Strona głównaTerrarystykaInfekcje dróg oddechowych u żółwi i żółwi wodnych
Kategoria:

Infekcje dróg oddechowych u żółwi i żółwi wodnych

Data:

Dowiedz się więcej

Jak długo żyją żółwie domowe?

Nie jest tajemnicą, że żółwie żyją dłużej niż wiele...

Żaby domowe: Wszystko, co musisz wiedzieć

Żaby mogą być wspaniałymi zwierzętami domowymi dla właściwej osoby,...

Jak sprawdzić, czy żółw ma zdrową skorupę

Żółwie różnych gatunków mają skorupy różniące się rozmiarem, kolorem...

Kameleon w domu (hodowla w terrarium, pożywienie, ważne informacje)

Kameleony to niesamowite stworzenia, ale nie są najlepszymi zwierzakami...

Żółw – ABC dla przyszłych właścicieli

Co powinniśmy wiedzieć przed zakupem żółwia? Jak przygotować się do...

Żółwie podobnie do ludzi mogą złapać przeziębienie, czy nawet zapalenie płuc. Chociaż nasze zwierzaki nie przemieszczają się i nie spotykają z innymi jak my, to często są narażone na działanie środowiska, w którym się znajdują. 

Jak żółw łapie przeziębienie? Najczęstszą przyczyną infekcji dróg oddechowych u żółwia jest zbyt niska temperatura otoczenia. Może to wynikać z kilku czynników, jak: Przepalona żarówka, która przestaje dawać ciepło, przewiewne okno lub drzwi, pracujący w pobliżu wentylator, szybka zmiana temperatury, przenoszenie żółwia, czy nawet przebywanie w pobliżu innego chorego żółwia. Każdy chory żółw powinien zostać poddany kwarantannie, by uniknąć przenoszenia się zarazków na inne osobniki.

Przeziębienie u żółwia – na co zwrócić uwagę

Najbardziej oczywistymi objawami infekcji dróg oddechowych u żółwia są trudności w oddychaniu, spadek energii, brak apetytu, pływanie bogiem, oddychanie z otwartym pyskiem, gwizd podczas oddychania, wydzielina lub bąbelki z pyska, oczu lub nozdrzy.

Infekcja dróg oddechowych – nawet zwykłe przeziębienie może przekształcić się w zapalenie płuc i zagrażać życiu twojego żółwia. Jeśli twój żółw nie chce jeść od kilku dni, lub wykazuje jakiekolwiek oznaki przeziębienia, nie wolno tego ignorować.

- Advertisement -

Leczenie przeziębienia u żółwia

Przede wszystkim sprawdź panującą temperaturę w wybiegu swojego żółwia zarówno w dzień, jak iw nocy. Jeśli jest to duża przestrzeń, należy również sprawdzić wiele jej obszarów pod kątem zimnych miejsc. Najczęściej okaże się, że miejsce do wygrzewania się nie jest wystarczająco ciepłe dla twojego żółwia lub w nocy robi się zbyt zimno. Odpowiedz sobie również na pytania:

  • Czy twój żółw gdzieś podróżował (np. Do weterynarza, do nowego domu itp.)?
  • Czy przeniosłeś terrarium?
  • Czy temperatura zewnętrzna drastycznie się zmieniła?
  • Czy ostatnio zabrakło nagle prądu?

Jeśli któraś z żarówek się przepaliła lub temperatura powietrza nie jest taka, jaka powinna być w terrarium twojego żółwia, upewnij się, że go odpowiednio ogrzałeś i naprawiłeś problem. Czasami samo podniesienie temperatury w pomieszczeniu sprawi, że żółw będzie mógł poczuć się znacznie lepiej jeszcze przed wizytą u lekarza weterynarii. Zwiększenie wilgotności może również pomóc w udrożnieniu dróg oddechowych żółwia – podobnie jak nawilżacz powietrza gdy drapie cię w gardle. Pamiętaj, aby unikać stosowania jakichkolwiek leków dla swojego żółwia, chyba że lekarz weterynarii zaleci to zrobić.

Na koniec umów się na wizytę u weterynarza, ponieważ najprawdopodobniej będziesz potrzebować leków bezpiecznych dla żółwi, aby pomóc zwalczyć infekcję. Lekarz może zlecić cytologię wydzieliny, by wykryć, co odpowiada za infekcję. Może również zlecić prześwietlenie by wykryć ewentualne zmiany w sercu lub płucach wyjaśniające trudności w oddychaniu. Można zrobić również posiew wydzieliny i inne testy diagnostyczne.

Zapobieganie przeziębieniu u żółwia

Powinieneś zawsze monitorować temperaturę w terrarium lub na wybiegu twojego żółwia. Pamiętaj, aby sprawdzić różne miejsca, do których twój żółw może dostać się w zagrodzie o różnych porach dnia, ponieważ mogą się one różnić. Może się okazać, że w nocy robi się zbyt zimno, gdy światło wygaszające się wyłącza lub w tylnej części obudowy jest chłodne miejsce z powodu przeciągu. Trzymając żółwia w domu, nigdy nie kładź go na podłodze.

- Advertisement -
Jakub Markiewicz
Jakub Markiewicz
Miłośnik kotów i technologii :)

Najnowsze

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
IMCAGES
1 rok temu

Wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie z pewnością pomagają szybciej zwalczyć infekcję.