Kameleony to niesamowite stworzenia, ale nie są najlepszymi zwierzakami dla każdego. Ponieważ ich wymagania pielęgnacyjne są dość specyficzne i łatwo je zestresować, kameleony nie są dla początkujących terrarystów.

Nazwa wspólna: Kameleon
Nazwa naukowa: Chamaeleonidae
Rozmiar dorosłych osobników: zróżnicowany, od 1.3 cm do nawet 65 cm
Długość życia: 3 do 10 lat w niewoli

UWAGA

Kameleony są zwierzętami terytorialnymi i samotnikami. Powinny być trzymane same.

 

Kameleon: Zachowanie i temperament

Młode kameleony mają zwykle matowy szary / brązowy kolor i mogą nieco zmieniać odcienie. W wieku około pięciu miesięcy rozwija się dorosły kolor i zdolność do zmiany barwy, można zobaczyć szereg kolorów, w tym zielony, niebiesko-zielony, turkusowy i czarny. Zmieniające się kolory zapewniają kamuflaż, regulację temperatury, ale przede wszystkim komunikację z innymi kameleonami oraz reakcję na stres. Podobnie jak Anolis Zielony (Anolis carolinensis), kameleony zmieniają kolory w odpowiedzi na podniecenie, stres, temperaturę, warunki oświetleniowe, obecność innego kameleona i inne czynniki. Ogólnie rzecz biorąc, kameleon od ciemnobrązowego do czarnego jest zestresowany, a jaśniejsze kolory odzwierciedlają szczęśliwszy nastrój.

Kameleony używają swoich języków do łapania zdobyczy. Język kameleona może być nawet 1,5 razy dłuższy od jego ciała, dzięki czemu kameleon może łapać owady z dużej odległości. Zjadają głównie owady, ale niektóre lubią podjadać także roślinność i małe bezkręgowce.

Stopy kameleona mają trzy palce skierowane w jedną stronę, a dwa w drugą, co zapewnia im dobrą przyczepność do gałęzi drzew, na których spędzają większość czasu. Wiele gatunków może pochwalić się chwytnymi ogonami. Kameleony mają kuliste oczy, które obracają się jak wieżyczki i poruszają się niezależnie, co pozwala im skanować duży promień w celu polowania na pożywienie i wypatrywania drapieżników.

Terrarium dla kameleona

Naturalne zwyczaje kameleonów utrudniają ich codzienną opiekę i udomowienie. Kameleony są nadrzewne, co oznacza, że ​​żyją wyłącznie na drzewach. Potrzebują klatek z dużą ilością listowia do wspinaczki i prywatności, a wybieg musi być dość duży.

W przypadku większych kameleonów należy zapewnić klatkę o wymiarach 100 cm x 100 cm i wysokości 130 cm, ale im więcej miejsca, tym lepiej. Wymagana jest dobra wentylacja. Wykonanie jednej ściany i sufitu terrarium z siatki polietylenowej lub drutu powlekanego winylem jest dobrym pomysłem na zapewnienie odpowiedniego poziomu wentylacji oraz zapobiegnięciu urazowi palców.

Do wspinania się należy zapewnić gałęzie o różnych średnicach, a większość przestrzeni klatki powinna być wypełniona tymi gałęziami lub żywymi liśćmi. Upewnij się, że rośliny nie są toksyczne, ponieważ kameleon może czasem chcieć je zjeść. Należy unikać podłoża składającego się z małych cząstek (takich jak żwir, piasek, kora lub mech), aby zapobiec przypadkowemu zjedzeniu go przez kameleona podczas łapania zdobyczy.

W terrarium kameleona musi być również zapewnionych kilka obszarów do wygrzewania się o różnych temperaturach. Niektóre kameleony są szczęśliwsze w wyższych temperaturach, inne w niższych. Koniecznie zbadaj specyfikę wybranego przez siebie gatunku.

Kameleony pobierają wodę z kropelek na liściach, więc z reguły nie pobierają wody z pojemników. Należy upewnić się, że kameleon ma dostęp do odpowiedniej wody korzystając z systemu kroplującego lub przez zamgławianie pomieszczenia co najmniej dwa razy dziennie. Kameleon nie będzie pił wody z miski.

Systemy kroplowe można kupić lub wykonać z pojemnika na wodę z otworem umieszczonym na górze klatki, a nawet umieszczając kostki lodu na górze klatki, aby powoli stopiły się i kapały do ​​klatki. Jeśli używany jest system kroplowy, utrzymuj spójne miejsce na dozownik, aby kameleon wiedział, gdzie znaleźć wodę. Zamgławianie pomoże również utrzymać poziom wilgotności. W przypadku systemu kroplowego nadmiar wody należy zebrać i usunąć, aby zapobiec nadmiernemu wzrostowi wilgotności.

Oświetlenie w terrarium dla kameleona

Kameleony wymagają ekspozycji na promienie UVA i UVB. Ponadto, pozwolenie na pewną ekspozycję na naturalne światło słoneczne przez otwarte okno (szkło odfiltrowuje prawie całe niezbędne promieniowanie UV) pomoże zachować zdrowie i szczęście u kameleonów. Światła UVB powinny świecić przez 10 godzin dziennie. Warto włączyć wcześniej taką żarówkę w innym miejscu na kilka godzin lub minimum dobę. Pozwoli to na tzw. dopalenie jej się i osiągnięcie wartości zapisanych na opakowaniu. Nowa żarówka może świecić nieco mocniej niż byśmy tego chcieli, co może spowodować np. problemy ze wzrokiem u kameleona.

Ostrzeżenie

Postępuj zgodnie ze wskazówkami producenta, aby upewnić się, że nie oparzysz kameleona.

Jedzenie i woda dla kameleona

Kameleony najlepiej radzą sobie z różnymi owadami, dlatego należy starać się karmić swojego zwierzaka jak największą liczbą owadów. Świerszcze, mączniki, robaki, ćmy, mole, muszki owocówki są dobrymi pokarmami do karmienia.

Kameleony skuszą się od czasu do czasu również na niektóre warzywa, owoce, czy zioła. Dobrym wyborem jest mlecz, cykoria, starte jabłko, bazylia, mięta, melisa. Należy unikać szpinaku, sałaty i kapusty.

Typowe problemy zdrowotne u kameleonów

Wiele kameleonów cierpi na niedobory wapnia i witaminy A, co zwykle jest wynikiem złej diety. Są również podatne na zgniliznę lub zapalenie jamy ustnej, infekcję wokół ust, która objawia się zaczerwienieniem i nadmiarem śliny lub ślinieniem się.

Inną częstą dolegliwością kameleonów jest metaboliczna choroba kości. Ten stan, który może być śmiertelny, jeśli nie jest odpowiednio leczony, powoduje, że kości kameleona stają się gąbczaste. Zwierzaki będą wyglądać na ospałe i mogą stracić apetyt.

Podobnie jak w przypadku każdego stanu, w którym zwierzę wydaje się chore lub zestresowane, najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii specjalizującym się w gadach. Staraj się unikać domowych środków przed konsultacją z weterynarzem.

Uwaga

Kameleon jest pod ochroną. Fakt nabycia kameleona musisz więc zgłosić w odpowiednim wydziale ochrony środowiska starostwa powiatowego lub urzędu miejskiego.

Jakie typy kameleonów są dobre dla początkujących?

Istnieje kilka gatunków kameleonów, które są popularne jako zwierzęta domowe. Oto kilka opcji do rozważenia:

  • Kameleon jemeński
  • Kameleon Jacksona
  • Kameleon lamparci

Czy kameleon nadaje się dla dziecka?

Kameleony są popularne, ale dość delikatne. Opieką nad tymi jaszczurkami powinny zająć się osoby, które mają już nieco wiedzy o hodowli gadów w terrarium. Kameleony też dość wolno się oswajają i mało się ruszają, przez co dość szybko mogą znudzić się dziecku.

Poprzedni artykułCzy koty śnią?
Następny artykułZakładanie i prowadzenie akwarium – wszystko, co musisz wiedzieć (poradnik)
Miłośnik kotów i technologii :)
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments