Molinezja czarna - samiczka, molinezja złota - samczyk
Molinezja czarna - samiczka, molinezja złota - samczyk

Molinezja to jajożyworodna rybka odpowiednia do akwarium towarzyskiego.

Żyje w wodach słodkich i słonawych Ameryki Środkowej, a także południowej części Ameryki Północnej i północnych rejonów Ameryki Południowej.Dzikie osobniki są zielonkawe, z brunatno czerwonymi plamkami i czerwonawymi płetwami, upstrzonymi ciemnymi cętkami. Wyhodowano jednak wiele odmian, np. Black Molly (czarna), złota, biała, marmurkowa. Także różnią się kształtem płetw: oprócz standardowej krótkopłetwej popularna jest również forma księżycowa, o wydłużonych brzegowych promieniach płetwy ogonowej.

Dymorfizm płciowy

Samce są mniejsze i smuklejsze od samic oraz posiadają gonopodium. Podobnie jak w przypadku mieczyków, samice mogą zmienić płeć na męską. Zjawisko to występuje właściwie tylko u mieczyków i molinezji.

Wymagania

Akwarium powinno być duże, przestronne, dobrze oświetlone, przy ściankach obficie obsadzone, z pozostawionym miejscem do swobodnego pływania. Ze względu na szybką przemianę materii niezbędna jest cotygodniowa podmiana wody oraz okresowe czyszczenie dna (odmulanie) i dobra filtracja. Ryby te sa wrażliwe na niską temperaturę i jej wahania.

Rozmnażanie

Tak jak w przypadku większości ryb żyworodnych, rozmnażanie nie jest kłopotliwe. Ciąża trwa 4-6 tygodni, w zależności od temperatury wody. W jednym miocie samiczka może urodzić 10-80 w pełni samodzielnych młodych. Narybek żywi się glonami i drobinami pokarmu, którym karmimy rodziców. Młode są chętnie zjadane przez rodziców i inne ryby, więc jeżeli zależy nam na narybku możemy postąpić dwojako. Przed porodem możemy samiczkę umieścić w kotniku, a po wykoceniu zabrać ją od młodych. Albo po porodzie odłowić wszystkie inne ryby. Możemy się zdać na naturę i zapewnić rybkom kryjówki wśród roślinności, bez żadnego odławiania. Da to większe szanse na odchowanie zdrowszych i silniejszych osobników, ale w mniejszej liczbie.

Rodzina:piękniczkowate
Wielkość:do 8 cm samiec, do 10 cm samica
Zajmowane strefy w akwarium:powierzchniowa i środkowa
Temperatura:24-29 oC
Twardość ogólna wody:twarda (15-30 on), , najlepiej o lekkim zasoleniu:
ok. 1 łyżeczka soli niejodowanej (kamiennej, do ogórków)
na 10 l wody
pH:7,0-8,5
Minimalna wielkość akwarium:100 l, o długości minimum 80 cm
Pokarm:żywy, mrożony, suchy; zjada również glony i sparzone
warzywa
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments