W domowym akwarium najlepszym miejscem do umieszczenia grzałki jest miejsce maksymalnego przepływu wody. Pozwala to na szybkie i równomierne rozprowadzenie podgrzanej wody w całym zbiorniku.
Przewodnictwo to typowe rozprzestrzenianie się ciepła z obszarów gorących do zimniejszych w celu uzyskania równowagi termicznej. Kiedy woda jest podgrzewana, cząsteczki wody zyskują energię kinetyczną i zaczynają się bardziej poruszać. Energia rozchodzi się po wodzie w postaci ciepła. Woda jest porządnym przewodnikiem ciepła, ale większość wymiany ciepła w zbiorniku pochodzi z konwekcji i cyrkulacji.
Konwekcja występuje gdy cieplejsza woda staje się mniej gęsta i zaczyna unosić się ku powierzchni. Tworzy to prądy konwekcyjne. Kiedy urządzenie nagrzewa wodę dookoła niego, woda zaczyna się przesuwać do góry wypierając gęstszą i chłodniejszą wodę, która opada na dno, gdzie następnie podgrzewana jest przez grzałkę.
Jednak głównym nośnikiem wymiany ciepła w akwarium będzie cyrkulacja wody przez Twój filtr. W idealnej sytuacji filtr powinien dokładnie wymieszać ciepłą i zimną wodę, aby zapobiec utrzymywaniu się gorących lub zimnych stref w akwarium.
Rozmiar i miejsce na grzałkę do akwarium
W naszych mieszkaniach zazwyczaj panuje stała temperatura i jest w miarę ciepło. Oznacza to, że grzałki nie muszą mieć aż tak dużej mocy by móc utrzymywać stabilne warunki w akwarium.
W przypadku większości małych akwariów w domu, w którym nie jest bardzo zimno, moc grzałki powinna wynosić nieco ponad wat na litr wody.
Jeśli masz zbiornik o pojemności ponad 250 litrów, możesz rozważyć użycie dwóch słabszych grzałek na przeciwnych końcach zbiornika – zamiast jednej 200W, możesz również zastosować po 100W na każdym końcu. Temperatura wody będzie bardziej jednolita w całym zbiorniku, a w przypadku awarii jednego podgrzewacza zbiornik nie zostanie całkowicie pozbawiony ciepła.
Gdzie umieścić grzałkę w akwarium?
Umieść ją w miejscu, w którym występuje duży przepływ wody, ale unikaj zasysania świeżo podgrzanej wody bezpośrednio do biofiltra, gdzie może to spowodować przegrzanie pożytecznych bakterii. Zamiast tego umieść grzałkę w pobliżu wylotu filtra; ciepła woda z podgrzewacza będzie popychana w strumieniu do wody chłodniejszej. Można również ustawić grzałkę nie pionowo, a poziomo tuż nad dnem w pobliżu wylotu filtra (zakładając, że to grzałka, którą zanurza się w pełni w wodzie). Stosowanie napowietrzaczy powoduje, że woda jeszcze szybciej się miesza.
Wybór grzałki
Zawsze zalecane jest, by używać grzałek, które możemy zanurzyć całkowicie w akwarium. Daje to większą swobodę w jej ustawieniu. Jeżeli jednak wybrana przez ciebie grzałka może znajdować się w wodzie tylko częściowo, umieść pod nią kamień napowietrzający. Pomoże on przesunąć większą ilość zimnej wody w stronę grzałki.
Dla bezpieczeństwa ryb, zawsze lepiej jest wybrać grzałki lepszej jakości i z termostatem. Dzięki temu, w przypadku awarii – po prostu przestanie działać, a nie zagotuje wody w akwarium. Część grzałek do mniejszych akwariów automatycznie ustawia i utrzymuję temperaturę w okolicach 25 stopni Celsjusza. To optymalna temperatura wody do większości zastosowań. Jednak, jeżeli rozważasz ryby, które potrzebują niższej lub wyższej temperatury, rozważ wybór grzałki z możliwością ustawiania docelowej temperatury (najczęściej w zakresie 20-35 stopni). Wyższa temperatura pozwala także szybciej zwalczać niektóre choroby ryb.
Pomocne