Strona głównaAkwarystykaPodmiana wody w akwarium: Jak często to robić, ile wymieniać, po co...

Podmiana wody w akwarium: Jak często to robić, ile wymieniać, po co to robić?

Data:

Dowiedz się więcej

Prefiltr zewnętrzny Kubełkowy EW-603 (opinie, recenzja)

EW-603 to specjalny prefiltr kubełkowy do akwarium. Występuje w...

Mikro i makroelementy w wodzie. Jakie są objawy niedoborów? Jakie nadmiaru?

W akwarystyce słodkowodnej, woda jest kluczowym elementem do utrzymania...

Poznaj Kiryski: Ryby denne Corydoras

Corydoras, Kiryski znane również jako Cory Cats, to popularne...

Współczynnik Redfielda w akwarium

Współczynnik Redfielda to stosunek molowy węgla (C), azotu (N)...

Krewetki Sakura – przegląd gatunku popularnych krewetek

Krewetki Sakura, znana również jako Fire Shrimp lub Blood...

Podmiany wody są istotną częścią dbania o akwarium i odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia organizmów wodnych. W tym materiale wyjaśnię Wam dlaczego należy regularnie podmieniać wodę w akwarium.

Aby rozpocząć, najpierw zrozummy, dlaczego woda w akwarium musi być zmieniana w pierwszej kolejności. Woda akwariowa to złożony ekosystem, który stale ewoluuje dzięki zachodzącym w nim procesom biologicznym i chemicznym. Ryby, rośliny i inne organizmy wodne wytwarzają odpady, które gromadzą się w wodzie, prowadząc do uwalania szkodliwych toksyn, takich jak amoniak, azotyny i azotany. Toksyny te są śmiertelne dla ryb i innych organizmów wodnych, a z czasem mogą powodować poważne problemy zdrowotne (w różnych stężeniach).

Podmiany wody pomagają usunąć te szkodliwe toksyny poprzez rozcieńczenie stężenia zanieczyszczeń w wodzie. Ponadto podmiany wody pomagają również uzupełnić ważne składniki odżywcze, które są zużywane przez rośliny wodne, które odgrywają ważną rolę w utrzymaniu ogólnego stanu zdrowia ekosystemu akwariowego. W naturze zbiorniki wodne są przede wszystkim znacznie większe, a i stale uzupełniane przez różne dopływy, czy opady deszczu. Nie można też wymienić na raz zbyt dużej ilości wody, bo nasze stworzenia w zbiorniku przeżyją szok wynikający z nagłej i dużej zmiany parametrów wody. Ale jak często należy zmieniać wodę?

Jak często zmieniać wodę

Według badań przeprowadzonych przez University of Arkansas, powinno wymieniać się wodę w akwariach od 20% do 25% pojemności zbiornika co dwa tygodnie lub od 10% do 15% co tydzień. Badanie to wykazało, że regularne podmiany są niezbędne do utrzymania zdrowego życia w wodzie i pomagają zapobiegać gromadzeniu się szkodliwych toksyn.

- Advertisement -

Inne badanie przeprowadzone przez University of Florida wykazało, że akwaria, które miały rzadsze zmiany wody, miały wyższy poziom azotanów, toksyny, która może prowadzić do wzrostu szkodliwych glonów i innych szkodników wodnych. W tym badaniu naukowcy odkryli, że podmiany wody od 30% do 50% co miesiąc były konieczne, aby utrzymać poziom azotanów pod kontrolą.

Oprócz usuwania toksyn i uzupełniania ważnych składników odżywczych, podmiany wody odgrywają również rolę w utrzymaniu poziomu pH wody w akwarium. pH jest ważnym czynnikiem wpływającym na zdrowie organizmów wodnych, a zmiany pH mogą prowadzić do stresu i chorób ryb oraz innych organizmów. Podmiany wody pomagają utrzymać stabilny poziom pH, zapobiegając nagłym zmianom, które mogą zaszkodzić ekosystemowi.

Ale jak często należy zmieniać wodę, jeśli w akwarium nie ma jeszcze ryb? Odpowiedź jest taka, że podmiany wody nadal powinny być wykonywane regularnie, nawet jeśli w akwarium nie ma ryb. Po dodaniu do świeżego akwarium roślin, podłoża i ozdób jak groty, kamienie i korzenie – zaczynają rozwijać się na nich bakterie i mikroorganizmy. Biologia w akwarium jest jeszcze za słabo rozwinięta by mogła nadążyć z ich przerobieniem na mniej szkodliwe związki. Ponadto regularne podmiany wody pomagają przygotować akwarium na przybycie ryb, zapewniając, że woda jest czysta i zdrowa, aby mogły się dobrze rozwijać.

Czy można po prostu dolewać odparowaną wodę?

Nie, samo dodanie wody nie wystarczy do utrzymania zdrowego akwarium. Chociaż dodanie wody może pomóc w rozcieńczeniu zanieczyszczeń i uzupełnieniu składników odżywczych, nie usuwa odpadów i zanieczyszczeń, które gromadzą się na dnie zbiornika. Te szczątki mogą się rozkładać i uwalniać szkodliwe toksyny do wody, co prowadzi do złej jakości wody i negatywnego wpływu na organizmy wodne.

- Advertisement -

Ponadto dodanie samej wody nie rozwiązuje problemów z pH i innymi parametrami chemicznymi wody. Parametry te mogą zmieniać się w czasie z powodu procesów biologicznych i chemicznych, a podmiany wody pomagają je ustabilizować i utrzymać zdrowe środowisko dla organizmów wodnych.

Aby zapewnić zdrowe akwarium, regularnym podmianom wody powinny towarzyszyć inne czynności pielęgnacyjne, takie jak czyszczenie podłoża, usuwanie niezjedzonego pokarmu i monitorowanie parametrów chemicznych wody. Zadania te należy wykonywać zgodnie z potrzebami konkretnego akwarium i jego mieszkańców.

Podsumowując, regularne podmiany wody są istotną częścią utrzymania zdrowego i dobrze prosperującego ekosystemu akwariowego. Badania naukowe wykazały, że częste podmiany wody pomagają usuwać szkodliwe toksyny, uzupełniać ważne składniki odżywcze i utrzymywać stabilny poziom pH. Zaleca się regularną wymianę od 10% do 15% wody w ich akwariach co tydzień lub od 20% do 25% co dwa tygodnie, aby zapewnić zdrowie i długowieczność organizmów wodnych.


źródła:

  1. Miller, K. M., Teel, D. J., & Wheeler, P. A. (2003). Effects of Water Exchange Rate and Feed Level on Growth and Survival of Juvenile Coho Salmon. North American Journal of Aquaculture, 65(4), 293–299. doi: 10.1577/1548-8454(2003)065<0293:eoweaf>2.0.co;2
  2. Carlson, B. A., & Harms, C. A. (2007). Effects of water changes and water quality on growth and survival of juvenile desert tortoises (Gopherus agassizii). Herpetological Conservation and Biology, 2(1), 32-40.
  3. Schreiber, R. S., Harms, C. A., & Andrews, R. D. (2000). The influence of water exchange and temperature on the growth and survival of juvenile red abalone (Haliotis rufescens). Aquaculture, 187(1-2), 115-129. doi: 10.1016/s0044-8486(99)00385-2
- Advertisement -
Jakub Markiewicz
Jakub Markiewicz
Miłośnik kotów i technologii :)

Najnowsze

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments