Strona głównaKotyKtóre rośliny są trujące dla zwierząt domowych?
Kategoria:

Które rośliny są trujące dla zwierząt domowych?

Data:

Dowiedz się więcej

Szczeniak ciągle szczeka. Jak nauczyć go, by tego nie robił?

Szczekanie szczeniaka to problem, który często dotyka właścicieli psów....

Co musisz wiedzieć przed adopcją pierwszego kota

Jako jedno z najpopularniejszych zwierząt domowych na świecie, koty...

Jak wygląda dorastanie szczeniaka. Kiedy staje się psem?

Rozwój szczenięcia odnosi się do zmian fizycznych, psychicznych i...

Dlaczego koty tak lubią buty?

Koty są znane ze swojego nietypowego, a czasem dziwnego...

Czy przebieranie psa jest bezpieczne

Przebieranie psa może być zabawnym i kreatywnym sposobem na...

Koty i psy lubią sobie czasem podgryźć coś zielonego. Dlaczego to robią i na jakie rośliny powinni w szczególności uważać ich właściciele? Tego dowiesz się z dzisiejszego materiału.

Twój ukochany towarzysz z pewnością nie jest krową, więc możesz być zdezorientowany, gdy zobaczysz psa lub kota jedzącego trawę, czy podgryzającego kwiatki. Możesz się nawet martwić. Czy on jest głodny? Znudzony? Chory? Czy jedzenie trawy mu nie zaszkodzi? Po pierwsze, możesz mieć pewność, że nie jesteś jedyną osobą, która zadaje to pytanie. Zwłaszcza, jeżeli Twój pupil zaczyna wymiotować zaraz po takim posiłku, co zresztą często się zdarza.

Na wolności zwierzaki lubią podgryzać młode rośliny, czy trawę. Czasem by uzyskać dodatkowe składniki odżywcze lub błonnik, czasem dla smaku, a nawet z nudy. Koty lubią podgryzać kwiatki, zwłaszcza jeżeli ich liście poruszane są w naszym domu są przez wiatr.

Nawet na zdrowej, zbilansowanej diecie koty mogą czerpać korzyści z trawy, przyspieszając w ten sposób proces trawienia dzięki zawartości błonnika. Jeśli Twój kot je dużo trawy, może brakować mu błonnika w diecie. Pamiętajcie, że koty domowe spędzają około 60% dnia na pielęgnacji, co powoduje, że są podatne na powstawanie kłaczków z włosów. Jedzenie trawy może pomóc w trawieniu i odkrztuszaniu kulek włosowych.

- Advertisement -

Psy jedzące trawę są w rzeczywistości dość powszechnych widokiem (zaobserwowano to również u dzikich psów). Najczęściej podgryzają zwykłą trawę i najczęściej nie interesują się innymi roślinami. Zazwyczaj nie powoduje to żadnego problemu u psów. Należy jednak pamiętać, że wiele osiedlowych trawników bywa opryskiwana chemikaliami np. przeciwko chwastom, komarom, czy kleszczom. Ponadto trawa jest popularną pożywką dla pasożytów jelitowych, które mogą zagrażać zdrowiu Twojego pupila.

O ile trawa jest raczej niegroźna, należy zwrócić uwagę na rośliny, które trzymamy w domach, na balkonach, czy przydomowych ogródkach. Centrum Kontroli Trucizn dla Zwierząt opracowało listę roślin, które stanowią szczególne zagrożenie dla ich zdrowia.

Lilie

Członkowie całej rodziny lilii są uważani za wysoce toksyczni dla kotów. Nawet spożycie bardzo małych ilości rośliny może spowodować poważne uszkodzenie nerek.

- Advertisement -

Marihuana

Spożycie Cannabis sativa przez zwierzęta może skutkować uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego i problemami z koordynacją, a także wymiotami, biegunką, ślinotokiem, przyspieszeniem akcji serca, a nawet drgawkami i śpiączką.

Sagowiec odwinięty

Wszystkie części tej palmy są trujące, ale nasiona i szyszki zawierają największą ilość toksyn. Połknięcie tylko jednego lub dwóch nasion może spowodować bardzo poważne skutki, takie jak wymioty, biegunka, depresja, drgawki i niewydolność wątroby.

Cebule tulipanów / narcyzów

Części cebulowe tulipanów i narcyzów zawierają toksyny, które mogą powodować intensywne podrażnienie przewodu pokarmowego, ślinienie się, utratę apetytu, zahamowanie czynności ośrodkowego układu nerwowego, drgawki i zaburzenia pracy serca.

Różanecznik

Różanecznik, znany też jako azalia lub rododendron, zawiera substancje znane jako grajanotoksyny, które mogą wywoływać wymioty, ślinienie się, biegunkę, osłabienie i uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego u zwierząt. Ciężkie zatrucie azalią może ostatecznie doprowadzić do śpiączki i śmierci z powodu zapaści sercowo-naczyniowej. Co ciekawe, znane są objawy zatrucia tą toksyną wśród ludzi – tzw. Odurzenie miodowe. Dochodzi do niego, gdy spożyjemy miód z kwiatów różanecznika.

Oleander pospolity

Wszystkie części oleandrów są uważane za toksyczne, ponieważ zawierają glikozydy nasercowe, które mogą powodować poważne skutki, takie jak podrażnienie przewodu pokarmowego, zaburzenia pracy serca, hipotermię, a nawet śmierć.

Nasiona rącznika pospolitego

Rącznik pospolity należy do rodziny wilczomleczów. Jego nasiona zawierają rycynę śmiertelną dla człowieka w dawce już powyżej 0,2 grama, czyli ilości zawartej w trzech nasionach. U zwierząt może powodować silny ból brzucha, ślinienie, wymioty, biegunkę, nadmierne pragnienie, osłabienie i utratę apetytu. Ciężkie przypadki zatrucia mogą powodować odwodnienie, drżenie mięśni, drgawki, drgawki, śpiączkę i śmierć.

Fiołek alpejski

Fiołek alpejski zawiera cyklaminę, ale najwyższe stężenie tego toksycznego składnika występuje zazwyczaj w korzeniowej części rośliny. W przypadku spożycia Cyklamen może wywołać znaczne podrażnienie przewodu pokarmowego, w tym intensywne wymioty. Jest silnie trujący dla ludzi i zwierząt.

Kalanchoe – żyworódka

Ta roślina zawiera składniki, które mogą powodować podrażnienia przewodu pokarmowego, a także te, które są toksyczne dla serca i mogą poważnie wpływać na rytm i częstość akcji serca.

Cis

Cis zawiera toksyczny składnik znany jako taksyna, który powoduje negatywne skutki dla ośrodkowego układu nerwowego, takie jak drżenie, problemy z koordynacją i trudności w oddychaniu. Może również powodować poważne podrażnienie przewodu pokarmowego i niewydolność serca, co może prowadzić do śmierci. Co ciekawe, taksynę wykorzystuje się m.in. z chemioterapii.

Amarylis

Amarylis dla wielu osób kojarzy się z popularną rośliną zwłaszcza w okresie Wielkanocy. Amarylis zawiera toksyny, które mogą powodować wymioty, depresję, biegunkę, bóle brzucha, nadmierne ślinienie się, anoreksję i drżenie.

Jesienny krokus

Spożycie nawet niewielkiej jego ilości przez zwierzęta domowe może spowodować podrażnienie jamy ustnej, krwawe wymioty, biegunkę, wstrząs, uszkodzenie wielonarządowe i zahamowanie czynności szpiku kostnego.

Chryzantema

Te popularne kwiaty należą do rodziny Astrowatych, która zawiera pyretryny. W przypadku spożycia mogą wywołać zaburzenia żołądkowo-jelitowe, w tym ślinienie się, wymioty i biegunkę. W niektórych przypadkach może wystąpić również utrata koordynacji i apatia.

Bluszcz angielski

Bluszcz i jego odmiany zawierają saponiny triterpenoidowe, które w przypadku spożycia przez zwierzęta domowe mogą powodować wymioty, ból brzucha, nadmierne ślinienie się i biegunkę.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat zawiera kryształy szczawianu wapnia, które mogą powodować podrażnienie jamy ustnej, nadmierne ślinienie się, wymioty, trudności w połykaniu oraz intensywne pieczenie i podrażnienie jamy ustnej, warg i języka u zwierząt, które je połykają.

Filodendron

Zarówno Scindapsus, jak i Epipremnum należy do rodziny Obrazkowatych. W przypadku przeżucia lub spożycia ta popularna roślina domowa może powodować znaczne podrażnienia i obrzęk tkanek jamy ustnej i innych części przewodu pokarmowego.

Schefflera

Schefflera zawiera kryształy szczawianu wapnia, które mogą powodować podrażnienie jamy ustnej, nadmierne ślinienie się, wymioty, trudności w połykaniu oraz intensywne pieczenie i podrażnienie jamy ustnej, warg i języka u zwierząt, które je połykają.

- Advertisement -
Jakub Markiewicz
Jakub Markiewicz
Miłośnik kotów i technologii :)

Najnowsze

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments