Skąd biorą się problemy z kotem? Dlaczego powinniśmy zwracać uwagę na zachowanie kota? Co powinno wzbudzić nasz niepokój w trakcie obserwacji zwierzaka? Czego dotyczą potrzeby kota?

Większość problemów z kotem, z jego zachowaniem bierze się stąd, że nie spełniamy i nie zaspokajamy podstawowych potrzeb kota. Jest on zwierzęciem, które ma szereg potrzeb, które musimy zaspokoić. Dotyczą one jedzenia, picia, odpowiedniej kuwety, miejsca odpoczynku, kryjówek, zabawy  itd. Jeżeli mamy zwierzę na zasadzie „mamy bezobsługowego kota, który sobie jest” to rzeczywiście może to wywołać jego frustrację całą sytuacją i zacznie on wykazywać niepożądane przez nas zachowania, takie jak na przykład oddawanie moczu poza kuwetą. W przeważającej części przypadków jest to nasza wina, że kot wykazuje zachowania, które nam się nie podobają.

Jeśli zaobserwujemy takie zachowania – jak możemy kotu pomóc?

Można we własnym zakresie dokształcić się i dowiedzieć czego kot potrzebuje lub zasięgnąć porady u profesjonalisty. W czym pomoże koci behawiorysta? Chętnie wyjaśni, co można zmienić. Pomoże też zdiagnozować trochę trudniejsze przypadki, które wymagają dłuższej pracy, modyfikacji zachowania, nie tylko pracy ze środowiskiem, w którym kot przebywa.

Problemy z załatwianiem się poza kuwetą to nie jedyne problemy u zwierząt, które są trzymane w domu i przez dłuższy czas zostawione same sobie, często bez kontaktu z innymi zwierzętami. Jakie są powszechnie występujące problemy w takich przypadkach?

Jeśli chodzi o koty, to oprócz oddawania moczu poza kuwetą, co jest dosyć częstym problemem, mamy sytuacje, kiedy koty nie potrafią dogadać się ze sobą lub innymi zwierzęcymi domownikami. Może się również zdarzyć, że kot nie akceptuje nowych domowników, czasami wykazuje zachowania agresywne lub lękowe.

Dużo osób czerpie wiedzę z internetu i programów telewizyjnych, które doradzają różne domorosłe sposoby, na przykład na oddawanie moczu pod drzwiami gdy właściciela nie ma w domu polecają stosowanie środków takich jak przykładowo pomarańczowy zapach do ciasta. Czy takie sposoby powinny być stosowane bez konsultacji, na własną rękę, czy lepiej jest zasięgnąć opinii specjalisty? Czy specjalista może pomóc? Czy sposoby dobierane są indywidualnie czy można je zastosować do innych zwierząt?

W internecie rzeczywiście można znaleźć wszystko, ale to nie znaczy, że będzie to wszystko mądre i prawdziwe. Każdy behawiorysta traktuje dane zwierzę i jego przypadek indywidualnie. Oczywiście istnieją plany terapeutyczne dla danego zaburzenia zachowania, które są stosowane dla większości zwierząt. Natomiast bez dostosowania ich do konkretnego osobnika może nie być żadnego efektu. Na własną rękę lepiej nie robić niczego, szczególnie jeżeli jest to wiedza z internetu, gdzie można znaleźć takie porady: „jeżeli szczeniak załatwia się w domu, wpychamy nos szczeniaka w kałużę moczu”, co nie przynosi żadnych pozytywnych efektów, a powoduje jedynie, że taki pies będzie się bał człowieka, nie nauczy się niczego i nie poprawi swojego zachowania. Powinniśmy więc podchodzić do takich informacji z ostrożnością i rozwagą. Zalecam w takich sytuacjach kontakt z profesjonalistą.

Czy wszystkie takie problemy naszego zwierzaka wynikają z winy właściciela czy nie możemy aż tak uogólniać?

Nie powinniśmy w taki sposób generalizować. Są zachowania, które mogą być w jakiś sposób sprowokowane przez właściciela albo przez niezapewnienie odpowiednich warunków zwierzęciu, ale mamy też takie patologiczne zachowania, które nie są naszą winą. Jednak rozpatrywanie przypadków w kategoriach winy nie wnosi tutaj nic dobrego, więc tak bym tego nie ujęła.

Czy dużo osób zgłasza się po poradę do behawiorystów czy jest to nadal rzadko praktykowane?

W czasie ośmiu lat naszej pracy obserwujemy coraz większe zainteresowanie i świadomość właścicieli, że można pomóc swojemu kotu czy psu. Mamy nadzieję, że dla dobra zwierząt taki trend utrzyma się.

Odwiedź także dedykowaną stronę projektu Kociarze gdzie dowiesz się więcej o zachowaniu swojego pupila oraz przeczytasz najnowsze porady eksperta.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments