Świnki morskie to urocze zwierzęta, które są również bardzo delikatne i wrażliwe na stres. długotrwała ekspozycja i brak komfortu u zwierzaków może sprawić, że świnka zacznie chorować. Aby móc jak najlepiej opiekować się tymi zwierzakami, warto nauczyć się, jak rozpoznawać oznaki stresu u świnek morskich i jak poprawić ich poczucie bezpieczeństwa.
Trudno jest pomóc zestresowanemu zwierzakowi, jeśli nie wiesz, czego szukać. Dobra wiadomość jest taka, że zachowanie twojego małego zwierzęcia jest najlepszym wskaźnikiem tego, jak się ono czuje. Objawy mogą być różne, od agresywnych zachowań, takich jak podrzucanie głową lub szczerzenie zębów, po depresję, letarg i brak apetytu. Warto zwrócić uwagę na to, czy świnka dużo się ukrywa i odmawia wyjścia z budki lęgowej, czy dużo śpi, czy jest nerwowa, drażliwa, nie daje się dotykać, nie chce jeść, wypadają jej włosy, czy syczy lub szczęka. To najpopularniejsze objawy stresu u świnek morskich.
Jak można złagodzić stres u świnki morskiej? Przede wszystkim należy odnaleźć jego przyczynę. Jednym ze sposobów zapobiegania oznakom stresu u świnek morskich jest zapewnienie zwierzakowi wygodnej, odpowiedniej wielkości klatki i umiejscowieniu jej w zacisznym miejscu w domu. Trzymaj również psy i koty z dala od jej klatki. Ponieważ świnki morskie są gryzoniami, widok drapieżników zbliżających się do klatki może być bardzo stresujący. Powinieneś również uważać w trakcie zabawy i dotykania tego zwierzaka, zwłaszcza jeżeli nie jest do Ciebie przyzwyczajony. Zacznij powoli, używaj kojącego głosu i na początku rób krótkie sesje. Śledź każde jej zachowanie i często odkładaj do klatki dając szanse na relaks w pojedynkę. Zawsze nadzoruj dzieci, kiedy zajmują się twoją świnką morską i upewnij się, że wiedzą, jak być delikatnym i sprawić, by świnka morska czuła się bezpiecznie.
Świnki morskie są bardzo towarzyskimi zwierzętami dlatego warto rozważyć zapewnienie śwince partnera z klatki. Zalecaną kombinacją są samce tej samej płci w klatce, chociaż samce najlepiej radzą sobie ze świnkami, które znają od urodzenia. Trzymając razem samca i samicę świnki morskiej, upewnij się, że samiec jest wykastrowany.
Wszystkie zmiany w środowisku zwierzaka należy wprowadzać powoli. Dodając nową świnkę trzeba zrobić to stopniowo. Umieść drugiego osobnika w osobnej klatce i postaw ją w pobliżu głównego środowiska. Poczekaj aż zwierzaki się zaaklimatyzują. W ten sam sposób wprowadzaj nowy pokarm i elementy klatki.
Stymulacja psychiczna i fizyczna może pomóc zmniejszyć oznaki stresu, więc zapewnij swojemu ciekawskiemu zwierzakowi zabawki i odpowiednie przedmioty do żucia. Jeśli Twój mały zwierzak wydaje się chory, natychmiast zabierz go do weterynarza.