Świnki morskie są wspaniałymi zwierzakami, które idealnie nadają się do domu. Jak przygotować się do opieki nad nimi? Jakie zapewnić im najlepsze warunki? O tym w dzisiejszym materiale.
Dom dla świnki morskiej
Pierwszym krokiem przy rozważaniu adopcji świnki morskiej jest wybór odpowiedniej klatki. Większy jest zawsze lepszy. Powinna mieć solidną podłogę i miękką ściółkę. Dla jednej świnki morskiej warto wybrać klatkę o wymiarach przynajmniej 90x45x55 cm. Taka klatka nie powinna mieć solidnych ścian. Znacznie ułatwi to odpowiednią wentylację. Zdecydowanie zalecane jest by adoptować przynajmniej dwie świnki – to zwierzęta stadne i nie czują się dobrze w samotności.
Za podłoże do klatki może posłużyć specjalna ściółka. Nie powinno używać się ani siana, torfu, żwirku drewnianego, betonowego, silikatowego, czy samych gazet (gazety mają dużą ilość farby, która po zjedzeniu będzie bardzo niebezpieczna dla świnek).
Karma dla świnki morskiej
Świnki morskie powinny mieć swobodny dostęp do dobrej jakości traw. Szczególnie polecane są granulki siana z tymotki, lucerny czy owsa. Siano z lucerny zawiera więcej kalorii, wapnia i białka, co jest dość niezbędne dla świnek ciężarnych i karmiących. Pamiętajcie jednak, że zbyt wiele granulek z pokarmem może prowadzić do otyłości, dlatego należy unikać wysokokalorycznych odmian, które składają się z suszonych owoców, nasion, ziaren i orzechów. Świnkom można podawać również niektóre warzywa. Preferowane są te ciemne i liściaste, ponieważ zawierają więcej witamin i minerałów. Nie zaleca się karmienia tych gryzoni sałatą lodową. Nie ma ona zbyt dużej wartości odżywczej i może dodatkowo powodować problemy żołądkowe, jeśli świnka morska zje jej za dużo. Zdecydowanie odradza się podawania warzyw z rodziny kapustnych (kapusta biała, brukselka, brokuł, kalafior, kapusta pekińska, kapusta czerwona, kalarepa, jarmuż i kapusta włoska), które podrażniają jelita świnek.
Świnki morskie, podobnie jak ludzie, nie syntetyzują własnej witaminy C, więc dostępne w handlu wysokiej jakości granulki uzupełnione są tą ważną substancją odżywczą. Do codziennej diety naszego zwierzaka możemy włączyć produkty bogate w tę witaminę, jak np. czerwona papryka. Jej nieduża ilość pomoże wzmocnić świnkę witaminą C.
Ważna jest również woda. Musi być często zmieniana i czysta – zarówno w misce, jak i w butelce.
Oswajanie świnki morskiej
Świnki morskie są bardzo przyjaznymi zwierzętami, ale sama ich socjalizacja to długotrwały proces. Wiele świnek nie lubi być podnoszonych dlatego szkolenie warto zacząć na płaskiej powierzchni.
W przeciwieństwie do chomików, świnki morskie nie biegają na kole do ćwiczeń, ale te zwierzęta lubią spędzać czas na świeżym powietrzu i potrzebują ruchu. Zwierzak chętnie będzie skubał rośliny dlatego upewnij się, że miejsce na zewnątrz jest odpowiednio zabezpieczone przed ucieczką oraz nie traktowane pestycydami. Świnki bardzo szybko się przegrzewają, więc należy zwrócić na to uwagę w ciepłe i słoneczne dni.
Opieka stomatologiczna dla świnek morskich
Ważne jest również, aby wiedzieć, że zęby świnki morskiej nigdy nie przestają rosnąć, więc żucie i zgrzytanie sianem przyczynia się do utrzymania zdrowych zębów. Zapewnienie zwierzakowi siana i smakołyków do żucia jest konieczne, ale upewnij się, że go nie przekarmiasz.
Dbanie o zdrowie świnki
Można zaopatrzyć się w zestaw do pielęgnacji świnek morskich, który zapewni wszystkie niezbędne narzędzia. Kąpiel nie jest zalecana jako rutynowa czynność. Grzebień sprawi, że sierść świnki morskiej będzie jedwabista i gładka, a obcinacz do paznokci utrzyma paznokcie na zdrowej długości. Jeżeli Twoja świnka morska stanie się apatyczna, będzie miała problemy z wypróżnianiem się, lub jej zachowanie wzbudzi Twój niepokój, pamiętaj aby skonsultować się z najbliższym lekarzem weterynarii.