Właściciele psów bardzo chętnie szkolą swoje zwierzaki, które całkiem szybko są w stanie nauczyć się podstawowych komend jak: zostań, siad, przyjdź, czy podaj łapę. O ile dla niemal w każdym mieście są dedykowane szkolenia dla psów, tak ze znalezieniem trenera dla ptaków może być już problem.
Szkoląc swoją papugę możesz nauczyć ptaka, jakie zachowania lubisz i jak powinien się zachowywać. Co więcej, szkolenie pozwoli pokazać zwierzakowi, że jesteś jego przyjacielem i zacznie kojarzyć Cię z dobrymi rzeczami jak smakołyki, pochwały, czy zabawa. Co można zrobić, by samodzielnie zacząć szkolenie ptaka?
Ucząc ptaka nowych rzeczy naprowadzamy go ręką ze smakołykiem lub czekamy, aż ptak przypadkowo zrobi daną czynność na której nam zależało i wtedy go nagradzamy. W żadnym przypadku nie wolno stosować kar, bo papuga nie będzie chciała więcej z nami współpracować.
Natychmiastowa nagroda
Kiedy twoja papuga wykonuje pożądane zachowanie, takie jak wejście na palec, warto natychmiast nagrodzić za to ptaka. Specjaliści podpowiadają, żeby połączyć słowne pochwały wypowiadane w stronę papugi razem z dawaniem mu jedzenia. Musi to być zrobione też jak najszybciej, by ptak zdawał sobie sprawę i nagrodę łączył z wcześniej wykonanym poleceniem. Dzięki temu uczą się zachowania. Źle wykonanych ćwiczeń nie nagradzamy, chociaż może nas to kusić, bo papugi są takie słodkie.
Unikatowe przysmaki
Nic tak nie motywuje papugi do uczenia się naszych poleceń jak smakołyki dla ptaków. Nie podawaj żadnych starych przysmaków i nic, co dajesz papudze na co dzień. Ptak musi wiedzieć, że za wykonanie danej czynności otrzyma coś, czego w żaden inny sposób nie mogłaby samodzielnie dostać np. nie jest dostępne w klatce. To bardzo motywuje zwierzaka do rozpoczęcia treningu. Jak więc sprawić, by smakołyk był wyjątkowy?
Każdy ma coś ulubionego do jedzenia, nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Określ, co Twoja papuga lubi najbardziej. To indywidualna sprawa, ale jako opiekun z pewnością już wiesz, co to takiego. Cenną wskazówką dla Was jest dla Was podniesienie wartości unikatowego przysmaku przez uczynienie go rzadkością, którą dostaje wyłącznie od swojego trenera. Jeżeli zbyt często będziesz dawał papudze jej ulubiony smakołyk, jego znaczenie mocno straci na wartości i ptak nie będzie tak zmotywowany do pracy z Tobą.
Porcjuj przysmaki treningowe
Gdy znajdziesz idealny smakołyk treningowy dla swojej papugi, połam go na mniejsze kawałki. To istotne, bo zbyt duże kawałki pokarmu sprawią, że ptak zamiast na trening będzie przeznaczał czas na jego jedzenie. Musi to być na tyle mała porcja, by papuga szybko je zjadła i zaraz wróciła do dalszych ćwiczeń. Papugi potrafią dość krótko skupić swoją uwagę, jeżeli zajmą się jedzeniem, mogą zapomnieć, czego chcieliśmy je nauczyć.
Zmaksymalizuj swój czas treningu
Możesz i powinieneś trenować swojego ptaka przez jak najdłuższy czas. Jeśli jednak naprawdę chcesz, aby lekcje były najbardziej wydajne, specjaliści polecają by szkolić ptaka o poranku. Papugi są wypoczęte po całej nocy i bardziej chętne do aktywności.
Sesja treningowa nie może być za długa. Zalecane są ćwiczenia maksymalnie do 3 minut. Jeśli jednak Twój ptak jest bardzo zajęty, możesz kontynuować sesje treningowe przez kolejne kilka minut. Obserwuj mowę ciała papugi i zdaj się na swój instynkt. Jeżeli poprosisz papugę, by weszła na Twój palec, a ona odwróci się i zacznie czyścić się w klatce, oznacza to, że warto zrobić przerwę.
Wybierz odpowiednie środowisko do treningu
To co robisz jest ważne, ale jeszcze bardziej – gdzie. Wybierz miejsce wolne od rozpraszaczy, na przykład takich, które możesz znaleźć w klatce swojej papugi. Pomoże to zachować jej koncentrację. Jeżeli ptak przebywa w swoim domku, będzie bardziej zainteresowany jedzeniem i zabawą aniżeli tym, o co go prosisz.
Pomocny może okazać się specjalny stojak poza klatką. Dzięki temu po rozpoczęciu sesji treningowej i otwarciu klatki, ptak będzie samodzielnie podlatywał na stojak spodziewając się treningu.