Strona głównaKotyBiegunka u kotów: Jak sobie z nią radzić?
Kategoria:

Biegunka u kotów: Jak sobie z nią radzić?

Data:

Dowiedz się więcej

Co musisz wiedzieć przed adopcją pierwszego kota

Jako jedno z najpopularniejszych zwierząt domowych na świecie, koty...

Dlaczego koty tak lubią buty?

Koty są znane ze swojego nietypowego, a czasem dziwnego...

Jak umyć kota lub kociaka

Kąpanie kota jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych aspektów opieki...

Pazury u kota – jak o nie zadbać

Pazury u kota są jednym z najważniejszych narzędzi, które...

Różnice między kocią sierścią a futrem i włosami

Koty są popularnymi zwierzętami domowymi, a ich sierść i...

Biegunka u zwierząt nie jest niczym przyjemnym ani dla naszego pupila, ani dla nas. Zwłaszcza, że niektóre problemy żołądkowe mogą rozwinąć się bez wyraźnego powodu. Dlatego bardzo istotna jest Twoja czujność, by możliwie szybko odkryć przyczyny biegunki u Twojego kota.

Biegunki to nie tylko problem ludzi. Zdarzają się również u kotów i to nawet u najmniejszych. Pojawiają się już u malutkich kociąt. Ich najczęstszym powodem jest zjedzenie czegoś, co spowodowało podrażnienie żołądka. Chociaż winę ponoszą również pasożyty, czy nagła zmiana diety.

Oznaki biegunki u kotów

Chociaż wiele osób myśli, że doskonale zna objawy biegunki, to mogą one być dość zróżnicowane i nieoczywiste u kotów w różnym wieku. Częste i nagłe wypróżnianie luźnych, wodnistych stolców, to klasyczne objawy biegunki. Jednak problemy z wypróżnieniem i wkładanie do tego dużego wysiłku mogą również być oznaką biegunki, które łatwo pomylić chociażby z zaparciem. Kociak, który ma wodnicy i nagły stolec, który przyjmuje zgarbioną postawę jakby próbował się załatwić, ale nie może, również cierpi na biegunkę. Charakterystyczne są również takie objawy jak gorączka, letarg, ogólne złe samopoczucie, utrata apetytu, czy odwodnienie.

Aby sprawdzić, czy Twój kot ma biegunkę – sprawdź kuwetę. Jeżeli zwierzak jest wychodzący, diagnoza może być trudniejsza. Należy obserwować czworonoga na dworze lub znaleźć jego stolec po wypróżnieniu. Jeżeli biegunka nie chce ustąpić, warto zabrać próbkę stolca do weterynarza w celu analizy. Pamiętaj, że kocięta, małe dorosłe i starsze koty są szczególnie narażone na ryzyko odwodnienia nawet po krótkotrwałej biegunce.

- Advertisement -

Obserwuj swojego kota. Biegunka może być groźna, ale nie musi

Jeżeli po pojedynczym ataku biegunki u Twojego kociaka, jego zachowanie nie zmienia się, po prostu bezpiecznie go obserwuj. Często biegunka pojawia się nagle i może sama szybko przejść. Jeżeli jednak zauważysz u kotka gorączkę, apatię, zmianę w zachowaniu – warto jak najszybciej wybrać się do weterynarza na konsultację. Taką wizytę trzeba również rozważyć, jeżeli kot jest zdrowy, ale biegunka często powraca bez wyraźnego powodu.

Czerwona tzw. żywa krew w stolcu zwykle wskazuje na problem z jelitem dolnym, okrężnicą lub odbytnicą. Czarna lub bardzo ciemna krew wskazuje na poważniejszy problem w przewodzie pokarmowym. Twój weterynarz, na podstawie pełnej oceny fizycznej i być może niektórych badań laboratoryjnych, może wypisać konkretne leki i zalecić odpowiednią dietę. Ponieważ istnieje wiele przyczyn biegunki, leczenie będzie się różnić dla konkretnego przypadku.

Postaraj się określić, jak zaczęła się biegunka, aby zapobiec jej nawrotom. Nadczynność tarczycy, alergie pokarmowe, niewydolność nerek, rak, zatrucia (od roślin doniczkowych, trutki na szczury, leki stosowane u ludzi itp.), pasożyty i choroby zakaźne mogą powodować między innymi biegunkę. Skonsultuj się z weterynarzem, jeśli przyczyna nie jest oczywista lub jest to nawracający problem. Często zmiana diety może skutecznie pomóc w zwalczeniu biegunki.

Co mogę zrobić sam w domu

Zmiana żywności

Jeśli Twój kociak jest zdrowy, a jego zachowanie jest normalne, zapytaj weterynarza, czy nie powinieneś wstrzymywać karmienia (wyłącznie jedzenia, a nie wody) na 12 godzin. Po 12 godzinach odstawienia karmy dla kotów, daj kotu beztłuszczowe jedzenie z minimalną ilością aromatów. Może to być beztłuszczowa – gotowana lub konserwowa karma dla kotów, gotowany mielony indyk i dynia w puszce. Jeżeli nie możesz kupić dyni w puszce, można spróbować podać kotu gotowane bataty. Wielu weterynarzy poleca dynię i bataty ponieważ są lekkostrawne i dobrze tolerowane u zwierząt cierpiących na biegunkę. Możesz zmieszać równą ilość indyka i dyni. Podawaj często mniejsze ilości porcji w ciągu dnia aż do ustąpienia biegunki. Jeżeli mimo zastosowania diety, problemy żołądkowe nie ustąpią w ciągu 3 dni, powinieneś wybrać się z kotem do weterynarza.

- Advertisement -

Alternatywą jest łagodna dieta złożona z mielonej wołowiny i ryżu. Jednak nawet najdelikatniejsza mielona wołowina ma więcej tłuszczu niż indyk. Ryż jest rzeczywiście mdły i zawiera błonnik, ale jest to węglowodan złożony, który ma tendencję do fermentacji w jelitach kota. Może to spowodować, że kotek dostanie gazów, a w jego stolcu pojawią się niestrawione kawałki ryżu.

W niektórych przypadkach biegunki może być konieczna trwała zmiana diety. Być może będziesz musiał podać swojemu kotu specjalną karmę pozbawioną niektórych składników. Warto również dodać błonnik i zmniejszyć ogólne spożycie tłuszczu.

Diagnostyka i leczenie weterynaryjne

Jeżeli zauważasz u kota utratę wagi, zmniejszony apetyt, wysiłek przy wypróżnianiu, ciemne lub krwawe stolce, gorączkę, wymioty, czy biegunka trwa dłużej niż kilka dni – zabierz zwierzaka do weterynarza.

Lekarz weterynarii zbada kociaka pod kątem chorób i najprawdopodobniej pobierze próbkę kału w celu sprawdzenia obecności pasożytów wewnętrznych, przerostu bakterii lub innych nieprawidłowości. Lekarz może również przeprowadzić badanie krwi, aby zidentyfikować inne możliwe przyczyny biegunki.

Inne badania diagnostyczne, które mogą być zalecane, to prześwietlenia rentgenowskie, USG, posiewy, endoskopia i biopsja. Wykonywane testy diagnostyczne i zalecane leczenie będą zależeć od czasu trwania biegunki i ogólnego stanu kociaka.

Jeśli kociak jest odwodniony, można podać dodatkowe płyny dożylnie lub podskórnie. Podawanie płynów doustnie może nie być wystarczające, aby zrekompensować odwodnienie, ponieważ płyny przechodzą przez kociaka zbyt szybko, aby zostały prawidłowo wchłonięte. Aby wykryć odwodnienie, delikatnie uszczypnij normalnie luźną skórę z tyłu szyi. Kiedy kociak jest normalnie nawodniony, skóra odskakuje z powrotem. Jeśli uszczypnięta skóra spłaszcza się powoli lub pozostaje napięta, kociak jest odwodniony. Jeśli kociak wydaje się być odwodniony, natychmiast zabierz go do lekarza weterynarii.

Pasożyty

W przypadku obecności pasożytów lekarz weterynarii powinien przepisać odpowiedni środek odrobaczający lub inny lek. Nie wszystkie odrobaczacze zabijają każdy rodzaj pasożyta, dlatego należy określić dokładny typ pasożyta i wybrać odpowiedni lek przeciwpasożytniczy. W wielu przypadkach odrobaczanie należy powtarzać raz lub więcej razy w ciągu kilku tygodni lub dłużej.

Bakteria

Twój weterynarz przepisze odpowiedni antybiotyk, jeśli przyczyną powodującą biegunkę są bakterie. Antybiotyki można również podać, jeśli jelito zostało uszkodzone (np. Krew w stolcu może wskazywać na uszkodzenie jelita) i istnieje szansa, że ​​uraz może pozwolić bakteriom z jelita na przedostanie się do krwiobiegu, prawdopodobnie powodując ciężką chorobę. W niektórych przypadkach biegunki można podać leki w celu spowolnienia tempa, z jakim jelito przepuszcza połknięty pokarm. Leki te nie powinny być podawane, jeśli kociak mógł połknąć toksynę lub może mieć infekcję bakteryjną, dlatego zawsze ważne jest, aby mieć dokładną diagnozę przed zastosowaniem tych leków.

- Advertisement -
Jakub Markiewicz
Jakub Markiewicz
Miłośnik kotów i technologii :)

Najnowsze

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments