Strona głównaPsyCzy jedzenie kociej karmy jest bezpieczne dla psów? Czy koty mogą jeść...
Kategoria:

Czy jedzenie kociej karmy jest bezpieczne dla psów? Czy koty mogą jeść pokarm dla psów?

Data:

Dowiedz się więcej

Szczeniak ciągle szczeka. Jak nauczyć go, by tego nie robił?

Szczekanie szczeniaka to problem, który często dotyka właścicieli psów....

Jak wygląda dorastanie szczeniaka. Kiedy staje się psem?

Rozwój szczenięcia odnosi się do zmian fizycznych, psychicznych i...

Czy przebieranie psa jest bezpieczne

Przebieranie psa może być zabawnym i kreatywnym sposobem na...

Szczeniak nie chce jeść, dlaczego

Szczenięta są znane ze swojego żarłocznego apetytu, ale czasami...

Biegunka u szczeniaków, powody, leczenie

Biegunka u szczeniąt może być powodem do niepokoju, ponieważ...

Większość karm dla kotów jest droższa niż karma dla psów. Psy są najczęściej też znacznie większe i cięższe od swoich czworonogich kolegów i potrzebują znacznie więcej pożywienia. Czy pies może bezpiecznie zjeść z kociej miski? O tym w dzisiejszym materiale. 

Mówiąc krótko dla osób, które nie lubią dużo czytać. Nie, pies nie powinien jeść kociej karmy i odwrotnie. Dlaczego?

Różnice w diecie

Technicznie i ewolucyjnie koty są bezwzględnymi drapieżnikami, które muszą jeść mięso jako główne źródło pożywienia. Z drugiej strony psy są wszystkożerne, które aby spełnić swoje wymagania żywieniowe jedzą zarówno pokarmy mięsne, jak i roślinne. Psia dieta zawiera znacznie więcej błonnika niż dieta mięsożercy.

Chociaż na pierwszy rzut oka karmy dla psów i kotów mogą wydawać się podobne, istnieją pewne istotne różnice. Karmy dla kotów zazwyczaj zawierają więcej białka niż karmy dla psów, a także większe ilości tłuszczu. Stowarzyszenie Amerykańskich Urzędników Kontroli Pasz (AAFCO) zaleca co najmniej 5% tłuszczu w karmie dla psów i 9% tłuszczu w przypadku kotów.

- Advertisement -

Jakie mogą być więc konsekwencje dla zwierzaków jedzących nieprawidłową karmę? Chociaż te różnice w diecie mogą wydawać się nieistotne, wyższy procent białka i tłuszczów oznacza więcej kalorii dla Twojego psa w tej samej wielkości porcji karmy dla kotów. To może prowadzić prowadzić do przyrostu masy ciała, a nawet otyłości, jeśli są spożywane przez dłuższy czas. Z drugiej strony, kotu będzie brakowało wszystkich składników odżywczych i będzie musiał zjeść znacznie więcej takiej karmy. Może mu ona również po prostu nie smakować.

Ponadto, ponieważ układ żołądkowo-jelitowy psa nie został zaprojektowany do stałego trawienia pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczu, karma dla kotów może podrażniać żołądek, powodując wymioty i biegunkę. Zbyt dużo tłuszczu może negatywnie wpłynąć na trzustkę psa, prowadząc do zapalenia trzustki. To z kolei może wpłynąć na cały proces trawienia, a w najgorszym przypadku da poważne konsekwencje zdrowotne.

Niektóre nowsze karmy dla kotów zawierają specjalnie wyważoną ilość witamin niezbędną dla kotów. Pies potrzebuje tych składników w innych proporcjach, więc długotrwałe podjadanie wyłącznie karmy dla kotów sprawi, że pies będzie miał ich niedobór lub nadmiar. Na przykład karma dla kotów zazwyczaj zawiera mniej cynku i witaminy E niż karma dla psów. Ma również dodatek tauryny, której psy nie potrzebują w ogóle w swojej diecie. Te różnice żywieniowe mogą przez długi czas wpływać na ogólny stan zdrowia Twojego psa.

Psy również potrzebują więcej węglowodanów niż koty i często nie dostaną potrzebnej energii bez tych składników w karmie. Dieta psów może składać się prawie w 50 procentach z węglowodanów, gdy kot uzyskuje większość energii z tłuszczów.

- Advertisement -

Większa zawartość białka w karmach dla kotów może stanowić zagrożenie metaboliczne dla starszego psa, zwłaszcza z chorobą nerek, wątroby lub cukrzycą. Starszym psom należy podawać odpowiednią karmę dla starszych psów, a psy cierpiące na schorzenia należy karmić specjalną mieszanką dostępną na receptę.

Czy koty mogą jeść karmę dla psów?

Chociaż karma dla psów może wydawać się tańsza, przez co kusząca, to nie jest zalecane by podawać ją kotom. Mruczki mają stały niedobór tauryny. To niezbędny dla nich aminokwas, który dostarczany jest razem z kwasem arachidonowym i tłuszczowym właśnie w karmach dla kotów. Koty często nie są w stanie syntezować wystarczającej ilości niacyny, argininy i witaminy A i potrzebują aż 5 razy więcej tiaminy niż psy. Większa ilość błonnika w pokarmie dla psów może podrażnić przewód pokarmowy kota.

- Advertisement -
Jakub Markiewicz
Jakub Markiewicz
Miłośnik kotów i technologii :)

Najnowsze

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments