Szczenięta muszą chodzić na spacery z kilku powodów: nauka korzystania z toalety, ćwiczenia, socjalizacja i stymulacja psychiczna. Z tego powodu ilość spacerów ze szczeniakiem powinna być jak najczęstsza, ale krótsza. Idealnie sprawdzi się kilka wyjść w ciągu dnia zamiast jednego-dwóch długich spacerów, jak w przypadku dorosłego psa.
Spacerowaniem ze szczeniakiem, także na własnym podwórku, pozwala sprawdzić, czy pies w odpowiedni sposób korzysta z toalety. Jeżeli początkowo wydaje się być zestresowany przebywaniem poza domem, można go nagrodzić każdorazowo po powrocie do domu. Jeżeli masz ogród i cała posesja jest ogrodzona, początkowo warto wychodzić z psem, a nie tylko wypuszczać go samego. Idąc ze swoim szczeniaczkiem do jego toalety, możesz wyznaczyć specjalne miejsce na podwórku, z którego będzie korzystał. Nie tylko pomoże to ustalić rutynę dla szczeniaka, ale pomoże również ograniczyć odchody do jednego miejsca.
Kiedy warto wychodzić ze szczeniakiem na spacer?
- po porannej pobudce i każdej drzemce
- po każdym posiłku
- po dłuższej zabawie
- za każdym razem, gdy wskazują, że chcą iść do łazienki
Spacer połączony z ćwiczeniami, zabawą i socjalizacją z innymi, zapewni Twojemu szczeniakowi niezbędny ruch, a także umożliwi kontakt z nowymi ludźmi, miejscami, rzeczami i zwierzakami.
Przepis na dobry spacer ze szczeniakiem
Częste spacery z psiakiem to dobry pomysł, warto jednak przeprowadzić jeden wyjątkowo stymulujący szczeniaka umysłowo. Możesz wybrać się na spacer po okolicy, by szczeniak mógł zapoznać się z otoczeniem. Co jakiś czas warto zmienić scenerię – nowe zapachy, ludzie i obiekty np. w parku to prawdziwa rozrywka dla każdego psa. Dobrym pomysłem jest pokazanie psa sąsiadom np. w trakcie spaceru w pobliżu lokalnego boiska, czy skwerku. Niech go dotkną, pogłaskają, poczęstują smakołykiem od Was. Pozwoli to zwierzakowi poznawać zapachy innych ludzi i badać ich reakcje. Jednak, jeśli Twój szczeniak nie otrzymał podstawowych szczepień, uważaj, gdzie go zabierasz. Będziesz chciał unikać miejsc, w których mogą znajdować się inne psy, które nie są zaszczepione.
Jak długi powinien być spacer?
Określając długość spaceru pamiętaj, że szczenięta wciąż rosną i nie mają wytrzymałości dorosłego, dużego psa. Nie ma jednoznacznej i uniwersalnej porady, ale można trzymać się kilka wytycznych.
- Zacznij stopniowo – od krótkich spacerów dookoła bloku, do coraz dłuższych.
- Nie chodź za długo ze szczeniakiem. Jeżeli wydaje się zmęczony, czas przestać.
- Unikaj biegania z jakimkolwiek psem w okresie jego szczenięcych lat
Psa wyprowadzaj na szelkach i smyczy. Istnieje kilka różnych opcji dostępnych w sprzedaży. Dla niedużych ras świetnym rozwiązaniem jest uprząż przypominająca kamizelkę. Łatwiej je założyć niż tradycyjne szelki. Dla większych ras sprawdzą się najlepiej szelki do mocowania z przodu, co pozwoli na lepszą kontrolę. W przypadku smyczy, doskonale sprawdzi się normalna smycz, ale unikaj mocnego szarpania za nią.
Kantar (halter, obroża uzdowa) może również zapewnić większą kontrolę aktywnym szczeniętom, ale pies może potrzebować więcej czasu, aby przyzwyczaić się do niej. Z pewnością złym pomysłem są obroże z łańcucha lub z kolcami. Mogą spowodować uszkodzenie lub podrażnienie gardła.
I na koniec najważniejsze. Pamiętaj, że wspólne spacery ze szczeniakiem to świetny sposób na budowanie więzi miedzy wami. Szybko się o tym przekonasz.