Śluzowiec – szary, śluzowaty nalot pojawiający się na korzeniach to zmora każdego akwarysty. Skąd się bierze? Czy jest groźny dla ryb? Jak się go pozbyć? O tym w dzisiejszym materiale.
Śluzowce (Myxomycota) to ani grzyby, ani rośliny, ani zwierzęta. To organizmy eukariotyczne, czyli zbudowane z komórek posiadających jedno jądro komórkowe z chromosomami. Nieco podobne do pierwotniaków. Podczas ich rozwoju pojawiają się dwie formy – mobilny pełzak oraz ruchliwa śluźnia. Śluzowce żywią się bakteriami, grzybami i pierwotniakami i bardzo chętnie pojawiają się na świeżo zatopionych korzeniach w akwarium.
Śluzowce wyglądają brzydko, ale są nieszkodliwe dla ryb i roślin w akwarium. Mogą pojawić się natychmiast po dodaniu korzenia do akwarium (nawet odpowiednio spreparowanego) lub nawet po kilku tygodniach. Najczęściej wyglądają jak szary „glut” na drewnie.
Skąd się biorą śluzowce w akwarium
Akwarium i woda w nim zawierają wszelkiego rodzaju drobnoustroje, między innymi te pożyteczne. Za każdym razem, gdy wprowadzisz nowe rzeczy do swojego zbiornika, szczególnie materię organiczną, taką jak kawałek drewna – bakterie lub grzyby znajdą dla siebie idealne miejsce do rozwoju. Korzenie uwalniają nadmiar węglowodanów i innych składników odżywczych, które śluzowce i inne organizmy wprost uwielbiają. To tylko część procesu rozkładu materii organicznej (zatopionego korzenia) wprowadzonej do środowiska bogatego w tlen i bakterie. Po prostu natura wykonuje swoją pracę.
Jak mogę się pozbyć śluzowca?
Nie musisz nic robić. To naturalny proces dekompozycji drewna. Po kilkunastu dniach dobre bakterie w akwarium wykonają swoją robotę i śluzowiec zniknie. Możesz też oczyścić nalot szczotką pilnując, by nie rozniósł się po reszcie akwarium. Niektóre ryby, krewetki i ślimaki lubią zjadać taki śluzowcowy nalot.
Inną popularną metodą jest dokładne oczyszczenie i wygotowanie korzenia. Będzie to łatwa metoda, o ile korzeń nie jest zbyt duży – w przeciwnym razie, dość ciężko jest znaleźć w domu odpowiednio duży garnek. Do garnka wkładamy korzeń i zalewamy go w całości wodą. Dodajemy soli, która delikatnie podniesie temperaturę wrzenia wody i pomoże oczyścić wodę i sam korzeń. W ten sposób gotujemy korzeń przez 30 minut, a następnie wylewamy wodę z garnka, płuczemy korzeń i ponownie powtarzamy proces – już bez dodawania soli (nie chcemy zasolić naszego zbiornika słodkowodnego). Tak przygotowane drewno będzie bardziej sterylne, co ograniczy występowanie śluzowca.
Kto mi pomoże w walce ze śluzowcem?
- Ryby (np. otoski, zbrojniki), krewetki i ślimaki. Pamiętaj jednak, że wprowadzane do akwarium ślimaki w przyszłości mogą stać się problemem (jeżeli będą miały nadmiar dostępnego pokarmu, będą szybko się namnażać np. zatoczki, rozdętki)
- Możesz wyjąć korzeń i go wyszorować jeżeli przeszkadza ci ten nalot.
- Cierpliwość i czas.
Zobacz także:
- Twarda woda w akwarium (objawy, jak sprawdzić i obniżyć pH)
- Jak dbać o filtr w akwarium (czyszczenie, konserwacja, montaż)
- Jaka powinna być odpowiednia temperatura w akwarium?
- Objawy niedoborów minerałów w akwarium roślinnym
- Piana, bąbelki i kożuch na powierzchni akwarium: przyczyny i zapobieganie
- Syndrom starego akwarium – (objawy, symptomy)
- Kiedy w akwarium jest za mało tlenu (przyducha, głód tlenowy)
- Odkurzanie akwarium – kiedy i jak je robić?