Projekt „Łowca Obcych” ma na celu lokalizowanie i obejmowanie monitoringiem gatunków obcych w polskich wodach. Cel ten jest osiągany poprzez promowanie wiedzy na temat zagrożeń związanych z porzuceniami gatunków akwariowych przez nieodpowiedzialnych właścicieli, jak i niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się inwazyjnych gatunków obcych – ryb i bezkręgowców wodnych.
Łowca Obcych
Podejmowane działania są bardzo zróżnicowane i skierowane do różnych grup odbiorców. Od tworzenia bajek dla dzieci, akwaria edukacyjne w szkołach, warsztaty dla młodzieży szkolnej, przyrodników, pracowników instytucji przyrodniczych czy konferencje i szkolenia dla użytkowników rynku zoologicznego. Prowadzimy odłowy gatunków obcych, badania naukowe do wdrażania rozwiązań dla rynku, samorządów lokalnych, jak i instytucji odpowiedzialnych za gatunki obce w Polsce.
Na rynku zoologicznym w ramach tej inicjatywy promujemy akwarystykę odpowiedzialną. Jej przestrzeganie znacząco ogranicza szanse na porzucenie zwierząt kupowanych pod presją chwili. Zachęcamy do zapoznawania się z potrzebami wybranych gatunków i ich statusem prawnym przed ich zakupem, a więc przed momentem wzięcia za nie odpowiedzialności. W tym celu tworzymy materiały, np. plakaty edukacyjne, których rolą jest usunięcie z rynku gatunków prawnie ograniczonych, często problematycznych, które trafiają na niego w związku z istnieniem najróżniejszych luk prawnych.
Wszelką aktywność można obserwować za pośrednictwem stron: www.facebook.com/LowcaObcych oraz www.lowcaobcych.pl.
Jak możesz pomóc? Dołącz do akcji namierzania gatunków obcych w polskich wodach
Do udziału w inicjatywie zachęcamy wszystkich zainteresowanych. Szukamy zwierząt akwariowych, w tym ryb, skorupiaków i mięczaków, a także roślin akwariowych, które zostały introdukowane lub uciekły z hodowli akwariowej. Interesują nas dane zebrane przede wszystkim na obszarze miast, np. obecnych w parkach oczek wodnych, ale również naturalnych cieków i zbiorników wodnych. Poniżej prezentujemy instrukcję postępowania w przypadku wyrażenia chęci wsparcia projektu.
- Dokumentacja obserwacji
Zaobserwowane rośliny i zwierzęta należy (jeśli to możliwe) policzyć oraz udokumentować ich obecność poprzez wykonanie fotografii. W przypadku odłowienia wykonaj fotografię umożliwiającą identyfikacją gatunku. Jeśli istnieje taka możliwość, zmierz długość i masę ciała każdego z odłowionych osobników. Pamiętaj by przestrzegać obowiązującego prawa i przy braku pewności co do gatunku spróbuj wykonać dokumentację niekoniecznie go odławiając.
- Dokumentacja warunków i miejsca odłowu
Uzupełnij Kartę Obserwacji (do pobrania tutaj). Zapisz datę i godzinę odłowu. Wykonaj fotografie miejsca, w którym dokonano odłowu oraz określ jego współrzędne. Jeśli to możliwe zmierz wybrane parametry fizykochemiczne wody, takie jak temperatura wody czy pH.
- Przekazanie danych
Zgromadzone dane i fotografie prosimy przesłać na adres rafal.maciaszek@kumakshrimp.pl. Przesłanie danych jest równoznaczne z akceptacją ich dowolnego wykorzystania w celach naukowych, przy zachowaniu do nich praw przez ich autora. Poinformuj nas, czy wyrażasz zgodę na umieszczenie Twojego imienia i nazwiska, opcjonalnie reprezentowanej działalności w podziękowaniach za udział.
AkwaMapa – baza punktów przyjaznych akwarystyce
- schroniska dla stworzeń akwariowych, czyli punkty, w których po wcześniejszym kontakcie i otrzymaniu zgody, można oddać zwierzęta akwariowe, z których chowu lub hodowli się rezygnuje. Takie punkty muszą być przygotowane na przyjęcie zwierząt (oczywiście z pewnymi ograniczeniami co do ich liczby),
- sklepy akwarystyczne / zoologiczne,
- hurtownie akwarystyczne / zoologiczne,
- hodowle zwierząt akwariowych,
- producenci roślin akwariowych,