Co powinniśmy wiedzieć przed zakupem żółwia? Jak przygotować się do zakupu żółwia?

„Chcę mieć w domu żółwia” – często słyszymy od naszych dzieci. Żółw, niestety, uchodzi za zwierzątko idealne dla dziecka, często też polecany jest przez lekarzy, bo, teoretycznie, nie uczula. Prawda jest trochę inna. Żółwie są zwierzętami bardzo wymagającymi i dość delikatnymi. Częstym błędem jest trzymanie żółwi lądowych luzem na podłodze, co jest dla nich wielką krzywdą: nie jesteśmy w stanie zapewnić im odpowiedniej temperatury, wilgotności ani podłoża, ale też bezpieczeństwa. Dlatego jeśli chcemy mieć żółwia, pomyślmy o tym wcześniej, porozmawiajmy z hodowcami, poczytajmy jakie warunki należy spełnić, jak należy urządzić terrarium, które musi być odpowiedniej wielkości.

Jeżeli zdecydujemy się na żółwia musimy przede wszystkim podjąć decyzję czy będzie to jakiś gatunek wodno-lądowy czy też typowo lądowy. Jedna bądź druga grupa wymaga odmiennych warunków. Jeśli wodno-lądowy, musimy mu stworzyć odpowiednie akwaterrarium, z odpowiednią ilością wody.

Ważne jest, żeby się upewnić, czy gatunek, który nas interesuje nie jest chroniony np. Konwencją Waszyngtońską. Jeżeli tak, wraz z zakupem zwierzęcia musimy żądać od sprzedawcy dokumentów stwierdzających legalne pochodzenie tego zwierzaka, ponieważ inaczej narażamy się na bardzo wysoką grzywnę, idącą w tysiące złotych.

Jak urządzić akwaterrarium dla żółwia wodno-lądowego?

Bardzo często w sklepach zoologicznych sprzedawane są młode żółwiki wielkości monety pięciozłotowej i od sprzedawców możemy usłyszeć, że 30-litrowe akwarium będzie dla takiego żółwia idealnym rozwiązaniem. Jest to wielki błąd. Nawet dla tak małego żółwia akwaterrarium powinno być odpowiednio duże, a przy żółwiu dorosłym musimy już się liczyć z tym, że będzie on potrzebował minimum około 200-300 litrów wody, wymagał wydajnej filtracji, najlepiej w postaci filtra zewnętrznego (kubełkowego), odpowiedniego oświetlenia, w tym oświetlenia UV-B, właściwej diety, którą ustalamy w zależności od gatunku, którym jesteśmy zainteresowani. Niektóre żółwie wodno-lądowe są typowymi drapieżnikami, u innych pewien procent w diecie stanowią rośliny, z kolei inne będą typowymi jaroszami. Tego musimy się dowiedzieć przed zakupem danego zwierzaka. Musimy mu również przygotować odpowiednie lokum.

Żółw czerwonolicy (Trachemys scripta elegans) jest przedstawicielem żółwi wodno-lądowych
Żółw czerwonolicy (Trachemys scripta elegans) jest przedstawicielem żółwi wodno-lądowych

W chwili obecnej w Polsce bardzo popularne są żółwie ozdobne, czyli żółwie czerwonolice, żółtolice, żółtobrzuche. Są to żółwie, które znajdują się na ministerialnej Liście Gatunków Inwazyjnych. Aby takiego żółwia posiadać trzeba uzyskać pozwolenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na przetrzymywanie zwierząt z gatunków inwazyjnych. Do tej grupy należą nie tylko żółwie ozdobne, ale też ostrogrzbiete, jaszczurowate oraz malowane. Warto o tym pamiętać, ponieważ często spotykamy w internecie mnóstwo ofert oddania takich żółwi. Pamiętajmy, żeby nie narobić sobie kłopotu, tylko zanim staniemy się właścicielami wyrobić odpowiednie zezwolenie.

Jak hodować żółwie lądowe?

Inną grupą są żółwie lądowe. Najpopularniejsze żółwie stepowe bądź greckie to zwierzęta, których w żadnym wypadku nie możemy trzymać na podłodze, jak się to niestety często dzieje. Musimy dla nich przygotować odpowiedniej wielkości terrarium, minimum 5 x 3 długości ciała żółwia dorosłego – to jest podstawa, ale im większe tym lepsze, z różnymi strefami ciepła, dobranymi w zależności od gatunku, tak żeby żółw mógł wygrzać się na tzw. wyspie ciepła, którą stworzymy za pomocą żarówki grzewczej, ale także żeby mógł znaleźć w nim chłodniejsze miejsce. Musimy dobrać odpowiednie podłoże. Nie polegajmy na gotowych mieszankach ze sklepów zoologicznych, bo nie zawsze są to rozwiązania dobre. Dla większości gatunków lądowych świetnym podłożem będzie przygotowana samodzielnie mieszanina ziemi z piaskiem i odrobiną gliny. Po ubiciu tworzy to świetne klepisko. Ewentualnie możemy też użyć darni, czyli wykopanego kawałka trawnika wraz z ziemią, który odpowiednio pielęgnowany dość długo utrzyma się w terrarium.

Żółwia nie wypuszczamy na podłogę, nie ma to sensu, gdyż tego nie potrzebuje. Żółwie, tak jak i wszystkie gady są zwierzętami zmiennocieplnymi, które do prawidłowego funkcjonowania swojego organizmu potrzebują odpowiedniej temperatury otoczenia. W odróżnieniu od nas, nie mają stałej temperatury ciała. Wyciągając żółwia z terrarium, w którym ma 28-30 stopni na podłogę o temperaturze 18 stopni, nie robimy mu tym ani dobrze, ani zdrowo.

Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że żółwie są nosicielami wielu różnych patogenów. Większość żółwi jest nosicielami salmonelli, ale także innych bakterii czy wirusów, które mogą być niebezpieczne, szczególnie dla dzieci. Dlatego dbajmy o to, żeby jeżeli nasze dziecko ma kontakt z żółwiem, póź2niej porządnie umyło ręce. Nauczmy dzieci zasad higieny aby zminimalizować ryzyko zachorowań na choroby przenoszone przez zwierzęta.

Przeczytaj również:

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments