łyżeczki suchej mieszanki dziennie. Jeśli zauważysz, że Twój chomik gromadzi w ściółce ogromne ilości suchej karmy, możesz go karmić za dużo. Jeśli całe jedzenie znika bardzo szybko, możesz zwiększyć podawaną ilość.
Jeśli Twoje chomiki są bardzo małe, jak Roborovski (inne nazwy: Chomicznik malutki, chomik Roborowskiego), mogą potrzebować mniej niż jednej łyżeczki do herbaty dziennie. Jeśli masz większego chomika, takiego jak chomiczek Syryjczyk, może potrzebować trochę więcej. Chomiki w ciąży lub w okresie rekonwalescencji mogą również potrzebować więcej jedzenia niż zwykle. Każdy opiekun tego małego gryzonia musi kierować się własnym osądem by dostosować odpowiednią ilość pokarmu dla swojego pupila.
Ile kosztuje karma dla chomika?
Sucha karma dla chomików jest bardzo tania. W sklepach możemy kupić 5 kilogramowe opakowanie za niespełna 20 zł. Jaką wybrać karmę dla chomika? To zależy głównie od Ciebie – czy potrzebujesz czegoś, co dostarcza wszystkich witamin i minerałów, których potrzebuje Twój chomik, czy też chętnie dostarczasz częściej świeżą karmę, aby uzupełnić susz? Musisz być jednak ostrożny kupując karmę sprzedawaną luzem na wagę. Upewnij się, że była ona trzymana w bardzo czystym miejscu, ponieważ wilgoć lub brud może zanieczyścić karmę bakteriami i pleśnią, co może być bardzo niebezpieczne dla Twojego zwierzaka. Najlepiej, jeżeli taka karma przechowywana jest w sklepach w szczelnych pojemnikach.
Dozowniki karmy dla chomików
Dozowniki karmy dla zwierząt domowych zwykle zawierają o wiele więcej jedzenia, niż Twój chomik będzie potrzebował na co dzień. Skoro chomik może korzystać z niego, kiedy tylko chce, może okazać się, że pokarm z dozownika znika znacznie szybciej niż się spodziewałeś. Dzieje się tak, ponieważ chomiki uwielbiają gromadzić żywność znajdowaną na całym swoim terytorium.
W naturze ilość pożywienia byłaby bardzo różna, dlatego chomiki lubią ukrywać żywność na wypadek, gdyby w którymś momencie się skończyła. Dlatego zwierzak będzie chętnie zabierał żywność z dozownika i chował ją po klatce, która najprawdopodobniej będzie i tak wyrzucona w trakcie czyszczenia klatki. Oznacza to, że marnuje się ogromna ilość pożywienia.
Są dostępne również specjalne dozowniki, które umożliwiają dostęp do określonej ilości pokarmu wyłącznie o określonych porach. Będzie to znacznie lepszy (ale droższy) wybór, jeżeli nie możemy regularnie i samodzielnie karmić swojego pupila.