Jak sprawić, by twój ptak był szczęśliwy w domu?

0
900

Naukowcy dowiedli, że niektóre gatunki papug emocjonalnie bardzo przypominają 5-letnie dziecko. Utrzymywanie tak inteligentnych stworzeń w radości i komforcie w sytuacjach domowych może wydawać się pracą na pełny etat, ale jeśli znasz potrzeby swojego ptaka, możesz łatwo upewnić się, że zwierzę pozostaje zdrowe i zadowolone.

Zapewnij ruch i zabawę

Na wolności ptaki mają dużą okazję do ruchu i ćwiczeń – latają, szukają pożywienia, czy chronią się przed drapieżnikami. W niewoli zapewnienie odpowiednich ćwiczeń może być trudne, chyba że odpowiednio o to zadbasz. Stworzenie twojemu ptakowi kilku kreatywnych miejsc do ćwiczeń nie tylko utrzyma pierzastego przyjaciela w dobrej kondycji fizycznej, ale pomoże upewnić się, że pozostanie on pobudzony umysłowo, szczęśliwy i zadowolony w swoim domu z tobą.

Zróżnicowana dieta

Papugi warto karmić w zróżnicowany sposób – zarówno świeżą żywnością: jak owoce i warzywa, a także mieszankami nasion i granulatu. Te pokarmy są nie tylko ważne dla zapewnienia prawidłowego odżywiania i spożycia witamin, ale samo wprowadzenie nowego pokarmu do twojego ptaka spowoduje podekscytowanie i stymulację pierzastego przyjaciela. Szybko przekonasz się, że ptaszek staje się bardziej szczęśliwy i zdrowszy, a także chętniej sięga po nowe rodzaje pokarmów.

Poświęć mu czas

Poświęcenie czasu na zabawę i nawiązanie więzi z każdym zwierzakiem jest ważne, ale w przypadku zwierząt nieudomowionych, takich jak egzotyczne ptaki, jest to niezbędne. Pomyśl o tym – po co trzymać zwierzę, z którym nie masz dobrych relacji? Ponieważ ptaki muszą być oswajane indywidualnie, bardzo trudno jest je uszczęśliwić, jeśli nie spędzasz z nimi odpowiedniej ilości czasu. Pamiętaj, aby przeznaczyć co najmniej 3-4 godziny dziennie na zajmowanie się ptakiem i zabawę z nim. Pozwoli wam to na budowę odpowiedniej relacji, dzięki czemu ptak będzie czuł się znacznie lepiej w waszym towarzystwie.

Naucz go sztuczek

Nie potrzeba profesjonalisty, aby nauczyć ptaka wykonywania sztuczek – w rzeczywistości ptaki uczą się szybciej i wydajniej od ludzi, z którymi są silnie związani. Nauczenie ptaka wykonywania kilku zabawnych sztuczek może znacznie poprawić wasze relacje i zwiększyć poziom zadowolenia u każdego ptaka. Co więcej, możesz pokazać znajomym i rodzinie, jak mądry jest Twój zwierzak! Pamiętaj tylko, aby nie oczekiwać zbyt wiele od swojego ptaka i aby sesje treningowe były krótkie, zabawne i spójne. Przy odrobinie praktyki będziesz zaskoczony tym, co Twój ptak będzie w stanie osiągnąć!

Wybierz odpowiednią klatkę i zabawki

Długa praca, obowiązki domowe i rodzinne często utrudniają właścicielom ptaków spędzanie z nimi każdej wolnej chwili. Ważne jest jednak, aby zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby upewnić się, że Twój ptak będzie mógł bawić się także bez twojej obecności.  Wybór interesujących i odpowiednich zabawek dla ptaków i akcesoriów do klatek jest ważnym elementem dbania o zadowolenie pierzastego przyjaciela. Pamiętaj, że ptaki są bardzo podobne do małych dzieci, ponieważ szybko znudzą się tymi samymi starymi zabawkami. Postaraj się zebrać kolekcję różnorodnych przedmiotów, które możesz wymieniać regularnie by ptak nie zdążył się znudzić.

Poprzedni artykułPtaki, które mówią: Wybieramy gadatliwego ptaka do domu
Następny artykułĆwiczenia dla ptaków: Jak zapewnić im więcej ruchu w domu?
Miłośnik kotów i technologii :)
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments