Cenne rzeczy przechowujesz w skarbcu, banku, skrytce depozytowej lub pod materacem. Twój piesek chowa swoje skarby – psie kości, smakołyki, zabawki, piloty telewizyjne – w dziurze na podwórku lub pod poduszką na kanapie.

Grzebanie przedmiotów jest dla psów instynktowne. Szczeniaki prawdopodobnie dziedziczą to zachowanie po swoich rodzicach. Jako drapieżniki i padlinożercy, psy nie wiedziały kiedy i gdzie mogą natrafić na następny posiłek. Jeżeli po jedzeniu coś zostało – było zakopywane na później. Pozwalało to schować cenny pokarm przed innymi. Co ciekawe, to zachowanie występuje również u innych zwierzaków. Jako najbliższy przykład mogą posłużyć wiewiórki, które dość często zakopują i chowają w różnych miejscach orzechy. Niektórzy naukowcy uważają, że zakopywanie żywności pod ziemią maskuje jej zapach, więc inni zbieracze nie mogą jej znaleźć. Inni uważają, że ziemia sprawia, że ​​jedzenie jest chłodniejsze, więc nie gnije tak szybko i może zachować się przez dłuższy czas.

Jeżeli pies mieszka w domu z innymi czworonogami, mógł nauczyć się takiego zachowania od nich. Nie musi chować wyłącznie jedzenia – nasze pupile lubią ukrywać też zabawki, by ich koledzy nie mogły się nimi bawić. Niektóre rasy są bardziej skłonne do kopania i mogą mieć tendencję do częstszego ukrywania swoich smakołyków niż inne rasy. Możesz o tym nie wiedzieć, ale jeden z najpopularniejszych kopaczy u psów to jamnik. Może mają krótkie łapki, ale to właśnie ta rasa była hodowana do polowania na borsuki. Te ukrywają się w tunelach pod ziemią, więc pies musiał umieć rozkopać taką norę by dostać się do borsuka.

Gdy nie chcemy by pies kopał

Grzebanie przedmiotów nie jest powodem do zmartwień. Jeżeli jest to dla Ciebie uciążliwe – pies kopie doły na podwórku Twoim lub sąsiada, dziurawi meble lub chowa biżuterię, nie możesz go za to karać. Kara może sprawić, że zacznie się bać swojego opiekuna lub stanie się wręcz agresywny. W zamian gdy przyłapiesz psiaka na kopaniu, zachowaj go i natychmiast znajdź mu inne zajęcie. Przerywając kopanie, zakomunikowałeś, że nie chcesz, żeby to robił. Teraz musisz go nauczyć tego, co lubisz.  Daj mu interaktywne zabawki dla psów, pobaw się z nim w aportowanie lub poróbcie wspólnie inne rzeczy.

Jedynym momentem, w którym musisz się martwić o to zachowanie, jest sytuacja, gdy staje się ono nadmierne. Jeśli twój pies ma obsesję na punkcie ukrywania jedzenia lub zabawki do tego stopnia, że ​​nie możesz mu przeszkodzić lub robi to przez długi czas, być może będziesz musiał skonsultować się z lekarzem weterynarii lub psim behawiorystą.

Poprzedni artykułChomik dziwnie pachnie. Dlaczego śmierdzi?
Następny artykułDlaczego koty mruczą?
Miłośnik kotów i technologii :)
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments