Poniżej przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Was pytania w temacie hodowli krewetek cardina, neocardina, paracaridina w krewetkariach. To także główny materiał nowej kategorii w całości poświęconej tematyce krewetek. Zapraszamy Was do zadawania pytań, na które odpowiemy w tym materiale lub dedykowanym artykule. 

1Czy ślimaki helenka zjadają krewetki?

Nie. Ślimaki Clea helena nie polują na zdrowe krewetki. Są dla nich zbyt szybkie. Jeśli w akwarium obserwujemy helenki zjadające krewetkę możemy być pewni, że była ona słaba, chora lub martwa zanim ślimaki się nią zajęły. W takim przypadku helenki wyświadczają nam przysługę, usuwając z populacji najsłabsze osobniki.

2Czy wyławiać martwe krewetki/rybki czy pozwalać zjadać je krewetkom?

Dla bezpieczeństwa – lepiej je wyłowić. Na martwej materii organicznej (martwe zwierzątko) bardzo szybko rozwijają się patogeny, które mogą nie tylko wpłynąć negatywnie na wodę w zbiorniku, ale także bezpośrednio zagrażać zdrowiu mieszkańców akwarium. Zagrożenie jest tym większe, im mniejsze jest akwarium. Ponadto w ciałach martwych ryb czy krewetek mogą znajdować się niebezpieczne pasożyty, które po zjedzeniu przez inne ryby czy krewetki mogą przenieść się na kolejnego żywiciela. 

Natomiast jeśli akwarium jest duże, dojrzałe, stabilne, zdrowe, a rybka czy krewetka padła po prostu ze starości, to niewyłowienie jej od razu nie jest krytycznie szkodliwe. Najprawdopodobniej jej szczątki zostaną zjedzone przez innych mieszkańców naszego akwarium. 

3Czy można trzymać ze sobą różne gatunki krewetek?

W naturze rodzaje Caridina, Neocaridina i Paracaridina często występują razem, w tych samych lokalizacjach. Nie krzyżują się jednak między sobą. Różnica między wymaganymi warunkami wynika z historii ich hodowli do celów akwarystycznych. Nie ma więc przeciwwskazań do hodowania w jednym akwarium krewetek różnych gatunków. Musimy jednak pamiętać o odpowiednio długiej aklimatyzacji i przyzwyczajenia krewetek do warunków, w jakich będziemy je utrzymywać.

Natomiast jeśli chcemy mieć w akwarium różne odmiany barwne tego samego gatunku, musimy liczyć się z tym, że ich potomstwo będzie mniej intensywnie ubarwione niż rodzice. Po kilku pokoleniach takich krzyżówek otrzymamy ubarwienie „dzikie”, czyli takie, jak występuje w naturze.

4Czy podmiana wody może zabić krewetki?

Prawidłowo wykonana nie. Jeśli natomiast wymieniamy całą wodę, równocześnie myjemy filtr, a akwarium uzupełniamy wodą prosto z kranu (mocno zgazowaną, chlorowaną), o nieodpowiedniej temperaturze, to zgony krewetek są rzeczą pewną.

5Jak długo krewetki chowają się po wylince i dlaczego?

Wylinka to zrzucanie pancerzyka chitynowego, wysyconego solami mineralnymi. Po wylince nowy pancerzyk jest miękki, więc krewetka jest słabiej chroniona. Dopóki pancerzyk nie wchłonie odpowiedniej ilości związków mineralnych krewetka spędza czas w bezpiecznej kryjówce. Chowają się więc dla bezpieczeństwa. Gdy jednak pancerzyk się wzmocni, krewetki znów pojawią się na widoku. 

6Dlaczego krewetki wychodzą z akwarium?

W naturze krewetki szukają nowych zbiorników do zasiedlenia. Instynkt ten daje o sobie znać również w akwarium. Dlatego warto zabezpieczać górę akwarium przed niekontrolowanymi spacerami. 

7Czy duża ilość krewetek rozwiąże problem glonów w akwarium?

Nie. Krewetki zjadają głównie materię organiczną osadzającą się na glonach, a je same tylko w niewielkim stopniu. Nie są więc problemem na pozbycie się glonów. 

8Czy krewetki składają jajka?

Tak. Samiczki po złożeniu jaj noszą je pod odwłokiem. Nie jest to jednak ciąża, tylko inkubacja jaj. Można zauważyć, jak samiczka wachluje jaja przez dłuższy czas. 

Masz pytanie dotyczące krewetek akwariowych? Zadaj je nam w komentarzu!

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments