Strona głównaChomikiJak powstrzymać chomika przed gryzieniem
Kategoria:

Jak powstrzymać chomika przed gryzieniem

Data:

Dowiedz się więcej

Gdzie umieścić chomika podczas czyszczenia klatki?

Czyszczenie klatki chomika jest ważnym aspektem dbania o zdrowie...

Jak długo śpi chomik?

Chomiki są znane ze swojej aktywnej i radosnej natury,...

Mokry ogon u chomika. Jak leczyć, przyczyny, objawy

Mokry ogon jest powszechną i potencjalnie poważną chorobą, która...

Chomik uciekł z klatki. Jak go znaleźć?

Utrata chomika może być stresującym i emocjonalnym przeżyciem zarówno...

Problemy z zębami u chomików: Objawy, leczenie

Chomiki mają bardzo mocne zęby, które rosną nieprzerwanie przez...

Gryzienie niekoniecznie oznacza, że Twój chomik jest agresywny i Cię nie lubi. To, jak często i jak silnie to robi zależy od wielu rzeczy, również od samej rasy chomika. 

Szczęka chomika jest znacznie silniejsza i bardziej zręczna niż jego krótkie, słabe i nieskoordynowane przednie łapki. Szczęka ma dla chomika strategiczne znaczenie. Przy jej użyciu może zbudować sobie cały dom. Jeżeli na drodze tego gryzonia stanie coś, co uzna za uciążliwe i niepotrzebne, zamiast łapek najprawdopodobniej przesunie to przy użyciu szczęki. Jeżeli chomik natrafi na przeszkodę w postaci człowieka, z przyzwyczajenia stara się ją usunąć właśnie gryząc. Zakładanie rękawiczek nic nie da, bo dla chomika nie ma to żadnego znaczenia. Istotna jest również rasa chomika. Chomiki rosyjskie są bardziej skłonne do gryzienia niż np. syryjskie. Wynika to z faktu, że są mniejsze i bardziej bezbronne niż znacznie cięższe i szybsze syryjskie.

Ważnym aspektem jest również zapach. Jeżeli gryzoń poczuje zapach jedzenia lub innego chomika może również ugryźć. Warto przed zabawą z chomikiem, a np. po jedzeniu umyć ręce bezzapachowym mydłem. Istotne jest także przyzwyczaić pupila do naszego naturalnego zapachu. Dzięki temu nauczy się, że nie musi martwić się o swoje bezpieczeństwo w naszej obecności.

Przyzwyczaj chomika do swojego zapachu

Musisz przyzwyczaić chomika do swojego – ludzkiego zapachu i przebywania w pobliżu. Naukę warto podzielić na sesje trwające od kilku do kilkunastu minut dziennie do czasu ustąpienia gryzienia. Jak to zrobić? Połóż chomika na dużej, płaskiej powierzchni. Łóżko lub kanapa są do tego idealne bo mówiąc wprost – są silnie zanieczyszczone Twoim zapachem. Pamiętajcie, że chomiki mają bardzo rozwinięty zmysł węchu.

- Advertisement -

Pozwól chomikowi spokojnie wędrować po łóżku. Od czasu do czasu blokuj jego ruch grzbietem dłoni. Chomiki instynktownie boją się złapania przez drapieżniki. Te polują na nich używając szponów i ostrych zębów, a nasze palce właśnie tak wyglądają dla niewielkich gryzoni. Dlaczego grzbietem dłoni? To proste, to duża, szeroka i płaska powierzchnia. Chomik nie ma możliwości się za nią chwycić, czy ugryźć i nie sugeruje zwierzakowi, że może zostać złapany.

Jeśli chomik wydaje się trochę skłonny do gryzienia, bardzo delikatnie, spokojnie i delikatnie dmuchnij w kierunku jego pyszczka. Nie będzie mu się to szczególnie podobało, ale jeśli zrobisz to delikatnie, odwróci to jego uwagę od chęci gryzienia. To delikatna metoda dyscypliny, która naprawdę działa. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie być agresywnym wobec chomika, ani innych zwierząt. Nie krzycz i nie uderzaj ich. Zwierzaki nie rozumieją, że zrobiły coś złego i po prostu myślą, że próbujesz je zaatakować. To może sprawić, że zareagują agresją.

Cierpliwość jest kluczem do tej techniki i ostatecznie powinieneś być w stanie usiąść na kanapie lub łóżku ze swoim chomikiem i kazać mu podróżować dookoła ciebie z czystej ciekawości i zabawy. Bez impulsu, by ugryźć lub zareagować na ciebie w jakikolwiek konkretny sposób.

Oczywiście ważne jest, aby pamiętać o wrażliwości na ogólne samopoczucie każdego chomika. Nigdy się do niego nie „podkradaj”. Zawsze pokazuj mu swoją rękę od przodu, mówiąc do niego delikatnie. Pozwól mu się w pełni obudzić, zanim spróbujesz go przytulić. Nie przeszkadzaj mu, kiedy je lub naprawia gniazdo. Chomiki są z natury ciekawskie. Niech to zadziała na twoją korzyść.

- Advertisement -
Jakub Markiewicz
Jakub Markiewicz
Miłośnik kotów i technologii :)

Najnowsze

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments