Strona głównaInne zwierzakiŚwinki morskieOznaki stresu u świnki morskiej
Kategoria:

Oznaki stresu u świnki morskiej

Data:

Dowiedz się więcej

Jak dbać o świnkę morską

Świnki morskie są wspaniałymi zwierzakami, które idealnie nadają się...

Świnki morskie to urocze zwierzęta, które są również bardzo delikatne i wrażliwe na stres. długotrwała ekspozycja i brak komfortu u zwierzaków może sprawić, że świnka zacznie chorować. Aby móc jak najlepiej opiekować się tymi zwierzakami, warto nauczyć się, jak rozpoznawać oznaki stresu u świnek morskich i jak poprawić ich poczucie bezpieczeństwa. 

Trudno jest pomóc zestresowanemu zwierzakowi, jeśli nie wiesz, czego szukać. Dobra wiadomość jest taka, że ​​zachowanie twojego małego zwierzęcia jest najlepszym wskaźnikiem tego, jak się ono czuje. Objawy mogą być różne, od agresywnych zachowań, takich jak podrzucanie głową lub szczerzenie zębów, po depresję, letarg i brak apetytu. Warto zwrócić uwagę na to, czy świnka dużo się ukrywa i odmawia wyjścia z budki lęgowej, czy dużo śpi, czy jest nerwowa, drażliwa, nie daje się dotykać, nie chce jeść, wypadają jej włosy, czy syczy lub szczęka. To najpopularniejsze objawy stresu u świnek morskich.

Jak można złagodzić stres u świnki morskiej? Przede wszystkim należy odnaleźć jego przyczynę. Jednym ze sposobów zapobiegania oznakom stresu u świnek morskich jest zapewnienie zwierzakowi wygodnej, odpowiedniej wielkości klatki i umiejscowieniu jej w zacisznym miejscu w domu. Trzymaj również psy i koty z dala od jej klatki. Ponieważ świnki morskie są gryzoniami, widok drapieżników zbliżających się do klatki może być bardzo stresujący. Powinieneś również uważać w trakcie zabawy i dotykania tego zwierzaka, zwłaszcza jeżeli nie jest do Ciebie przyzwyczajony. Zacznij powoli, używaj kojącego głosu i na początku rób krótkie sesje. Śledź każde jej zachowanie i często odkładaj do klatki dając szanse na relaks w pojedynkę. Zawsze nadzoruj dzieci, kiedy zajmują się twoją świnką morską i upewnij się, że wiedzą, jak być delikatnym i sprawić, by świnka morska czuła się bezpiecznie.

Świnki morskie są bardzo towarzyskimi zwierzętami dlatego warto rozważyć zapewnienie śwince partnera z klatki. Zalecaną kombinacją są samce tej samej płci w klatce, chociaż samce najlepiej radzą sobie ze świnkami, które znają od urodzenia. Trzymając razem samca i samicę świnki morskiej, upewnij się, że samiec jest wykastrowany.

- Advertisement -

Wszystkie zmiany w środowisku zwierzaka należy wprowadzać powoli. Dodając nową świnkę trzeba zrobić to stopniowo. Umieść drugiego osobnika w osobnej klatce i postaw ją w pobliżu głównego środowiska. Poczekaj aż zwierzaki się zaaklimatyzują. W ten sam sposób wprowadzaj nowy pokarm i elementy klatki.

Stymulacja psychiczna i fizyczna może pomóc zmniejszyć oznaki stresu, więc zapewnij swojemu ciekawskiemu zwierzakowi zabawki i odpowiednie przedmioty do żucia. Jeśli Twój mały zwierzak wydaje się chory, natychmiast zabierz go do weterynarza.

- Advertisement -
Jakub Markiewicz
Jakub Markiewicz
Miłośnik kotów i technologii :)

Najnowsze

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments