Opieka nad koniem wymaga wiele pracy. Będziesz musiał zdecydować, gdzie może mieszkać, kto zajmie się jego potrzebami medycznymi i kopytami, ile będziesz jeździć i z jaką częstotliwością, jaki rodzaj karmy będziesz mu podawać i wiele, wiele innych. Zapraszam do materiału.
Jak długo żyją konie?
Długość życia konia zależy od wielu czynników: od diety, ćwiczeń, różnych chorób i nie tylko. Jako dobry rodzic konia chcesz mieć pewność, że opiekujesz się jak najlepiej swoim czworonożnym towarzyszem, aby mógł dożyć dojrzałej starości w dobrym zdrowiu. Zanim dowiesz się, jak pomóc koniowi żyć dłużej, warto wiedzieć, jaka jest średnia długość życia konia. Przeciętny koń domowy żyje od 25 do 30 lat i to właśnie te, którymi opiekujemy się jak zwierzętami domowymi, mają największe szanse na przeżycie przez długi czas. Nie muszą martwić się dostępem do jedzenia i zazwyczaj mają regularną opiekę.
Z drugiej strony koń wyścigowy będzie miał prawdopodobnie krótsze życie – nie dlatego, że konie pełnej krwi nie są dobrze pielęgnowane, ale dlatego, że mają wiele urazów, które wpływają na długość życia. W świecie koni wyścigowych złamana noga może prowadzić nawet do… eutanazji. Czy rasa determinuje długość życia koni? Nie. Rekordem najdłużej żyjącego konia był ten z Wielkiej Brytanii, który dożył 62 lat.
To, co wpływa najbardziej na długość życia konia, to geny, jakość i rodzaj paszy, poziom aktywności fizycznej, odpowiednia opieka i jak w przypadku każdego gatunku – trochę szczęścia. Dobre odżywianie, dbanie o zdrowie w razie potrzeby, socjalizacja z innymi końmi i regularne ćwiczenia: to są podstawy dobrego zdrowia koni. Może się to wydawać proste, ale te wskazówki są często pomijane. Co więc możemy zrobić, by nasz koń cieszył się zdrowiem przez jak najdłuższy czas?
Karm konia często, nie za dużo na raz
Na wolności konie pasą się, jedząc niewielkie ilości trawy i innych roślin. Oczywiście nie możesz odtworzyć dzikiej przyrody, ale możesz się do niej zbliżyć. Ważne jest, aby nie przesadzać z kaloriami. Koń musi zachować prawidłową wagę.
Zadbaj o odpowiedni rodzaj jedzenia. Eksperci polecają najbardziej paszę składającą się z traw pastwiskowych i siano o długich łodygach, takich jak lucerna. Powinniśmy za to unikać karmienia zbożami jak owiec i kukurydza chyba, że nasze zwierzę potrzebuje skoncentrowanych kalorii np. karmi i potrzebuje kalorii do produkcji mleka, lub jest źrebakiem.
Jak często powinniśmy karmić konia? Co najmniej dwa razy dziennie i to jest minimum. Aby zbliżyć się do wypasu na wolności, zaleca się podawanie pasz przynajmniej trzy razy dziennie. Idealną sytuacją jest możliwość wypuszczenia konia na pastwisko. Są także specjalne podajniki pasz z małymi otworami. Sprawiają, że nasz zwierzak może zjadać malutkie kawałki siana na raz, co przypomina naturalne żerowanie na pastwisku.
Nie przesadzaj jednak z kaloriami. Większość koni domowych ma nadwagę, co jest efektem połączenia zbyt dużej ilości jedzenia i niewystarczającej ilości ruchu. Oczywiście liczenie kalorii jest trudne, więc oto prostszy sposób na obliczenie odpowiedniej ilości pokarmu: Twój koń potrzebuje od 1,5 do 2% masy ciała dziennie w paszy. Jeśli masz konia ważącego 450 kilogramów, będzie on potrzebował 4-5 kilogramów karmy dziennie. Jak szybko sprawdzić, czy koń ma odpowiednią wagę? Jeżeli w dotyku czujesz jego żebra, ale ich nie widzisz – jest dobrze.
Dbaj o zdrowie swojego konia
Konie mogą cierpieć na wiele chorób, z których niektórym można zapobiec, upewniając się, że zwierzę otrzyma szczepienia zgodnie z harmonogramem. Powinno zostać również odrobaczone, a jeżeli tego potrzebuje – lekarz powinien zadbać o jego zęby i kopyta. Mimo to, zwierzak może wciąż zapadać na różne choroby. Do najczęstszych z nich można zaliczyć kolkę: konie, które nie jedzą odpowiedniej paszy, mogą odczuwać ból brzucha. Inną chorobą jest ochwat, która dotyka całego organizmu ale najbardziej da się ją zauważyć na kopytach. Jeżeli mowa już o kopytach konia, mogą zdarzać się także pleśniawki lub ropnie.
W wielu przypadkach najważniejsze jest zadbać o odpowiednią dietę i regularne ćwiczenia. To nie intensywność ćwiczeń jest ważna, tylko odpowiednia umiejętność ich wykonywania. Konie to także zwierzęta stadne i lubią mieszkań razem z innymi końmi. Lubią wystawiać głowy z boksów by widzieć siebie nawzajem. Jeżeli Twój koń ma swoich kilku towarzyszy i lubi spędzać z nimi czas, warto wypasać ich razem. Pamiętaj aby zadbać o odpowiednią pielęgnację swojego pupila, aby go głaskać i mówić do nich. Jest to niesamowicie satysfakcjonujące i kończy się wspaniałą relacją ze zwierzęciem.