Zanim w naszym domu pojawi się kot musimy zadbać o zaspokojenie jego naturalnych potrzeb. Oprócz oczywistej kwestii żywienia, w przypadku mruczków niezwykle ważną sprawą jest też druga strona medalu: kuweta, a właściwie jej wypełnienie. Jakie żwirki dla kotów są najlepsze? Czym kierować się przy ich wyborze? Względami ekonomicznymi, preferencjami kota, a może jeszcze czymś innym?
Na rynku mamy kilka głównych rodzajów żwirków: z naturalnych włókien roślinnych (drewniane, kukurydziane), z glinki bentonitowej oraz silikonowe bądź żelowe. Producenci wymyślają zaś coraz więcej ich wariacji: zbrylające lub niezbrylające, zapachowe, o różnej granulacji.
Żwirki z naturalnych włókien roślinnych
Produkowane są z odpadów np. z zakładów obróbki drewna lub z włókien kukurydzianych, które są odpadem rolniczym. Dość szybko ulegają biodegradacji, nie stanowią więc zagrożenia dla środowiska naturalnego. Są też dość tanie.
Zaletą tego typu materiałów jest to, że można pozbywać się ich poprzez spuszczenie w toalecie. Nie musimy więc wyrzucać ich do śmieci. W ten sposób ograniczamy ilość pracy, a także wszechobecnego pyłu. Takie żwirki występują w dwóch wariantach:
- zbrylających – do kuwety można nasypać większą ilość podłoża, a jego granulki będą oblepiać się wokół kocich nieczystości. Wybierając powstałe w ten sposób grudki wydłużamy czas pomiędzy całkowitymi wymianami żwirku. Bardzo dobrze pochłaniają zapachy.
- niezbrylających, które pod wpływem wilgoci rozsypują się. W tym przypadku kocią toaletę wysypujemy niewielką ilością ściółki, a kuwetę sprzątamy minimum co drugi dzień.
Żwirki bentonitowe
Bentonit to naturalny surowiec pochodzenia wulkanicznego. Ma szeroką gamę zastosowań, od przemysłu budowlanego poprzez ogrodnictwo, po kosmetykę i medycynę. Ma silne właściwości chłonne, a w kontakcie z wodą powiększa swoją objętość. Jest głównym składnikiem ziemi fulerskiej, którą od setek lat stosuje się jako środek oczyszczający. Nic dziwnego więc, że wykorzystuje się go również jako materiał wsadowy do kuwet.
W kontakcie z kocimi ekskrementami tworzy swego rodzaju żel, który można usunąć łopatką dokonując częściowego sprzątania kuwety. Dość dobrze pochłania również zapachy. Jednak w porównaniu z innymi typami podłóż higienicznych mocno się pyli. Dla kotów długowłosych polecane są produkty o większej granulacji, co ogranicza wynoszenie cząstek podłoża na łapkach i późniejszego sprzątania w całym domu.
Żwirki silikonowe
Są higienicznymi produktami, które dość dobrze pochłaniają zapachy. Higroskopijne, można je wrzucać do toalety. W kontakcie z dużą ilością wody „musują”, to znaczy rozpuszczają się. Jeśli kot ma wilgotne łapki cząstki żwirku mogą przyklejać się do futerka, co jest niekomfortowe dla zwierzaka. Granulki nie oblepiają odchodów, które można łatwo usunąć z kuwety łopatką. Żwirek więc zostaje w kuwecie, a to wpływa na ekonomiczność produktu. Jednak w porównaniu z bentonitem i podłożami biodegradowalnymi wychodzi najmniej ekonomicznie. Jest to tworzywo sztuczne, więc spory odsetek kotów trudno przyzwyczaić do korzystania z tego rodzaju żwirków.
Podejmując decyzję: bezwonny czy zapachowy często sugerujemy się własnymi preferencjami, a nie wyborem kota. Choć z drugiej strony, jeśli kotu nie spodoba się zapach żwirku, to z kuwety nie będzie korzystał. Z punktu widzenia zwierzaka najlepszym będzie żwirek niearomatyzowany.