Rośliny łodygowe rosną przede wszystkim na wysokość, dlatego trzeba je przycinać. Dzięki temu zabiegowi będą się rozkrzewiać i tworzyć piękną zwartą kępę. Żeby jeszcze bardziej ją zagęścić możemy posadzić obok sadzonki, które uzyskaliśmy w wyniku cięcia.

Znakomicie sprawdzają się przy tylnej szybie akwarium, tworząc tło dla pozostałych roślin i dekoracji. Bardzo dobrze „wyciągają” związki azotu z wody, co jest polecane przy dużej obsadzie ryb, zwłaszcza żyworodnych.

1Nadwódki (Hygrophila)

Nadwódki łatwo wyrastają nad powierzchnię wody, lecz gubią wtedy podwodne liście
fot. Piotr Koba

Rośliny łodygowe z tego rodzaju cechują się błyskawicznym wzrostem (niektóre gatunki nawet do 10 cm na tydzień) i niewielkimi wymaganiami. Mogą wyrastać nad powierzchnię wody, wypuszczając liście przystosowane do powietrza, a nie wody. Jednak nie jest to pożądane ze względu na to, że gdy wyrasta ponad wodę gubi podwodne liście i traci atrakcyjny wygląd.

Potrzebują sporo światła przez około 12 godzin na dobę. Im silniejsze oświetlenie tym roślina wygląda ładniej i ciekawiej. Optymalna dla nich temperatura wynosi 23-28 °C. Lubią żyzne i zasobne podłoże, najlepiej z dodatkiem gliny. Wymagają cotygodniowej wymiany wody w ilości ok. 25 – 30%. Dobrze rosną w wodzie kranowej (twarda, o neutralnym lub lekko zasadowym pH).

W naturze występują na Półwyspie Indochińskim.

wysokość, miejsce w akwariumdo 1,5 m; III plan
temperatura23 – 28 °C
pH wody7,0 – 8,0
twardość ogólna wodyśrednio twarda do twardej
światłointensywne, 12 godzin na dobę
podłożeżyzne, zasobne, z dodatkiem gliny

 

Gatunki polecane dla początkujących:

  • Hygrophila difformis – nadwódka zmienna

Nadwódka zmienna – Higrophila difformis

Jej liście są jasnozielone, pierzaste, z wyglądu przypominają trochę liście paprotki, choć w przypadku niedawno posadzonych roślin pierwsze liście mogą być owalne i słabo ząbkowane. Przy niższych temperaturach, liście są grubsze i mniej powcinane, w wyższych temperaturach, są większe i bardziej rozdzielone. Pędy mogą osiągać nawet 1,5 m długości, lecz łodygi dość łatwo złamać. Nie jest specjalnie wrażliwa na skład chemiczny wody, choć lubi dodatek żelaza. Na noc podnosi listki do góry, składa się.

  • Hygrophila carymbosa – nadwódka szerokolistna

Nadwódka szerokolistna - Hygrophila carymbosa
Nadwódka szerokolistna – Hygrophila carymbosa

Ma sztywną łodygę, dzięki której może osiągać do 1 m wysokości. Liście mogą przybierać czerwonawe lub sine odcienie. Wyhodowano wiele odmian tego gatunku.

  • Hygrophila polysperma – nadwódka wielonasienna

Hygrophila polysperma
Nadwódka wielonasienna – Hygrophila polysperma

Ma jasnozielone liście, które pod wpływem intensywnego oświetlenia nabierają brązowawego odcienia. Można też spotkać formę tej rośliny z wyraźnie jasnymi nerwami blaszki liściowej (Rosanervig).

Z powrotem
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł Warowny
Paweł Warowny
6 lat temu

W jaki sposób przycinacie Ludwigę?