Oko twojego królika po prostu nie wygląda dobrze. Może jest zaczerwienione, zamglone lub pokryte dziwną wydzieliną? Sprawdź, co możesz zrobisz w tej sytuacji. 

Zaczerwienione lub podrażnione oko, dziwna wydzielina lub opuchlizna może wskazywać na różne problemy zdrowotne. To nie jest coś, co właściciel królika będzie w stanie zdiagnozować i leczyć w domu. Jeśli zauważysz problemy z oczami u królika, jeżeli zacznie je często mrużyć, drapać i pocierać, może to oznaczać problem. Króliki mogą mieć zadrapania lub owrzodzenia rogówki w wyniku urazów lub podrażnień spowodowanych sianem lub ściółką. Pasożyt pierwotniakowy – encephalitozoon cuniculi, może prowadzić do powstania zaćmy i wtórnego zapalenia oka, zwanego zapaleniem błony naczyniowej oka. Jest to bardzo ważny stan, który należy natychmiast zdiagnozować, ponieważ królik może stracić wzrok dość szybko, jeśli nieleczona choroba powoduje uszkodzenie delikatnych tkanek oka.

Króliki mogą mieć łzawiące oczy z powodu zapalenie woreczka i kanalików łzowych.  spowodowane. Króliki mogą częściowo lub całkowicie zamknąć chore oczy, a narząd wzroku może pokryć się lepką wydzieliną. Towarzyszy temu opuchlizna powiek i zaczerwienienie.  Nadmierne łzawienie występuje również w przypadku chorób zębów, nawet jeżeli z oczami nic się nie dzieje.

Leczenie infekcji oka królika

Gdy tylko zauważysz problem z okiem u królika, zadzwoń do gabinetu weterynaryjnego i zapytaj, co zaleca lekarz. Prawdopodobnie powie ci, żebyś przyprowadził królika na badanie. W zależności od występujących objawów, lekarz może zalecić różne metody leczenia. Mogą to być miejscowe antybiotyki i/lub leki przeciwzapalne, które sprawdzą się przy chorobie spojówek.

Kiedy kanał nosowo-łzowy zostaje zakażony, często zatyka się materiałem zapalnym, uniemożliwiając w ten sposób normalne spływanie łez. Te łzy następnie wylewają się na dolną powiekę i na pyszczek królika. Jeśli zajęty jest przewód nosowo-łzowy, lekarz weterynarii może zalecić przepłukanie przewodu sterylnym roztworem soli fizjologicznej. Pozwoli to oczyścić przewód z nagromadzonej wydzieliny, by następnie zastosować krople z lekiem.

W niektórych przypadkach, lekarz weterynarii może pobrać wypłukany materiał i zlecić go do specjalnego badania. Pozwoli ustalić, jakie typy bakterii obecne są w wydzielinie i jakie leki sprawdzą się najbardziej. Jeśli choroba jest wywoływana przez bakterie, może być zaraźliwa również dla innego królika. Należy jednak pamiętać, że sam fakt, że królik został narażony na działanie bakterii, nie oznacza automatycznie, że zachoruje. Jeśli królik ma zdrowy układ odpornościowy, może sam zwalczyć infekcję.

Poprzedni artykułKot załatwia się poza kuwetą
Następny artykułChomik dziwnie pachnie. Dlaczego śmierdzi?
Miłośnik kotów i technologii :)
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Magda
Magda
1 rok temu

Ciekawy artykuł