Decydując się, gdzie umieścić dom swojego chomika, należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Dzięki temu zapewnimy naszemu zwierzakowi odpowiednie schronienie i ograniczmy stres. 

1Trzymaj klatkę w cichym miejscu

Chomiki lubią spać i będą to robiły przez większość dnia. Jeżeli będzie zbyt dużo hałasu nie będą w stanie odpowiednio odpocząć i się zregenerować. Mogą przez to stać się drażliwe i bardziej podatne na choroby. Wybierając miejsce dla chomika, wybierzcie tę część domu, która jest stosunkowo cicha.

2Trzymaj je z dala od ultradźwięków

Chomiki mają niesamowicie dobry słuch i potrafią wykryć dźwięki, których my nie potrafimy. Istnieje wiele dźwięków pochodzących z urządzeń elektronicznych, których nie słyszymy, na przykład z telewizorów i komputerów. Ultradźwięki również pochodzą z rur, więc miejsca w pobliżu zmywarek lub kranów mogą być bardzo stresujące.

3Staraj się utrzymywać regularne oświetlenie

Chomiki skorzystają na przebywaniu w pomieszczeniu, w którym wieczorem światła są wyłączane każdego dnia mniej więcej o tej samej porze. Chomiki mogą przyzwyczaić się do pewnego światła, ale jeśli jest włączane i wyłączane o różnych porach, prawdopodobnie uznają to za zagmatwane i szkodliwe dla ich prawidłowego cyklu snu.

4Wybierz miejsce o stałej, ciepłej temperaturze

Chomiki mogą łatwo ulec przegrzaniu lub wyziębieniu. Należy o tym pamiętać planując miejsce na klatkę. Z pewnością unikaj trzymania tych małych zwierząt bezpośrednio w promieniach światła słonecznego, z dala od kominków, grzejników, łazienek i obszarów z przeciągami, wilgocią lub w pobliżu klimatyzacji. Jednym z najgorszych miejsc dla Twojego chomika jest oranżeria, ponieważ te pomieszczenia bardzo szybko się nagrzewają. Najlepsze miejsca to te, w których nie występują duże wahania temperatury, więc korytarze i garaże nie są dobrym rozwiązaniem.

5Unikaj pralni i garaży

Obszary te są często pełne chemikaliów, wilgoci i kurzu, a ich temperatura zmienia się diametralnie w ciągu dnia.

6Znajdź dobrą powierzchnię dla klatki

Jeśli chcesz trzymać klatkę z dala od podłogi, będziesz musiał znaleźć dobrą powierzchnię pod klatkę. Musi być stabilna, by nie dopuścić do jej upadku. Warto zwrócić uwagę na to, aby przyszły dom dla chomika nie stał w takim miejscu, abyśmy przypadkiem mogli go zrzucić lub uderzyć.

7Uniemożliwiaj innym zwierzętom dostęp do klatki

Duże zwierzęta wpatrujące się w wybieg z pewnością przestraszą i zestresują Twojego chomika. W naturze chomiki są ofiarą wielu różnych stworzeń, a koty i psy mogą przerazić te małe zwierzęta, nawet jeśli chcą się tylko bawić z twoim małym chomikiem. Trzymaj kota lub psa z dala od jego klatki (i z dala od chomika, gdy jest poza nią).

8Podłoże do klatki chomika – gdzie je przechowywać?

Niezależnie od używanej ściółki dla chomika, będziesz chciał, aby była świeża i sucha. Chomiki często skubią swoją ściółkę, a jeśli na legowisku jest brud lub pleśń, może to powodować problemy z układem pokarmowym Twojego zwierzaka.

Jedną z opcji jest przechowywanie ściółki chomika w szczelnie zamkniętym pudełku, aby inne stworzenia nie miały do niej dostępu. Podczas gdy niektórzy właściciele trzymają go w szczelnie zamkniętym pojemniku, inni decydują się zamrażać ściółkę na 48 godzin, aby zminimalizować możliwość przeniesienia przez ściółkę jakichkolwiek pasożytów na zwierzęta. Jeśli zdecydujesz się to zrobić, upewnij się, że ściółka jest dokładnie rozmrożona przed umieszczeniem jej w klatce chomika. W przeciwnym razie możesz ryzykować wychłodzeniem swojego pupila.

Poprzedni artykułWścieklizna – śmiertelna choroba zakaźna, przed którą możemy się chronić
Następny artykułWirus niedoboru odporności u kotów – FIV (objawy, leczenie, zapobieganie)
Miłośnik kotów i technologii :)
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments