Strona głównaKotyCzy nos kota i psa powinien być mokry, czy suchy?
Kategoria:

Czy nos kota i psa powinien być mokry, czy suchy?

Data:

Dowiedz się więcej

Szczeniak ciągle szczeka. Jak nauczyć go, by tego nie robił?

Szczekanie szczeniaka to problem, który często dotyka właścicieli psów....

Co musisz wiedzieć przed adopcją pierwszego kota

Jako jedno z najpopularniejszych zwierząt domowych na świecie, koty...

Jak wygląda dorastanie szczeniaka. Kiedy staje się psem?

Rozwój szczenięcia odnosi się do zmian fizycznych, psychicznych i...

Dlaczego koty tak lubią buty?

Koty są znane ze swojego nietypowego, a czasem dziwnego...

Czy przebieranie psa jest bezpieczne

Przebieranie psa może być zabawnym i kreatywnym sposobem na...

Od lat narosło wiele mitów dotyczących tego, czy nos kota lub psa powinien być mokry, czy suchy. Najczęściej powtarzane jest to, że jeżeli jest on wilgotny – zwierzę jest zdrowe. Z kolei wysuszony może wskazywać na infekcję. Jak jest w rzeczywistości? 

Opiekunowie zwierzaków często pytają, czy suchy, ciepły nos oznacza, że ​​ich zwierzak jest chory. W skrócie – nie. Nos zdrowego kota, czy psa może zmieniać się od mokrego do suchego kilka razy w ciągu dnia. Istnieje wiele powodów, dla których tak się dzieje, i które nie mają nic wspólnego ze zdrowiem. Może zbyt dużo czasu spędzać w pobliżu źródeł ciepła, jak kaloryfer, otwór wentylacyjny, czy po prostu leży na słońcu. Innymi powodami może być słaba cyrkulacja powietrza w domu, a także sama ślina zwierzaka, której używa do pielęgnacji.

Jeżeli jednak chcesz mieć pewność, że Twojemu ukochanemu zwierzakowi nic nie dolega, przyjrzyj się dokładnie, czy pupil nie ma ciepłej skóry, czy nie ma trudności w oddychaniu, dziwnej wydzieliny z nosa lub łuszczącej się, chrupiącej i uszkodzonej skóry nosa. Jeżeli masz wątpliwości, pamiętaj aby skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Sucha skóra, która również jest chropowata, może być czymś więcej niż tylko problemem dermatologicznym i może wskazywać na obecność owrzodzeń lub pęcherzy. Mogą być one wynikiem choroby autoimmunologicznej, takiej jak np. zespół pęcherzycy.

- Advertisement -

Obrzęk lub inne uszkodzenie nosa może być spowodowany zadrapaniami, czy uderzeniem. W końcu nasze zwierzaki lubią skakać, biegać, a czasem również wspinać się po meblach. Obrzęk może pojawić się również w przypadku dostania się obcego przedmiotu, wystąpienia polipów, lub guza.

Co ciekawe, zwierzaki podobnie do ludzi mają odruch kichania i tak samo jak w naszym przypadku – nie musi on wskazywać na chorobę górnych dróg oddechowych. Jeżeli jednak występuje ciągły katar, śluz ma dziwny kolor, a sporadycznie pojawia się krew i wydzielina z oczu lub kaszel – problem może być bardziej złożony. Choroby górnych dróg oddechowych nie są rzadkością u kotów, które mogą zarazić się nawet wirusem grypy. Choć dość powszechne, infekcje mogą prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych i objawów, w tym trudności w oddychaniu. Podobnie bardzo ciepły, suchy nos może wskazywać na gorączkę lub infekcję, dlatego w takich przypadkach najlepiej jest natychmiast zabrać zwierzaka do weterynarza.

Mokre noski działają lepiej

Zmysł węchu dla zwierząt jest bardzo ważny. W przeciwieństwie do ludzi, dla których przetrwanie na świecie zależy głównie od wzroku, psy i koty używają zarówno wzroku, jak i węchu, aby ocenić otoczenie i komunikować się. Zmysł wzroku ma ogromne znaczenie u ludzi, więc mózg człowieka spędza więcej czasu na interpretacji danych wizualnych niż informacji węchowych. Mózgi futrzaków są wręcz przeciwnie, koncentrując się na tym, co zwierzak czuje niż na tym, co widzi. Najważniejsze jest to, że pracujący nos jest niezbędny do przeżycia – a mokre nosy działają lepiej niż suche.

Może Was to zdziwić, ale psy mają ponad 100 milionów receptorów czuciowych w jamie nosowej, w porównaniu z 6 milionami ludzi. Ponadto obszar mózgu psa przeznaczony do analizy zapachów jest około 40 razy większy niż porównywalna część ludzkiego mózgu. W rzeczywistości oszacowano, że psy mogą czuć od 1000 do 10 000 razy lepiej niż ludzie, częściowo z powodu obecności dodatkowego narzędzia węchowego zwanego narządem Jacobsona, które zwiększa ich zdolność węchu. Narząd Jacobsona znajduje się w jamie nosowej. Ten niesamowity narząd służy jako wtórny układ węchowy zaprojektowany specjalnie do komunikacji chemicznej. Nosy zwierzaków działają najlepiej, gdy są wilgotne, ponieważ cząsteczki zapachu lepiej przylegają do wilgotnych powierzchni.

- Advertisement -
Jakub Markiewicz
Jakub Markiewicz
Miłośnik kotów i technologii :)

Najnowsze

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments