Strona głównaKotyPierwsza wizyta z kotem u weterynarza. Czego się spodziewać?
Kategoria:

Pierwsza wizyta z kotem u weterynarza. Czego się spodziewać?

Data:

Dowiedz się więcej

Co musisz wiedzieć przed adopcją pierwszego kota

Jako jedno z najpopularniejszych zwierząt domowych na świecie, koty...

Dlaczego koty tak lubią buty?

Koty są znane ze swojego nietypowego, a czasem dziwnego...

Jak umyć kota lub kociaka

Kąpanie kota jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych aspektów opieki...

Pazury u kota – jak o nie zadbać

Pazury u kota są jednym z najważniejszych narzędzi, które...

Różnice między kocią sierścią a futrem i włosami

Koty są popularnymi zwierzętami domowymi, a ich sierść i...

Każdy właściciel zwierzaków, nie tylko kotów, powinien regularnie dbać o jego zdrowie. Warto zaplanować regularne wizyty u weterynarza, a nie odwiedzać lekarza jedynie wtedy, gdy coś się dzieje. Dzięki temu zapewnimy naszemu pupilowi zdrowie przez długie lata.

Częścią bycia właścicielem kociaka jest dbanie o jego zdrowie. A to oznacza, że ​czasami musisz odwiedzić ze swoim futrzakiem weterynarza. Jak przygotować się do takiej wizyty i czego można się spodziewać?

Kiedy zabrać kociaka do weterynarza?

Z reguły kot adoptowany ze schroniska powinien zostać zbadany przez weterynarza w ciągu tygodnia od zabrania go do domu. W przypadku kociaków zakupionych od hodowców lub w sklepach zoologicznych zaleca się umówić wizytę w ciągu kilku dni.

Planowanie wizyty weterynaryjnej po adopcji kotka

Schroniska dla zwierząt regularnie przeprowadzają badania zwierzaków znajdujących się pod ich opieką. Sprawdzany jest nie tylko ich ogólny stan zdrowia, ale również choroby pasożytnicze itp. Wiele kociąt zostało już zaszczepionych i wykastrowanych przed możliwością ewentualnej adopcji. Przyszły opiekun powinien otrzymać ze schroniska wszelką niezbędną dokumentację.

- Advertisement -

Ale zawsze dobrze jest umówić się na wizytę u lekarza weterynarii w ciągu tygodnia od przywiezienia kociaka do domu. Twój weterynarz będzie chciał przejrzeć dokumentację dostarczoną przez schronisko oraz zapewnić lub zaplanować wszelką potrzebną dodatkową opiekę. Lekarz omówi z Tobą ważne aspekty opieki nad kotem, takie jak jego socjalizacja, szczepienia i testy.

Przygotowanie do pierwszej wizyty u weterynarza

Nadchodzi ten dzień. Jutro zabierzesz swojego nowego kumpla do weterynarza. Co powinieneś zrobić? Zadzwoń do gabinetu weterynarza i potwierdź wizytę i godzinę. Postępuj zgodnie z instrukcjami przekazanymi przez gabinet dotyczącymi suchej lub mokrej karmy dla kotów i wody. Być może lekarz będzie chciał wykonać badanie, które wynik jest najdokładniejszy jeżeli kot nie spożywał ostatnio żadnych pokarmów. Czasem potrzebna będzie poranna próbka kału do testów i najlepiej gdyby po północy kot już nic nie jadł.

Na pierwszą wizytę u weterynarza zarezerwuj godzinę. Czasami mogą zdarzyć się sytuacje nagłe lub nieprzewidywalne dlatego Twoja wizyta może nieco się opóźnić. Przynieś też wszystkie dokumenty, które otrzymałeś ze swoim kociakiem.

Weterynarz zapyta Cię i kilka ważnych rzeczy dotyczących życia Twojego zwierzaka. Wśród nich będą m.in. podróże kota (czy jest za granicy), dieta (np. czym jest karmiony, jaką ilością i z jaką częstotliwością), w jakim środowisku żyje (w domu, domku, czy może wychodzić na zewnątrz) oraz ewentualnie wszystkie leki jakie były lub są nadal podawane.

- Advertisement -

Przed wizytą może być konieczność wypełnienia formularza rejestracyjnego kota. Niektóre kliniki publikują takie formularze online, więc możesz zrobić to zawczasu.

Kolejnym istotnym elementem jest przygotowanie dla kota bezpiecznego i wygodnego transportera. Koty mają „dodatkowy zmysł” i doskonale wiedzą, że zabierasz je do weterynarza. Może zdarzyć się, że kociak schowa się w domu i ciężko będzie go ze sobą zabrać dlatego weź to pod uwagę szykując się do wyjścia. Najlepiej przyzwyczaić kota do transportera znacznie wcześniej. Możesz składać do niego smakołyki, ale nie przed samą wizytą u lekarza (jeżeli gabinet zaleci, by kot był na czczo).

Poczekalnia u weterynarza

W poczekalni mogą być również inne zwierzęta dlatego pamiętaj o bezpieczeństwie swojego pupila. Twój kociak prawdopodobnie będzie bardzo niespokojny podczas oczekiwania. Jest dużo hałasu, są szczekające psy (co nigdy nie jest dobre dla zdrowia emocjonalnego kota) i wszelkiego rodzaju zapachy psów, innych kotów i ptaków. Trzymaj kociaka w nosidełku, nawet jeśli jest zdenerwowany i miauczy, a najpewniej tak będzie. Zrób wszystko co możliwe, by to główny opiekun zabrał kota ze sobą na wizytę. Jeżeli Twój kociak jest bardzo zdenerwowany, zapytaj recepcjonistkę, czy możesz poczekać w osobnej sali lub w samochodzie.

Pokój egzaminacyjny

To miejsce, w którym lekarz weterynarii bada zwierzęta. Można porównać go do normalnego gabinetu lekarskiego, do którego chodzimy na co dzień. Najlepiej zostaw kota w transporterze do czasu przybycia personelu gabinetu. Kot może być bardzo niespokojny, a specjaliści są do tego przyzwyczajeni. Jeżeli kot ucieknie z transportera, będzie chciał ukryć się w pomieszczeniu. Uważaj, bo może być zdenerwowany i nawet Cię zaatakować przy próbie jego złapania.

Specjaliści w gabinetach weterynaryjnych

Technik weterynarii

W weterynarii pielęgniarki i pielęgniarzy nazywa się technikami weterynarii. Są prawą ręką weterynarza i będą często wchodzić w interakcje z Tobą i Twoim zwierzakiem. Wielu techników ma ukończone specjalnie szkoły i dyplom specjalisty. To profesjonaliści, którzy mają bardzo dużą wiedzę.

Technik przeprowadzi ocenę podstawową, która jest podobna do czynności wykonywanych przez pielęgniarkę w gabinecie lekarskim. Zważą kociaka i sprawdzą tętno, częstość oddechów oraz jego temperaturę (mierzoną w odbycie). Często to technik omówi z Tobą profilaktykę zapobiegania pchłom, kleszczom, pasożytom wewnętrznym oraz wyznaczy harmonogram szczepień.

Spotkanie z lekarzem weterynarii

Podczas pierwszej wizyty u weterynarza Twój weterynarz będzie mógł opowiedzieć Ci o kilku ważnych aspektach etapu życia kociaka, takich jak chociażby jego socjalizacja, czy jak o niego dbać i go karmić. Równie istotna jest ocena bezpośrednia zwierzaka. Lekarz przeprowadzi pełne badanie fizyczne, które nie jest bolesne dla kotów. Niektóre futrzaki je lubią, inne nie mają na nie najmniejszej ochoty. Weterynarz zbada pysk kota, sprawdzi oczy i uszy korzystając z odpowiednich przyrządów. Zbada węzły chłonne, stawy i sprawdzi skórę, osłucha serce, płuca i brzuch kotka. Będzie dotykał go w okolicy brzucha obiema rękami by wyczuć różne narządy wewnętrzne. Równie istotna jest obserwacja, jak kot rusza się, skacze itp.

Być może konieczna okaże się badanie próbki krwi i stolca. Po badaniu fizykalnym prawdopodobnie zostanie pobrana próbka krwi w celu wykrycia różnych chorób, jak np. białaczka kotów, czy wirusa FIV, które mogą powodować chorobę w późniejszym życiu. W zależności od wieku kociaka, lekarz może zalecić różne procedury i szczepionki.

- Advertisement -
Jakub Markiewicz
Jakub Markiewicz
Miłośnik kotów i technologii :)

Najnowsze

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments