Żaby mogą być wspaniałymi zwierzętami domowymi dla właściwej osoby, ale żaby żyjące na wolności stoją w obliczu drastycznego spadku populacji i wymierania, w dużej mierze w wyniku działalności człowieka. Niestety, handel zwierzętami prawdopodobnie przyczynia się do kryzysu wymierania płazów i rozprzestrzeniania się niszczycielskiej infekcji grzybem Chytrid. Unikaj chwytania dzikich żab i trzymania ich jako zwierząt domowych.

Żaby trzymane w niewoli żyją dość długo (o ile będą traktowane w odpowiedni sposób). Średnia długość życia wynosi u nich od czterech do piętnastu lat, chociaż zdarzają się osobniki żyjące znacznie dłużej. Niektóre z najmniejszych żab, które możesz zobaczyć w sklepie zoologicznym, wyrastają później na gigantów. Czasami ich nazwa może wprowadzać nieco w błąd niedoświadczonych terrarystów. Buczek południowoafrykański (Pyxicephalus adspersus, „pixi”) może kojarzyć się z małą i uroczą żabką, ale w rzeczywistości dorasta nawet do 22 centymetrów.

Niektórzy ludzie mogą uważać żaby za nudne, ale niektóre mniejsze żaby są dość aktywne. Jednak wiele większych żab prowadzi siedzący tryb życia i niewiele się porusza. Żaby mają też wrażliwą skórę, więc nie należy ich często brać na ręce. Jeśli często podróżujesz i zwykle wyjeżdżasz z miasta na więcej niż kilka dni, pamiętaj, aby wcześniej znaleźć kogoś, kto zajmie się twoimi żabami.

Żaby trzymane w domowym terrarium

Zanim przyniesiesz do domu żabę powinieneś przygotować wszystkie niezbędne elementy jej nowego domu. Musisz zapewnić odpowiednią ilość wody, poziom wilgotności i ciepła. Niektóre żaby hibernują i również musimy stworzyć jej takie warunki, by robiła to bezpiecznie.

W zależności od gatunku, żaby mogą wymagać innego rodzaju zbiornika (wodny, lądowy, nadrzewny, półwodny). Jednym z najczęściej stosowanych, ale też trudnych w założeniu terrariów to środowisko w połowie lądowe i wodne. Utrzymanie w czystości terrarium dla żab może wymagać dużo pracy. Wiele żab ma dość proste wymagania dotyczące światła, temperatury i wilgotności, ale są one bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia i odpady w swoim środowisku.

Jedzenie i woda dla żab

Dieta twojej żaby będzie się różnić w zależności od jej gatunku, ale ogólnie rzecz biorąc, żaby to drapieżniki, które zjadają żywą zdobycz. Wiele z nich zjada owady, w tym świerszcze, robaki, gąsienice, ćmy, koniki polne. Niektóre większe żaby zjadają nawet małe myszy. Możesz kupić żywą zdobycz w lokalnym sklepie zoologicznym. Upewnij się, że żaba przez cały czas ma dostęp do świeżej i czystej wody.

Dobre gatunki żab dla początkujących

Jak w przypadku każdego innego zwierzęcia, poznanie szczegółów dotyczących konkretnego gatunku żaby, jest najlepszym sposobem, aby upewnić się, że Ty i Twoja żaba będziecie szczęśliwi.

Żaby karłowate

Są małe, aktywne, całkowicie wodne i należą do najłatwiejszych do trzymania w niewoli. Są to bardzo popularne żaby domowe. Prowadzi wodny tryb życia i w naturze zamieszkuje małe i zarośnięte zbiorniki. Osiąga do 5 centymetrów długości. Można umieścić ją w akwarium z małymi rybkami jak danio, neony, gupiki, bystrzyki.

Kumak dalekowschodni

Są to dość aktywne żaby i stosunkowo łatwe do utrzymania jako zwierzęta domowe. Dorastają do około 5 centymetrów długości, a ich waga sięga maksymalnie 60 gramów. Ich ciało jest guzkowate, zwłaszcza na grzbiecie, a w dotyku są dość ostre. Gatunek zimujący od późnego września do kwietnia/maja. Lubi spędzać czas na zgniłym drewnie, kamieniach i liściach.

Australorzekotka szmaragdowa

Naziemne żaby drzewne, które są posłuszne i łatwe w utrzymaniu. Są mało aktywne, ale dość duże – osiągają do 10 centymetrów długości. W niewoli potrafi dożyć nawet 15 lat. Jedna z najpopularniejszych żab domowych na świecie.

Afrykańska platana szponiasta

Żaby wodne, które stają się dość duże (uważaj, aby nie pomylić młodych afrykańskich żab szponiastych z dużo mniejszymi żabami szponiastymi), ale ich opieka nie jest taka trudna. To gatunek inwazyjny osiągający do 15 centymetrów długości.

Rzekotka zielona

Te żaby drzewne to kolejny gatunek, który jest odpowiedni dla początkujących. Jest aktywny głównie nocą, ale w terrariach szybko przestawiają się na rytm dzienny. W naturze występuje na bagnach i wilgotnych lasach. Dlatego w terrarium będzie lubiła dużą roślinność i gałęzie, po których może się wspinać.

Żaba rogata

Żaby osiągające długość nawet 13 centymetrów z charakterystycznymi rogami tuż nad oczami (stąd nazwa). Zamieszkuje tereny leśne i lubi zagrzebywać się w podłożu. Dość łatwo przyzwyczaja się do człowieka, ale na leży uważać na jej szczękę. Ugryzienie jest bardzo bolesne.

Cześć, jest sprawa. Wspieraj Zwierzaka i subskrybuj nasz kanał na YouTube oraz śledź Facebooka! Dzięki!

Poprzedni artykułSzary śluzowaty nalot na korzeniu w akwarium
Następny artykułJak długo żyją żółwie domowe?
Miłośnik kotów i technologii :)
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments