Strona głównaAkwarystykaKarmienie ryb akwariowych (rodzaje pokarmu, jak często)

Karmienie ryb akwariowych (rodzaje pokarmu, jak często)

Data:

Dowiedz się więcej

Mikro i makroelementy w wodzie. Jakie są objawy niedoborów? Jakie nadmiaru?

W akwarystyce słodkowodnej, woda jest kluczowym elementem do utrzymania...

Poznaj Kiryski: Ryby denne Corydoras

Corydoras, Kiryski znane również jako Cory Cats, to popularne...

Podmiana wody w akwarium: Jak często to robić, ile wymieniać, po co to robić?

Podmiany wody są istotną częścią dbania o akwarium i...

Współczynnik Redfielda w akwarium

Współczynnik Redfielda to stosunek molowy węgla (C), azotu (N)...

Krewetki Sakura – przegląd gatunku popularnych krewetek

Krewetki Sakura, znana również jako Fire Shrimp lub Blood...

Karmienie ryb akwariowych to ważny temat, do którego wiele osób wciąż nie przykłada należnej uwagi. Tymczasem ryby najczęściej są przekarmiane lub podawany jest im nieodpowiedni pokarm. To błąd. To, czym karmisz swoje ryby – i ile je karmisz – jest ważną częścią dbania o prawidłowy rozwój akwarium. Właściwa dieta to znacznie więcej niż wsypanie do wody kilku płatków.

Odpowiedni pokarm dla rybek

Pierwsza wizyta w sklepie zoologicznym może przyprawić niedoświadczone osoby o prawdziwy zawrót głowy. Pokarmów jest mnóstwo, podobnie jak jego rodzaje i wielkość. Dlatego warto przede wszystkim poznać lepiej swoje ryby, zaczynając od tego, czy są to gatunki mięsożerne, czy roślinożerne. Chociaż pokarm płatkowany lub granulowany jest dobrą podstawową dietą ze zbilansowanymi witaminami i minerałami dla ryb, zdecydowana większość ryb słodkowodnych dosłownie rzuca się na pokarm żywy lub mrożony.

Suchy pokarm dla rybek

Myśląc o karmie dla rybek z pewnością na myśl przychodzą specjalne płatki. To jeden z najpopularniejszych rodzajów karm, ale występuje także w postaci różnych granulatów. Do dyspozycji są m.in. granulki, chipsy, crispy. Takie, które szybciej toną lub utrzymują się na powierzchni. Są suche, półwilgotne, w postaci żelu, past, a także płynne. Są także dedykowane pokarmy dla określonych gatunków.

Różne rybki potrzebują często różnych kombinacji pożywienia. Dlatego też, jeśli masz w akwarium różnorodne ryby, używaj różnych pokarmów (pływających, wolno i szybko tonących) – aby upewnić się, że otrzymują one potrzebne im składniki odżywcze.

- Advertisement -

Realistycznie rzecz biorąc, większość z nas nie jest w stanie zapewnić całkowicie zbilansowanej diety składającej się wyłącznie ze świeżych i mrożonych produktów. Pokarm w płatkach jest akceptowany przez dużą liczbę ryb słodkowodnych i zawiera ważne składniki odżywcze, których ryby potrzebują, aby zachować zdrowie. Jednak nie wszystkie pokarmy w płatkach są sobie równe.

Sucha karma dla ryb może mieć mniej błonnika, ale dodanie pokarmów roślinnych do diety pomoże zmniejszyć ryzyko zaburzeń pęcherza pławnego i wzdęć u gatunków roślinożernych. Sklepy zoologiczne mogą również sprzedawać suszoną spirulinę lub algi nori, które świetnie nadają się jako uzupełnienie diety dla ryb roślinożernych.

Następnym razem, gdy będziesz kupować pokarm suchy, przyjrzyj się etykiecie składników na opakowaniu. Z pewnością znajdziesz: mączkę rybną, drożdże, mączkę z krewetek, mączkę z alg, plankton, wodorosty, witaminy, konserwanty i wypełniacze białkowe, takie jak mączka pszenna, mączka sojowa, płatki owsiane i brązowy ryż. Te ostatnie pozycje to wypełniacze. Są one niezbędne, aby zapewnić odpowiednią ilość białka, ale nie zawierają tych samych składników odżywczych i smaku, co krewetki lub inne pokarmy, które zjadałyby ryby w naturze.

Pamiętaj, że składniki są wymienione w kolejności od największej objętości do najmniejszej, więc szukaj takich, które mają mączkę rybną i owoce morza wysoko na liście składników. Po wybraniu wysokiej jakości pokarmu suchego poszukaj sposobów na urozmaicenie diety świeżą lub mrożoną karmą.

- Advertisement -

Ponadto witaminy w pokarmach gotowych mają ograniczony okres przechowywania, dlatego należy kupować karmy w takiej ilości, która zostanie zużyta w mniej więcej miesiąc. Jeśli zużywanie takiego pokarmu zajmie więcej czasu, spróbuj przechowywać go w lodówce lub nawet zamrażarce, aby dłużej zachował wartości odżywcze. Zawsze warto przesypać go do szczelnie zamkniętych pojemników lub poporcjować do woreczków strunowych.

Podobnie jak ludzie, ryby mają różne preferencje, jeśli chodzi o pożywienie. Nie wahaj się wypróbować kilku marek, aby znaleźć tę, którą twoje ryby lubią najbardziej.

Mrożony pokarm dla rybek

Niektóre ryby lubią mrożonki – larwy komarów, plankton, krewetki, małże, kryle, ochotkę. W sklepach dostępne są również mrożone pokarmy dla roślinożerców. Jest to najczęściej spirulina.

Karmy takie przechowujemy w zamrażalniku. Zwykle występują w tabliczkach podzielonych na wygodne, małe porcje. Przed wrzuceniem do akwarium taką kostkę wyjmujemy z opakowania i wrzucamy do wody w kubeczku. Po rozmrożeniu mieszamy z wodą i przelewamy przez sitko, aby do akwarium trafiły tylko elementy stałe. Gdy nie płuczemy pokarmu mrożonego, do akwarium wraz z wodą wlewamy płyny ustrojowe robaczków uszkodzonych przez niską temperaturę. Płyny te są bogate w białka i cukry, które są znakomitą pożywką dla glonów w akwarium.

Żywy pokarm dla rybek

W sklepach zoologicznych możemy również kupić żywe pokarmy, głównie rozwielitkę (dafnię), artemię (solowca), larwy komarów i ochotki, a także oczlika. Można je przechowywać w lodówce do tygodnia. Przed zakupem należy sprawdzić, czy nadal są żywe i ruchliwe, a woda przejrzysta. Jeśli nie, nie nadają się do skarmienia. Jeśli wszystko jest w porządku, robaczki przepłukujemy i dajemy do akwarium. Niektóre możemy hodować sami, np. rureczniki, artemię i rozwielitki.

Rureczniki (Tubifex)

Hodowcy ryb uważają rureczniki (Tubifex) za najgorszy i jednocześnie najlepszy żywy pokarm dla ryb. Są bardzo pożywne i łatwe w hodowli w domu. Można je kupić w wielu lokalnych sklepach zoologicznych. Kontrowersje wynikają z ryzyka przenoszenia chorób do domowego akwarium. Podobnie jak dżdżownice (które jedzą glebę), tubifexy są pierścienicami, które jedzą każdy materiał, w którym były hodowane. Przygotuj się – większość hodowanych w handlu robaków hoduje się w spływach pstrągowych, co oznacza, że ​​żyją wśród rybich odchodów. Nie trzeba dodawać, że są to potencjalne siedliska do przenoszenia infekcji bakteryjnych lub pasożytniczych. Jednak ryby słodkowodne uwielbiają robaki tubifex i dobrze się na nich rozwijają. Warto jednak zadbać, by robaki były odpowiednio wyczyszczone. Jak więc upewnić się, że karmienie ryb jest bezpieczne?

Robaczki powinny być ruchliwe, zbite w grudkę. Po zakupie umieść robaki w dużym pojemniku z odchlorowaną wodą i 3 – 4 razy dziennie opłucz je dokładnie, aż woda będzie czysta. Przechowuj je w lodówce i sprawdzaj wodę każdego ranka. Jeśli woda jest czysta, po przepłukaniu rureczników można nimi karmić ryby. Nie podawaj ich rybom, dopóki woda nie będzie czysta. W razie potrzeby kontynuuj płukanie. Jeżeli w kranie masz wodę uzdatnianą inaczej niż przez chlorowanie (np. przez ozonowanie) możesz ustawić pojemnik z robakami pod cienkim strumykiem wody, aby cały czas był przepłukiwany.

Jakość tubifexu będzie się różnić w zależności od sklepu, więc jeśli znajdziesz dobre (robaki, które szybko się czyszczą, w przeciwieństwie do tych, które nadal zanieczyszczają wodę po wielu dniach), zwróć uwagę na dostawcę.

Solowiec (artemia)

Wiele sklepów sprzedaje suszone jajka solowca, a nawet zestawy do wylęgu i hodowli żywych artemii. Nowo wyklute są doskonałym pokarmem startowym dla narybku wielu gatunków. Są stosunkowo łatwe w uprawie w domu.

Rozwielitka (Daphnia)

Artemia nie jest jedynym dostępnym „bezpiecznym” żywym pokarmem. Eksperci uważają Daphnia (znaną jako pchła wodna, rozwielitka), za jeden z najlepszych żywych pokarmów. Są także łatwe w hodowli i do zdobycia w różnych zbiornikach wodnych. Aby być jednak stuprocentowo pewnym, że nic do akwarium nie przywleczemy, rozwielitki zbieraj tylko z miejsc, gdzie nie występują ryby.

Rozwielitki żywią się glonami, więc ich hodowla nie jest trudna. Lokalni akwaryści mogą pomóc w zdobyciu kolonii startowej. Co ciekawe, dafnie mogą żyć w akwarium dopóki ryby ich nie zjedzą.

Inny, bezpieczny żywy pokarm dla rybek

  • dżdżownice (dla większych gatunków mięsożernych)
  • wazonkowiec/doniczkowiec (grindal)
  • larwy komarów (czarny komar, szklarka, ochotka)
  • węgorek octowy (Turbatrix aceti)
  • muszki owocowe.

Jeśli żywe jedzenie nie jest dostępne, jest zbyt kosztowne lub jest zbyt kłopotliwe, mrożonki są dobrą alternatywą. Artemia jest najlepiej sprzedającą się mrożonką, ale nie należy ograniczać ryb do ich samych (nawet ludziom jedzenie w koło tego samego szybko się nudzi). Dostępnych jest wiele innych mrożonek, a niektóre nawet łączą kilka popularnych potraw w mieszanki, które rybom bardzo smakują.

Świeże warzywa dla roślinożerców

Jeśli twoje ryby lubią podgryzać rośliny w akwarium, możesz im dać również warzywa. Bardzo chętnie jedzą je np. zbrojniki. Dostępne opcje to: sałata, ogórek, cukinia, szpinak, sparzony zielony groszek, papryka. Możesz wrzucić warzywa luzem do akwarium. Lepiej jednak jest je dociążyć (np. widelcem lub specjalnym ceramicznym obciążnikiem), by opadły na dno. Pamiętaj jednak, by usuwać lub wymieniać niezjedzone warzywa najpóźniej po upływie doby.

Dieta dla dużych gatunków mięsożernych

Ryby drapieżne i padlinożerne wymagają od nas nieco więcej gimnastyki, niż roślinożerne. Nadal należy kierować się zasadą, że powinny otrzymywać pokarm możliwie najbardziej zbliżony do tego, którym żywią się w naturze. Podstawą diety nie powinny być więc serca wołowe czy mięso drobiowe. Mogą one stanowić jedynie dodatek raz na jakiś czas. Co więc wybrać? Najlepiej postawić na mrożonki: stynki, małże, krewetki, kryl gruby.

Karmienie ryb

Właściciele ryb częściej przekarmiają swoje ryby niż karmią je niedostatecznie. Ryby nie odczuwają sytości, więc zawsze będą szukać pożywienia. Nawet kiedy jelita wypadają im przez odbyt z przejedzenia. Dosłownie mogą pęknąć z powodu obżarstwa.

Przekarmianie ryb skutkuje większą ilością odpadów w zbiorniku. To nie tylko niezjedzone resztki pożywienia, ale także odchody ryb, które jedzą więcej niż to konieczne. Jeśli zauważysz, że poziom amoniaku, azotynów lub azotanów rośnie, a zbiornik wydaje się zanieczyszczony, prawdopodobnie przekarmiasz ryby.

Jak często karmić rybki?

Dorosłe ryby można karmić raz dziennie, najlepiej rano, mniej więcej o tej samej porze. Można je karmić kilka razy dziennie, jeśli przy każdym karmieniu podaje się im mniejszą ilość. Młode ryby mogą potrzebować trzech lub czterech karmień dziennie. Roślinożercy zazwyczaj nie mają dużych żołądków, aby pomieścić dużo pożywienia, ponieważ w naturze skubałyby glony i rośliny przez cały dzień. Można je karmić częściej niż drapieżniki lub podawać surowe warzywa, które mogą podjadać przez cały dzień. Kieruj się praktyczną zasadą, że powinieneś karmić ryby tylko tym, co zjedzą w ciągu pięciu minut. Jeśli po tym czasie pozostało jedzenie (z wyjątkiem świeżych warzyw), karmisz za dużo. Jedynym wyjątkiem są ryby, które są aktywne w nocy. Dla nich pożywienie należy podać do akwarium wieczorem przed wyłączeniem światła i pozwolić im jeść przez noc.

Nie bierz wielkości akwarium jako wskazówki, ile potrzeba pożywienia. Pięć ryb w dużym akwarium potrzebuje takiej samej ilości pożywienia jak pięć ryb w mniejszym akwarium – wystarczy rozłożyć je po całym akwarium, aby każdy mógł się do niego łatwo dostać.

Często zadawane pytania

Czy podczas karmienia ryb należy wyłączyć filtr?

Nie. Ruch wody pozwoli roznieść pokarm po większej powierzchni zbiornika, dzięki czemu rybki będą miały do niego lepszy dostęp. Jeżeli podasz dużą ilość pokarmu, rybki nie zdążą go zjeść i zacznie zanieczyszczać akwarium. Sprawny filtr zacznie wyłapywać nieczystości, także resztki pokarmu, które usuniesz w trakcie planowego czyszczenia filtra.

Zadaj pytania w komentarzu, a postaramy się uzupełnić artykuł odpowiadając na interesujące Cię zagadnienia. 

- Advertisement -
Jakub Markiewicz
Jakub Markiewicz
Miłośnik kotów i technologii :)

Najnowsze

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments