Nie jest tajemnicą, że żółwie żyją dłużej niż wiele innych zwierząt domowych. Niektóre gatunki mogą żyć 100 lat lub dłużej. Kilka popularnych gatunków żółwi wodnych może dożyć 40 lat, chociaż istnieje wiele czynników, które mają na to wpływ. Długość życia twojego żółwia zależy od jego gatunku, diety i innych aspektów środowiska, które możesz kontrolować.

Jeśli chcesz poznać potencjalną długość życia swojego żółwia, najpierw zidentyfikuj jego gatunek. Mogą z łatwością dożyć pięćdziesiątki, a nawet osiemdziesiątki, co oznacza, że ​​jest całkiem możliwe, że twój żółw przeżyje cię.

Ile żyje żółw trzymany w niewoli

  • Żółw czerwonolicy: 25 do 35 lat
  • Północny żółw mapowy (Graptemys geographica):  od 15 do 25 lat
  • Żółw leśny (Glyptemys insculpta): 40 do 55 lat
  • Eastern Box Turtle (Terrapene carolina carolina): 50+ lat
  • Żółw malowany (Chrysemys picta): 25-30 lat
  • Żółw rosyjski/stepowy/horsfield (Testudo horsfieldii): ponad 40 lat
  • Żółw grecki (Testudo hermanni): 100 lat lub więcej
  • Żółw lamparci (Stigmochelys pardalis): 100 lat lub więcej

Większe żółwie mogą żyć bardzo długo. Mniejsze gatunki, które występują częściej jako zwierzęta domowe, żyją krócej, ale mogą przetrwać kilka dziesięcioleci. Żółw olbrzymi Aldabra o imieniu Adwaita, jest prawdopodobnie najdłużej żyjącym żółwiem w historii. Adwaita mieszkał w zoo w Indiach i zmarł w wieku 255 lat, jeśli wierzyć twierdzeniom. Te daty nie zostały zweryfikowane.

Inne słynne żółwie długowieczne to Timothy, który zmarł w wieku 160 lat; Harriet, żółw olbrzymi z Galapagos, który zmarł w wieku 175 lat; Jonathan, gigantyczny żółw z Seszeli, który zmarł w wieku 187 lat; oraz Tu’i Malila, żółw promienisty, który zmarł w wieku 188 lat. Prawie wszystkie te daty są szacunkami, których tak naprawdę nie można potwierdzić.

Jak sprawić, by żółw żył wiele lat

Oczywiście karmienie żółwia zdrową dietą jest ważnym elementem pomagającym żyć mu długo i zdrowo. Dieta żółwi może się znacznie różnić w zależności od gatunku. Niektóre gatunki, takie jak żółwiak chiński, jedzą głównie ryby i mięso. Inne gatunki, takie jak czerwonolicy, jedzą mieszankę owadów, ryb i warzyw.

Pamiętaj, aby odpowiednio przygotować idealną dietę twojego nowego żółwia. Wiele żółwi dobrze sobie radzi z mieszanką komercyjnych granulek pokarmu dla żółwi i świeżej żywności, ale dokładne proporcje i rodzaje granulek i świeżej żywności będą się znacznie różnić. Właściwa dieta może pomóc uniknąć niedoboru witaminy A, jednego z najczęstszych problemów zdrowotnych żółwi domowych. Niedobór wapnia, często wtórny do niedoboru witaminy D, jest głównym problemem u żółwi, które są trzymane w pomieszczeniach bez światła UV i mogą powodować problemy z pancerzem i słaby wzrost.

Dieta nie jest jedynym składnikiem zdrowego żółwia. Upewnij się, że twój żółw jest pod dobrą opieką dzięki regularnym wizytom u lekarza weterynarii. Czyste legowisko z wystarczającą ilością miejsca również znacznie przyczyni się do ochrony twoich żółwi przed chorobami. Brudne warunki życia i związany z nimi stres mogą radykalnie skrócić życie ich życie. Właściwa temperatura jest również ważna, aby Twój żółw był szczęśliwy i zdrowy.

Typowe zagrożenia dla życia żółwi

Bądź świadomy typowych chorób, które zagrażają Twojemu konkretnemu gatunkowi żółwia. Pomoże Ci to wiedzieć, jak im zapobiegać lub jak wcześnie wykryć objawy. Ropnie, infekcje pancerza, infekcje dróg oddechowych i pasożyty są stosunkowo powszechne u żółwi domowych. Ropnie i infekcje dróg oddechowych są często wtórne do niedoboru witaminy A, podczas gdy infekcje pancerza są zwykle spowodowane źle przygotowanym terrarium lub urazami. Prawdopodobnie nie zauważysz pasożytów, chyba że Twój weterynarz będzie regularnie sprawdzał kał zwierzaka.

Żółwie żyjące w stawach zewnętrznych lub żółwie żyjące na podwórku są bardziej podatne na drapieżnictwo i wpływ żywiołów niż ich odpowiedniki trzymane w pomieszczeniach. Dzienne ryzyko dla żółwia na zewnątrz jest znacznie wyższe niż ryzyko dla żółwia w pomieszczeniach, więc upewnij się, że twój staw lub siedlisko jest zabezpieczone przed drapieżnikami i ma odpowiednią ochronę. Żółw domowy może zostać zjedzony lub nękany przez inne dzikie zwierzęta. Upewnij się, że zwierzę nie może uciec z siedliska, przekopując się pod ogrodzeniem. Trzymaj z daleka dzikie zwierzęta, które mogą narazić zwierzę na choroby.

Cześć, jest sprawa. Wspieraj Zwierzaka i subskrybuj nasz kanał na YouTube oraz śledź Facebooka! Dzięki!

Poprzedni artykułŻaby domowe: Wszystko, co musisz wiedzieć
Następny artykułInfekcje dróg oddechowych u żółwi i żółwi wodnych
Miłośnik kotów i technologii :)
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments