Strona głównaInne zwierzakiŻabyŻaba rogata: Największy żarłok w świecie żab
Kategoria:

Żaba rogata: Największy żarłok w świecie żab

Data:

Dowiedz się więcej

Rzekotka australijska (Litoria caerulea) – opis gatunku

Rzekotka australijska jest czarującym stworzeniem o niecodziennym wyglądzie, które...

Rzekotka zielona: piękna, nieduża żaba dla początkujących

Rzekotka zielona (Hyla cinerea) to amerykański gatunek płaza, który...

Pokarm dla żab: Jak prawidłowo karmić swoją żabę domową?

Żaby, jako drapieżniki, nie są zwierzętami, które można nakarmić...

Dlaczego żaby rechoczą?

Żaby rechoczą z różnych powodów, głównie w celu komunikacji....

Żaba w domu: Czy ich hodowla jest dla każdego?

Hodowla żab w domu to ekscytujące i satysfakcjonujące hobby,...

Pochodzące z Ameryki Południowej, żaby rogate są stosunkowo powszechnymi żabami w handlu zwierzętami domowymi. Są to płazy ściśle naziemne, które są bardzo kiepskimi pływakami. Zamiast tego, większość swojego czasu spędzają w wilgotnym środowisku, wśród wilgotnej ściółki liściastej. Żaby rogate zyskały swoją potoczną, angielską nazwę od popularnej gry arcade PacMan, ponieważ, podobnie jak animowana postać, te żaby mają okrągły wygląd z ogromnymi „ustami”. Żaby rogate nie są trudne w opiece. Jednak dla osób, które lubią, gdy ich zwierzęta są aktywne lub interaktywne, żaba rogata może nie być dobrym wyborem, ponieważ nie jest to najlepszy gatunek do trzymania na rękach.

Zachowanie i temperament żab rogatych

Żaby rogate są spokojnymi zwierzętami domowymi, ale ich dzikie odpowiedniki są znane z gryzienia, jeśli czują się zagrożone. Apetyt żaby rogatej odpowiada jej rozmiarowi i będzie próbowała zjeść wszystko, co porusza się w zasięgu jej skoku, gdzie siedzi na ziemi. Każdy rodzaj zdobyczy, która przechodzi obok, jest interesujący dla tego głodnego płaza.

Żaby rogate nie potrzebują dużych klatek, ponieważ nie są zbyt aktywne. 70-litrowy zbiornik jest wystarczający dla jednej z tych żab. Ponieważ często próbują zjeść swoje towarzyszki klatki, powinny być trzymane samodzielnie. Pokrywa terrarium pozwoli utrzymać odpowiednią temperaturę i wilgotność.

Zbiornik można wyłożyć papierem lub gładkimi kamieniami, pod warunkiem że zapewni się ściółkę liściastą lub mech i kilka roślin (żywych lub sztucznych) do kopania lub ukrywania się dla żaby rogatej. Podłoże powinno być codziennie spryskiwane, aby pomóc utrzymać wilgotność w zbiorniku pomiędzy 50% a 80%.

- Advertisement -

Należy również zapewnić płytką miseczkę z wodą, która umożliwi żabie picie i siedzenie bez ryzyka utonięcia. W zależności od wilgotności w twoim zbiorniku, twoja żaba rogata może spędzać dużo czasu w swoim naczyniu z wodą, dlatego rośliny wokół naczynia pomogą twojej żabie czuć się bezpieczniej. Miseczka z wodą powinna być również w cieplejszej części klatki, aby woda nie była zbyt zimna.

Warunki w terrarium

Temperatura w zbiorniku powinna wynosić około 28 stopni C w ciągu dnia i może spadać do około 25 stopni C w nocy. Ciepło najlepiej dostarczać za pomocą podgrzewacza pod zbiornikiem, ponieważ żarówki żarnikowe mogą być zbyt wysuszające dla twojej żaby (chociaż czerwone żarówki żarnikowe mogą być używane, jeśli potrzebne jest dodatkowe ciepło w chłodniejszych okresach).

Światło

Do oświetlenia można użyć oprawy fluorescencyjnej, chociaż twoja żaba może preferować bardziej przytłumione światło; zwykłe światło pokojowe może być nawet wystarczające. Utrzymuj cykl 12 godzin światła i 12 godzin ciemności. Niektórzy właściciele zalecają stosowanie światła UVA/UVB w tym 12-godzinnym cyklu.

- Advertisement -

Pożywienie i woda

Żaby rogate są dość łatwe do karmienia, ponieważ nie są specjalnie wybredne. Mniejsze żaby rogate można karmić owadami, takimi jak świerszcze, lub innymi powszechnie dostępnymi owadami do karmienia ze sklepu zoologicznego, takimi jak larwy mączników i mola woskowego, które są karmione specjalną mieszanką pokarmów przed sprzedażą.

Wraz z wzrostem twojej żaby, można ją karmić małymi myszami (nowonarodzonymi), a w końcu większymi myszami. Dorosłe żaby mogą zjeść mysz średniej wielkości lub małego szczura. Małe ryby, żabki, owady również mogą być elementem diety tej żaby.

Podczas gdy małe żaby rogate, które jedzą owady, powinny być karmione codziennie, większe żaby, które są karmione myszami lub rybkami, można karmić tylko co kilka dni. Najlepszym wyznacznikiem jest karmienie na podstawie kondycji ciała twojej żaby: jeśli twoja żaba staje się zbyt okrągła i gruba, zmniejsz częstotliwość karmienia.

Problemy zdrowotne i behawioralne

Bakteryjne i grzybicze infekcje skóry i oczu są jednymi z najczęstszych dolegliwości u żab rogatych. Każde zaczerwienienie, obrzęk lub ropień są oznaką infekcji.

Żaby rogate są również podatne na infekcje pasożytnicze. Jeśli temperatura w twoim zbiorniku jest wystarczająco wysoka, a twoja żaba wciąż nie je dobrze, zanieś swoją żabę do doświadczonego weterynarza specjalizującego się w zwierzakach egzotycznych. Co roku powinien również być sprawdzany kał twojej żaby, aby upewnić się, że nie ma nadmiaru powszechnych pasożytów.

Chociaż jest to mniej powszechne u żab niż u innych gadów, żaba rogata utrzymywana w klatce bez wystarczającej wilgotności może również rozwinąć infekcję dróg oddechowych. Świadczy o tym chrapanie, ślinienie się i letarg. Ponadto, należy być czujnym na zatrucie amoniakiem. Potencjalnie śmiertelny stan występuje, gdy odpady w klatce zwierzęcia nie są odpowiednio czyszczone.

Wszystkie powyższe schorzenia mogą być leczone przez weterynarza, jeśli zostaną wykryte wystarczająco wcześnie.

Jaką żabę rogatą wybrać?

Decydując się na żabę rogatą jako zwierzę domowe, szukaj aktywnego, czujnego zwierzęcia, które ma czyste oczy i skórę wolną od plam. Jeśli masz możliwość obserwacji żabki podczas posiłku przed podjęciem decyzji, to idealne; rzadko żaba rogata odmówi jedzenia, chyba że jest chora. Jeśli żaba rogata, którą obserwujesz, wydaje się letargiczna, ma problemy z oddychaniem, lub jej brzuch wydaje się wzdęty, mogą to być oznaki choroby.

Najbezpieczniej jest nabyć żabę rogu od renomowanego hodowcy, który może dostarczyć Ci pełną historię zdrowotną potencjalnego zwierzęcia domowego. Hodowane w niewoli żaby rogate są lepszą opcją, ponieważ są mniej narażone na ekspozycję na pasożyty i inne dolegliwości, które mogą występować u dzikich zwierząt.

Pamiętaj, że posiadanie żaby rogatej jest długoterminowym zobowiązaniem, które wymaga odpowiedniej opieki i troski. Zanim zdecydujesz się na dodanie żaby rogatej do swojego domu, upewnij się, że jesteś gotowy spełnić jej potrzeby. Te specyficzne płazy nie są dla każdego, ale dla odpowiedniego właściciela mogą stanowić fascynujący dodatek.

Źródła:

  • „Keeping the Horned Frog: A Practical Guide” autorstwa Philippe De Vosjoli
  • „Horned Frogs: Plus Budgett’s Frogs” autorstwa Philippe De Vosjoli i Robert Mailloux
  • „Amphibians: Guidelines for the Breeding, Care and Management of Laboratory Animals” wydane przez National Academies Press
  • „Frogs and Toads: Your Happy Healthy Pet” autorstwa Steve Grenard
  • „The Amphibian Keeper’s Guide to Sick Frogs and Toads” autorstwa Devin Edmonds
- Advertisement -
Jakub Markiewicz
Jakub Markiewicz
Miłośnik kotów i technologii :)

Najnowsze

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments