Strona głównaKotyKot załatwia się poza kuwetą
Kategoria:

Kot załatwia się poza kuwetą

Data:

Dowiedz się więcej

Co musisz wiedzieć przed adopcją pierwszego kota

Jako jedno z najpopularniejszych zwierząt domowych na świecie, koty...

Dlaczego koty tak lubią buty?

Koty są znane ze swojego nietypowego, a czasem dziwnego...

Jak umyć kota lub kociaka

Kąpanie kota jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych aspektów opieki...

Pazury u kota – jak o nie zadbać

Pazury u kota są jednym z najważniejszych narzędzi, które...

Różnice między kocią sierścią a futrem i włosami

Koty są popularnymi zwierzętami domowymi, a ich sierść i...

Co zrobić, jeżeli kot stale załatwia się poza kuwetą? Jak zachęcić go do korzystania z niej? W jakim wieku powinniśmy zacząć go już tego uczyć? O tym w dzisiejszym materiale.  

Jeden na dziesięć kotów ma problem z korzystaniem z kuwety. Niektóre z nich całkowicie przestają wypróżniać się do specjalnie przygotowanego dla nich miejsca. Część kotów oddaje tam wyłącznie mocz lub kał, ale nigdy nie korzysta z nich w obu celach.

Gdy kot z jakiegokolwiek powodu unika swojej kuwety i robi to regularnie – szybko stanie się to waszym wspólnym problemem. Zwierzak wybierze sobie inne – bardziej pasujące mu miejsce. Może to być dywan w salonie, ulubiony fotel, parkiet, czy buty.

Najlepszym sposobem radzenia sobie z tymi problemami jest im zapobieganie. Musisz uczynić kuwetę jak najbardziej przyjazną dla kota. Problemy związane z używaniem kuwety u kotów mogą być różnorodne i złożone. Zabiegi behawioralne są często skuteczne, ale muszą być dostosowane do specyficznego problemu kota.

- Advertisement -

Dlaczego niektóre koty załatwiają się poza kuwetą?

Jeśli kot nie czuje się komfortowo ze swoją kuwetą lub nie ma do niej łatwego dostępu, prawdopodobnie jej nie użyje. Jakie są najczęstsze problemy? Brak czyszczenia kuwety na czas lub robienie to w niedokładny sposób. W Twoim mieszkaniu może być więcej zwierząt niż dostępnych kuwet. Kuweta jest za mała i kot się do niej nie mieści. Żwirek w jej wnętrzu jest zbyt głęboki – koty nie lubią gdy podłoże jest głębsze niż 3-4 cm. Właściciele kupują też często kuwety o wymyślnych kształtach z różnymi osłonami i wkładkami, które mogą przeszkadzać zwierzakom i sprawiać, że czują się niekomfortowo.

Koty mogą też mieć wrodzone preferencje dotyczące różnych powierzchni lub tekstur stąd niektóre mogą chętniej wybierać np. ziemię w doniczkach, inne załatwiać się będą w swoje legowisko, inne zamiast kuwety wybiorą dywan. Jako drapieżniki polujące w nocy, koty mają wrażliwe zmysły węchu i dotyku, które pomagają im poruszać się po swoim otoczeniu. Ta wrażliwość może również wpływać na reakcję kota na zapach innych kotów – również ich odchodów. Z tego powodu mogą omijać kuwetę, którą regularnie odwiedza inne zwierzę właśnie ze względu na zapach. Koty są także zwierzakami terytorialnymi, a czasem lubią oznaczać swój teren. Podczas znakowania zwykle cofają się do najczęściej pionowego przedmiotu jak ściana, krzesło, meble, czy głośnik, a następnie prostuje swoje ciało i ogon, a następnie rozpyla mocz na powierzchnię. Ogon kota często drga podczas opryskiwania. Ilość moczu, którą kot rozpyla podczas oznaczania, jest zwykle mniejsza niż ilość, którą opróżniłby podczas regularnego usuwania w jej pudełku. Nasze futrzaki mogą nie lubić też niektórych miejsc w naszym domu dlatego ich unikają. Możesz spróbować przestawić kuwetę do innego pomieszczenia by kot się mógł do niej przyzwyczaić.

Zwróć uwagę, że starsze koty lub te niepełnosprawne mogą mieć trudności z używaniem niektórego rodzaju kuwet. Te z wysokimi ścianami mogą sprawiać im dodatkowe problemy. Kolejnym problemem może być bolesne wypróżnienie kota. Jeżeli Twój kociak miał niestrawność, która spowodowała ból w trakcie załatwiania się do kuwety, może kojarzyć ten dyskomfort z jej używaniem. Nawet jeżeli żołądek wrócił do normy, niemiłe wspomnienia mogą utrzymywać się przez dłuższy czas.

Stres w domu

Stres może powodować problemy z kuwetą. Koty mogą być zestresowane wydarzeniami, które ich właściciele mogą nie uważać za traumatyczne. Zmiany w rzeczach, które nawet pośrednio wpływają na kota, takie jak przeprowadzka, dodawanie nowych zwierząt lub członków rodziny do domu – nawet zmiana codziennej rutyny – mogą powodować niepokój u kota. Czasami też jeden lub więcej kotów w gospodarstwie domowym kontroluje dostęp do kuwety i uniemożliwia innym kotom jej używanie. Nawet jeśli jeden z kotów w rzeczywistości nie konfrontuje się z innymi kotami w kuwecie, jakikolwiek konflikt między kotami w domu może wywołać wystarczający stres, aby zwierzak omijał ją szerokim łukiem.

- Advertisement -

Śródmiąższowe zapalenie pęcherza u kotów

Śródmiąższowe zapalenie pęcherza (FIC) u kotów jest chorobą neurologiczną, która atakuje pęcherz kota. Koty z zapaleniem pęcherza moczowego będą często próbowały oddawać mocz z niewielkim skutkiem i mogą sprawiać wrażenie zmęczonych. W moczu może pojawić się krew. FIC u kotów może powodować potrzebę załatwiania się kota w różnych miejscach, również poza kuwetą, ale dzieje się tak tylko z powodu zwiększonej potrzeby oddania moczu i bólu z tym związanego. Ta choroba jest dość poważna i może zagrażać jego życiu. Jeżeli podejrzewasz FIC u kotów, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Kamienie nerkowe lub zator

Jeśli twój kot ma kamienie nerkowe lub niedrożność przewodów moczowych, może często wchodzić do swojej kuwety. Może również odczuwać ból i miauczeć lub „płakać”, gdy próbuje się załatwić. Jego brzuch może być delikatny w dotyku i kot może nie pozwolić się dotykać.

Co zrobić, jeśli kot załatwia się poza kuwetą?

Jak sprawić, by koty czuły się lepiej podczas korzystania z kuwety?

 1. Każdy kot lubi czystą kuwetę, dlatego opróżniaj ją przynajmniej raz dziennie. Zaleca się, aby raz w tygodniu dokładnie ją wypłukać i umyć sodą oczyszczoną lub bezzapachowym mydłem.
 2. Większość kotów lubi duże kuwety, do których łatwo można wejść.
 3. Koty lubią płytkie wypełnienie swoich kuwet. Zalecana warstwa powinna wynosić od 3-5 cm.
 4. Koty preferują zbrylający się i bezzapachowy wsad.
 5. Dorosłe koty mogą zmienić preferencje i nie tolerować wsadu, z którego korzystały jako kocięta.
 6. Koty nie lubią przykrywek, wkładów i innych nietypowych elementów wyposażenia kuwet.
 7. Kuweta powinna znajdować się w cichym miejscu, w którym kot może obserwować zbliżających się do niego ludzi.
 8. Ciekawą propozycją mogą być samoczyszczące się kuwety, w których łatwiej jest utrzymać czystość. Jeżeli jednak masz taką i kot nie chce z niej korzystać, spróbuj z tradycyjnym rodzajem kuwety.

Rozwiązywanie problemu z kuwetą

Pierwszym krokiem do rozwiązania problemu załatwiania się kota poza kuwetą jest wykluczenie problemów zdrowotnych. Poproś lekarza weterynarii o dokładne sprawdzenie kota. Gdy lekarz stwierdzi, że kotu nie dolega żadna choroba, spróbuj postępować zgodnie z następującymi wskazówkami:

 1. Zapewnij wystarczającą liczbę kuwet. Upewnij się, że masz po jednym dla każdego kota w swoim domu oraz dodatkowo jedną ekstra. Na przykład, jeśli masz trzy koty, będziesz potrzebować co najmniej czterech kuwet.
 2. Kuwety należy umieszczać w łatwo dostępnych miejscach, z dala od miejsc o dużym natężeniu ruchu oraz z dala od miejsc, w których kot mógłby poczuć się uwięziony.
 3. Jeśli mieszkasz w wielokondygnacyjnym domu, być może będziesz musiał zapewnić kuwetę na każdym poziomie. Trzymaj kuwety z dala od ruchliwych, głośnych lub miejsc mogących wystraszyć kota – pralki i suszarki.
 4. Umieść miski na karmę swojego kota w innym miejscu niż tuż obok kuwety.
 5. Usuń osłony i wkładki ze wszystkich kuwet.
 6. Daj swojemu kotu wybór typów ściółki. Koty na ogół wolą zbrylającą się ściółkę o średniej do delikatnej teksturze. Użyj bezzapachowej ściółki. Zaproponuj kotu różne rodzaje kuwety w pudełkach umieszczonych obok siebie, aby Twój kot mógł pokazać swoje preferencje.
 7. Opróżniaj kuwetę przynajmniej raz dziennie. Raz w tygodniu wyczyść wszystkie kuwety ciepłą wodą i bezzapachowym mydłem lub sodą oczyszczoną. Problem z pachnącymi środkami czyszczącymi polega na tym, że ich zapach może odrzucić kota.
 8. Jeśli twój kot regularnie brudzi w kilku miejscach, umieść tam kuwety. Jeżeli nie jest to możliwe, zamiast kuwety postaw miskę z jedzeniem, z wodą, legowisko lub zabawki.
 9. Spraw, by miejsca w których kot brudzi były dla niego mało atrakcyjne. Możesz wykorzystać światła z czujnikiem ruchu, odwrócić dywanik (zmieni się tekstura podłoża), położyć folię aluminiową lub dwustronną taśmę klejącą.
- Advertisement -
Jakub Markiewicz
Jakub Markiewicz
Miłośnik kotów i technologii :)

Najnowsze

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments