Chomiki uwielbiają robić małe norki i tunele ze swoich legowisk, więc gdy już zdecydujesz się na odpowiedni materiał, dobrze jest dodać sporo takiego podłoża do klatki chomika. Zapewnia im to miejsce na aktywność, ciepło, a także wchłania ich odchody, ułatwiając czyszczenie klatki.

Niektórzy właściciele wybierają jasne podłoża, ponieważ dzięki temu krew (w przypadku urazu chomików i niektórych chorób) w klatce jest bardziej widoczna. Jeśli zauważysz trochę krwi, dobrze jest poddać chomika dokładnej kontroli stanu zdrowia. Małe nacięcia i skaleczenia można leczyć w domu, ale duże urazy i krew w moczu lub w okolicach genitaliów oznaczają, że chomik potrzebuje wizyty u weterynarza.

Należy pamiętać, że podłoże należy przechowywać w odpowiedni sposób, by nie zabrudziło się i nie nabrało wilgoci. Najlepiej jest schować ją do szczelnego pojemnika np. do szuflady. Niektórzy właściciele lubią wyściełać klatki chomików sianem. Warto zamrozić wcześniej takie posłanie na przynajmniej 48 godzin, aby zabić wszelkie szkodniki żyjące w ściółce. Pozwoli to zminimalizować ryzyko zarażenia się chomika roztoczami. Jednak pamiętajcie, by siano zdążyło się odpowiednio rozmrozić, zanim umieścicie je w klatce chomika.

Poprzedni artykułIle jedzą chomiki i jak je karmić? Koszt i rodzaje karmy, dozowniki
Następny artykułProblemy z chomikiem: Ciągle się przewraca
Miłośnik kotów i technologii :)
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments