Śluzowiec – szary, śluzowaty nalot pojawiający się na korzeniach to zmora każdego akwarysty. Skąd się bierze? Czy jest groźny dla ryb? Jak się go pozbyć? O tym w dzisiejszym materiale. 

Śluzowce (Myxomycota) to ani grzyby, ani rośliny, ani zwierzęta. To organizmy eukariotyczne, czyli zbudowane z komórek posiadających jedno jądro komórkowe z chromosomami. Nieco podobne do pierwotniaków. Podczas ich rozwoju pojawiają się dwie formy – mobilny pełzak oraz ruchliwa śluźnia. Śluzowce żywią się bakteriami, grzybami i pierwotniakami i bardzo chętnie pojawiają się na świeżo zatopionych korzeniach w akwarium.

Śluzowce wyglądają brzydko, ale są nieszkodliwe dla ryb i roślin w akwarium. Mogą pojawić się natychmiast po dodaniu korzenia do akwarium (nawet odpowiednio spreparowanego) lub nawet po kilku tygodniach. Najczęściej wyglądają jak szary “glut” na drewnie.

Skąd się biorą śluzowce w akwarium

Akwarium i woda w nim zawierają wszelkiego rodzaju drobnoustroje, między innymi te pożyteczne. Za każdym razem, gdy wprowadzisz nowe rzeczy do swojego zbiornika, szczególnie materię organiczną, taką jak kawałek drewna – bakterie lub grzyby znajdą dla siebie idealne miejsce do rozwoju. Korzenie uwalniają nadmiar węglowodanów i innych składników odżywczych, które śluzowce i inne organizmy wprost uwielbiają. To tylko część procesu rozkładu materii organicznej (zatopionego korzenia) wprowadzonej do środowiska bogatego w tlen i bakterie. Po prostu natura wykonuje swoją pracę.

Jak mogę się pozbyć śluzowca?

Nie musisz nic robić. To naturalny proces dekompozycji drewna. Po kilkunastu dniach dobre bakterie w akwarium wykonają swoją robotę i śluzowiec zniknie. Możesz też oczyścić szczotką nalot pilnując, by nie rozniósł się po reszcie akwarium. Niektóre ryby, krewetki i ślimaki lubią zjadać taki śluzowcowy nalot.

Kto mi pomoże w walce ze śluzowcem?

  • Ryby (np. otoski, zbrojniki), krewetki i ślimaki. Pamiętaj jednak, że wprowadzane do akwarium ślimaki w przyszłości mogą stać się problemem.
  • Możesz wyjąć korzeń i go wyszorować jeżeli przeszkadza ci ten nalot.
  • Cierpliwość i czas.
Poprzedni artykułDodawanie nowej ryby do akwarium (transport, aklimatyzacja, kwarantanna)
Następny artykułŻaby domowe: Wszystko, co musisz wiedzieć
Miłośnik kotów i technologii :)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments