Strona głównaPsyDlaczego nos psa traci kolor
Kategoria:

Dlaczego nos psa traci kolor

Data:

Dowiedz się więcej

Szczeniak ciągle szczeka. Jak nauczyć go, by tego nie robił?

Szczekanie szczeniaka to problem, który często dotyka właścicieli psów....

Jak wygląda dorastanie szczeniaka. Kiedy staje się psem?

Rozwój szczenięcia odnosi się do zmian fizycznych, psychicznych i...

Czy przebieranie psa jest bezpieczne

Przebieranie psa może być zabawnym i kreatywnym sposobem na...

Szczeniak nie chce jeść, dlaczego

Szczenięta są znane ze swojego żarłocznego apetytu, ale czasami...

Biegunka u szczeniaków, powody, leczenie

Biegunka u szczeniąt może być powodem do niepokoju, ponieważ...

Wielu opiekunów psów zastanawia się, dlaczego nosy ich ukochanych zwierząt tracą pigment i swój pierwotny kolor. W dzisiejszym materiale przyglądamy się bliżej temu problemowi.

Wiele chorób może powodować zmiany w nosie – od prostych i łagodnych po nawet ciężkie. Niektóre stany chorobowe są ograniczone wyłącznie do nosa, podczas gdy inne dotyczą całego ciała, a zmiany w samym nosie stanowią jedną część całego problemu. Nos psa reaguje na choroby i obrażenia na różne sposoby. Zmiany mogą obejmować utratę koloru lub pigmentu, a także łuszczenie się, pojawianie się strupów, zgrubień, obrzęku, zaczerwienienia, owrzodzenia, a nawet krwawienia. Może występować również ból. Początek zmian może być stopniowy lub nagły, w zależności od przyczyny i może spotkać każdego psa – niezależnie od wieku, rasy lub płci.

Do chorób, które należy wziąć pod uwagę, należą stany łagodne, takie jak idiopatyczne odbarwienie płytki nosowej (przyczyna nieznana) lub nos typu Dudley; sezonowa hipopigmentacja (znana również jako „śnieżny nos”, która oznacza woskowanie i zanikanie poziomów pigmentu wraz ze zmianą pór roku – mniej pigmentu zimą, a więcej latem); i utrata pigmentu po stanie zapalnym.

Infekcje pasożytami, grzybami lub bakteriami mogą powodować choroby nosa. Urazy, oparzenia, zmiany hormonalne i reakcje na leki mogą wpływać na zdrowie i wygląd nosa. Alergia na potrawy, karmę dla psów i wdychane alergeny mogą powodować zmiany zapalne i utratę pigmentu. Nadmierna ekspozycja na słońce może powodować wybielanie i pieczenie nosa, szczególnie u psów, które na początku mają zmniejszoną ilość koloru i pigmentu w nosie. Niedobory żywieniowe mogą również wpływać na kolor nosa i sierści. Zmiany mogą wywoływać także niektóre nowotwory.

- Advertisement -

Układowe i zlokalizowane choroby autoimmunologiczne, takie jak bielactwo nabyte i zaburzenia związane z toczniem, często obejmują nos u dotkniętych chorobą psów. W takich warunkach układ odpornościowy błędnie atakuje komórki organizmu, połączenia między komórkami lub pigment. Wczesna identyfikacja w takich przypadkach może pomóc przyspieszyć leczenie i zmniejszyć nieodwracalne uszkodzenia wewnętrzne.

Nie zawsze można określić przyczynę choroby nosa na podstawie pojawienia się zmian, dlatego ważne jest, aby lekarz weterynarii ocenił wszystkie przypadki tak wcześnie, jak to możliwe. Twój weterynarz może nie być w stanie udzielić ci jednoznacznej odpowiedzi bez dalszych testów, które mogą obejmować badanie krwi, oglądanie zadrapań lub rozmazów dotkniętej tkanki pod mikroskopem, posiewy grzybów i / lub bakterii, biopsję i testy alergiczne. W niektórych przypadkach można zalecić leczenie i szanse leczenia, a dalsze badania pozostawić w przypadku zmian, które nie reagują.

Leczenie może obejmować zmiany diety, suplementy diety (takie jak witamina E), miejscowe lub doustne leki przeciwzapalne, antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, zmniejszoną ekspozycję na słońce i filtry przeciwsłoneczne oraz eliminację szkodliwych alergenów. W ciężkich przypadkach mogą być wymagane leki immunosupresyjne, chemioterapia i zabieg chirurgiczny. Wiele przypadków może w ogóle nie wymagać leczenia, ale wszystkie powinny zostać ocenione.

- Advertisement -
Jakub Markiewicz
Jakub Markiewicz
Miłośnik kotów i technologii :)

Najnowsze

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments