Strona głównaPtakiPtaki, które mówią: Wybieramy gadatliwego ptaka do domu
Kategoria:

Ptaki, które mówią: Wybieramy gadatliwego ptaka do domu

Data:

Dowiedz się więcej

10 smacznych i zdrowych przysmaków, które kochają ptaki

Dzielenie się posiłkiem z ptakiem może być wspaniałym doświadczeniem...

Ćwiczenia dla ptaków: Jak zapewnić im więcej ruchu w domu?

W naturze papugi i inne ptaki domowe przelatują setki...

Jak sprawić, by twój ptak był szczęśliwy w domu?

Naukowcy dowiedli, że niektóre gatunki papug emocjonalnie bardzo przypominają...

Jak szkolić ptaki? 5 wskazówek dla miłośników papug

Właściciele psów bardzo chętnie szkolą swoje zwierzaki, które całkiem...

Jadalne rośliny i kwiaty bezpieczne dla ptaków

Dieta ptaków składa się na ogół z pokarmów w...

Czy podjąłeś już decyzję, że chcesz stać się opiekunem ptaka? Prawdopodobnie jak większość ludzi, rozglądasz się od razu za gatunkiem, który potrafi mówić. Skąd więc możesz mieć pewność, że kupisz ptaka, z którym będziesz mógł porozmawiać? Prawda jest taka, że ​​jedynym sposobem, aby mieć 100% pewności, że dostaniesz ptaka, który będzie mówił, jest kupienie ptaka, który już mówi.

Wybór gadającego ptaka

Ptaki mogą być uroczymi i lojalnymi towarzyszami, niezależnie od tego, czy w ogóle mówią. W ptakach jest o wiele więcej piękna niż ich zdolność mówienia. Nie powinieneś więc decydować się na adopcję lub zakup ptaka wyłącznie za zdolność mówienia konkretnego gatunku.

Jednak wielu właścicieli ptaków lubi i woli uczyć swoje ptaki samodzielnie. Dotyczy to również zakupu – najczęściej gdy są małe i jeszcze nie mówią. Ale uważaj, czego sobie życzysz. Ptaki rozmawiają wyłącznie wtedy, kiedy tego one chcą, a nie ty. Ptak, który nie mówi, może być najwspanialszym towarzyszem, jakiego kiedykolwiek miałeś. Papugi są zabawnymi i interesującymi ptakami, niezależnie od tego, czy mówią, czy nie. Więc zdolność mowy nie powinna być jedynym czynnikiem, który bierzesz pod uwagę przy wyborze ptaszka. Niektóre ptaki będą z tobą przez lata, zanim wypowiedzą chociaż jedno słowo.

Jeżeli zdecydowałeś się już na przygarnięcie do domu ptaka, warto przejrzeć szczegółowe informacje dotyczące konkretnego gatunku ptaka oraz poświęcenie im odpowiednią ilość czasu na trening. Dzięki temu będziesz mógł lepiej związać się ze swoim pupilem. To z kolei bezpośrednio wpłynie na to, czy i kiedy ptak do ciebie przemówi. Zalecaną formą treningu jest pozytywny trening wzmacniający. Sprawdza się u ptaków, innych zwierząt, czy nawet u ludzi.

- Advertisement -

Mówiące gatunki ptaków

Istnieje kilka kluczowych gatunków, które znane są z wyjątkowych zdolności mówienia.

Żako / papuga popielata / papuga szara

Są to prawdopodobnie najbardziej znane gadające papugi, znane z bogatego słownictwa i umiejętności poznawczych. Są nie tylko piękne, ale także niesamowicie inteligentne.

Mnicha (Myiopsitta monachus)

- Advertisement -

Te bardzo żywiołowe, średniej wielkości papugi mogą być imponującymi małymi gadułami i mają tendencję do uczenia się dźwięków otoczenia, a także słów i krótkich fraz.

Aleksandretta obrożna (Psittacula krameri)

To wspaniały wybór dla ludzi, którzy chcą gadającego ptaka. Ich piękne kolory i średni rozmiar sprawiają, że są atrakcyjnymi zwierzętami domowymi. No i całkiem nieźle mówią.

Papużki faliste (Melopsittacus undulatus)

Chociaż mogą wymagać nieco więcej wysiłku w trakcie treningu, wiele papużek falistych okazuje się wyjątkowo uzdolnionymi mówcami.

Nimfy (Nymphicus hollandicus)

Nimfy znane są ze swoich gwizdów i doskonałej imitacji dźwięków otoczenia. Traktowane z miłością i odpowiednią uwagą mogą podłapać wiele słów.

Amazonki (Amazona)

Kilka gatunków Amazonii ma reputację wybitnych zdolności mówienia i jest wspaniałymi zwierzętami domowymi dla tych, którzy się poświęcają im czas i uwagę.

 


Chociaż prawdą jest, że niektóre gatunki mają większy talent do mówienia niż inne, ważne jest, aby pamiętać, że kupowanie ptaka określonego gatunku nie jest w żadnym wypadku gwarancją, że kiedykolwiek będzie mówić, i że dużo treningu, socjalizacji, oraz pozytywne interakcje to jedyny sposób, aby nawet najbardziej inteligentny ptak zabrał głos.

Niezależnie od gatunku, na który się zdecydujesz, upewnij się, że jest to ptak, który będzie pasował do Twojego stylu życia. Jeśli odrobisz pracę domową i wybierzesz dla siebie odpowiedni gatunek ptaka, na pewno będziesz szczęśliwy niezależnie od tego, czy ptak przemówi lub nie.

- Advertisement -
Jakub Markiewicz
Jakub Markiewicz
Miłośnik kotów i technologii :)

Najnowsze

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments