Wielu właścicieli psów nie przykłada uwagi ani do regularnych wizyt u weterynarzy, ani do przeglądu stanu jamy ustnej u swoich zwierzaków. Warto to robić, aby w porę zareagować na rozwijający się problem, który w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci psa. Czy starszy pies może mieć wykonany ten zabieg pod narkozą?

Brak dbania o jamę ustną, szczególnie u starszych psów, to nie tylko brzydki zapach z pyska naszego pupila. Może on nawet odmówić jedzenia, bo będzie sprawiało mu ból. Infekcja dziąseł, zwana także zapaleniem przyzębia, może pogorszyć już istniejące problemy, takie jak choroba nerek lub zastoinowa niewydolność serca. Bakterie z zakażonych dziąseł mogą przedostać się do krwiobiegu i zaatakować inne narządy, takie jak nerki czy wątroba. Bakterie mogą również gromadzić się na zastawkach serca doprowadzając do problemu z zastawkami.

Jeżeli pies nie lubi czyszczenia zębów, można to zrobić w gabinecie weterynaryjnym w znieczuleniu ogólnym. Poddawanie narkozie starszych czworonogów cierpiących na różne problemy jest zawsze problematyczne, ale istnieje szereg kroków, które pozwolą sprawić, aby cała procedura była bezpieczna. Przede wszystkim psi pacjent powinien mieć wykonany pełny panel badań krwi, które ułatwią identyfikację istniejących problemów.

Jeśli występuje choroba serca, zaleca się prześwietlenie klatki piersiowej i EKG. Testy może nie są tanie, ale nie robimy ich też codziennie. Po drugie, weterynarz musi wybrać plan znieczulenia, który pasuje do problemów zdrowotnych pacjenta. Anestetyki mogą być podane dożylnie lub wziewnie. Na samą narkozę składa się wiele elementów. Dzięki temu zwierzak nie odczuwa bólu, jego mięśnie są rozluźnione, po prostu śpi.

Po trzecie, każdy zwierzak z wcześniej istniejącymi schorzeniami musi być dokładnie monitorowany podczas zabiegu, zarówno przez personel, jak i elektroniczne monitory, takie jak EKG lub pulsoksymetr. Pacjenci z grupy zwiększonego ryzyka powinni mieć założony dożylnie cewnik podczas całego zabiegu. Pozwoli to na szybkie podawanie płynów i leków.

Samo oczyszczenie powierzchni zębów powyżej linii dziąseł (część zębów, którą widzimy) jest czysto kosmetyczne i nie zapobiega infekcji dziąseł. Aby pomóc w zapanowaniu nad infekcją, często wykonuje się również tzw. wygładzanie korzenia poniżej linii dziąseł. Nie da się przeprowadzić tego zabiegu bez wcześniejszej sedacji czworonoga.

Jeśli podejmie się te kroki, wszelkie ryzyko związane z zabiegiem jest znacznie mniejsze niż korzyści wynikające z usunięcia infekcji, bólu, możliwości utraty zębów i nieświeżego oddechu, które towarzyszą infekcji.

 

Poprzedni artykułMój kot rozlewa wodę w trakcie picia. Jak sobie z tym poradzić?
Następny artykułDlaczego nos psa traci kolor
Miłośnik kotów i technologii :)
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments