Projekt: Łowca Obcych

Na czym polega ten projekt? Jakie działania są podejmowane w jego ramach? Jak możemy pomóc?

0
253
Projekt: Łowca Obcych

Projekt „Łowca Obcych” ma na celu lokalizowanie i obejmowanie monitoringiem gatunków obcych w polskich wodach. Cel ten jest osiągany poprzez promowanie wiedzy na temat zagrożeń związanych z porzuceniami gatunków akwariowych przez nieodpowiedzialnych właścicieli, jak i niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się inwazyjnych gatunków obcych – ryb i bezkręgowców wodnych.

Łowca Obcych

Podejmowane działania są bardzo zróżnicowane i skierowane do różnych grup odbiorców. Od tworzenia bajek dla dzieci, akwaria edukacyjne w szkołach, warsztaty dla młodzieży szkolnej, przyrodników, pracowników instytucji przyrodniczych czy konferencje i szkolenia dla użytkowników rynku zoologicznego. Prowadzimy odłowy gatunków obcych, badania naukowe do wdrażania rozwiązań dla rynku, samorządów lokalnych, jak i instytucji odpowiedzialnych za gatunki obce w Polsce.

Na rynku zoologicznym w ramach tej inicjatywy promujemy akwarystykę odpowiedzialną. Jej przestrzeganie znacząco ogranicza szanse na porzucenie zwierząt kupowanych pod presją chwili. Zachęcamy do zapoznawania się z potrzebami wybranych gatunków i ich statusem prawnym przed ich zakupem, a więc przed momentem wzięcia za nie odpowiedzialności. W tym celu tworzymy materiały, np. plakaty edukacyjne, których rolą jest usunięcie z rynku gatunków prawnie ograniczonych, często problematycznych, które trafiają na niego w związku z istnieniem najróżniejszych luk prawnych.

Wszelką aktywność można obserwować za pośrednictwem stron: www.facebook.com/LowcaObcych oraz www.lowcaobcych.pl.

Jak możesz pomóc? Dołącz do akcji namierzania gatunków obcych w polskich wodach

Do udziału w inicjatywie zachęcamy wszystkich zainteresowanych. Szukamy zwierząt akwariowych, w tym ryb, skorupiaków i mięczaków, a także roślin akwariowych, które zostały introdukowane lub uciekły z hodowli akwariowej. Interesują nas dane zebrane przede wszystkim na obszarze miast, np. obecnych w parkach oczek wodnych, ale również naturalnych cieków i zbiorników wodnych. Poniżej prezentujemy instrukcję postępowania w przypadku wyrażenia chęci wsparcia projektu.

  • Dokumentacja obserwacji

Zaobserwowane rośliny i zwierzęta należy (jeśli to możliwe) policzyć oraz udokumentować ich obecność poprzez wykonanie fotografii. W przypadku odłowienia wykonaj fotografię umożliwiającą identyfikacją gatunku. Jeśli istnieje taka możliwość, zmierz długość i masę ciała każdego z odłowionych osobników. Pamiętaj by przestrzegać obowiązującego prawa i przy braku pewności co do gatunku spróbuj wykonać dokumentację niekoniecznie go odławiając.

  •  Dokumentacja warunków i miejsca odłowu

Uzupełnij Kartę Obserwacji (do pobrania tutaj). Zapisz datę i godzinę odłowu. Wykonaj fotografie miejsca, w którym dokonano odłowu oraz określ jego współrzędne. Jeśli to możliwe zmierz wybrane parametry fizykochemiczne wody, takie jak temperatura wody czy pH.

  • Przekazanie danych

Zgromadzone dane i fotografie prosimy przesłać na adres rafal.maciaszek@kumakshrimp.pl. Przesłanie danych jest równoznaczne z akceptacją ich dowolnego wykorzystania w celach naukowych, przy zachowaniu do nich praw przez ich autora. Poinformuj nas, czy wyrażasz zgodę na umieszczenie Twojego imienia i nazwiska, opcjonalnie reprezentowanej działalności w podziękowaniach za udział.

AkwaMapa – baza punktów przyjaznych akwarystyce

W odpowiedzi na liczne stwierdzenia akwariowych gatunków roślin i zwierząt powstaje AkwaMapa – baza punktów przyjaznych akwarystyce. Przyjaznych, czyli promujących dobre praktyki w tym pięknym hobby.
Na ogólnodostępnej, bezpłatnej mapie stanowiącej nakładkę na bazie GoogleMaps znajdują się m.in.:
  • schroniska dla stworzeń akwariowych, czyli punkty, w których po wcześniejszym kontakcie i otrzymaniu zgody, można oddać zwierzęta akwariowe, z których chowu lub hodowli się rezygnuje. Takie punkty muszą być przygotowane na przyjęcie zwierząt (oczywiście z pewnymi ograniczeniami co do ich liczby),
  • sklepy akwarystyczne / zoologiczne,
  • hurtownie akwarystyczne / zoologiczne,
  • hodowle zwierząt akwariowych,
  • producenci roślin akwariowych,
czyli punkty polecane, prowadzone przez pasjonatów, doświadczonych akwarystów, u których można liczyć na wsparcie merytoryczne. W ofercie tych punktów nie występują gatunki roślin podlegające ograniczeniom prawnym, takie jak: inwazyjne gatunki obce, ryby genetycznie modyfikowane i ryby barwione sztucznie. W przypadku producentów roślin, rośliny nie są zanieczyszczone ślimakami z rodzaju Pomacea (ampularie).
Poprzedni artykułGatunki zakazane – mini małże akwariowe (Corbicula sp.)
Następny artykułIle jedzą chomiki i jak je karmić? Koszt i rodzaje karmy, dozowniki
Katedra Genetyki i Ochrony Zwierząt SGGW w Warszawie. Polski hodowca krewetek, specjalizujący się w ubarwieniu i chorobach skorupiaków akwariowych. Sędzia w międzynarodowych konkursach krewetek ozdobnych. Twórca projektu „Łowca Obcych” zajmującego się lokalizowanie i obejmowanie monitoringiem gatunków obcych w polskich wodach, a także promującego dobre praktyki w akwarystyce. Główny inicjator i organizator Międzynarodowych Dni Akwarystyki
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments