Długotrwały stres jest szkodliwy nie tylko dla ludzi ale również dla naszych czworonogów. Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc swojemu psu uspokoić go w trudnych chwilach. Jak to zrobić? O tym w dzisiejszym materiale.
Często możesz przypadkiem ignorować pierwsze objawy rodzącego się problemu. Dlatego warto jest przede wszystkim poświęcać odpowiednią ilość czasu swojemu psu. Pozwoli to lepiej poznać język jego ciała i wykryć wszelkie zmiany w zachowaniu. To Ty musisz być przywódcą jego stada by czuł się spokojny i pewny siebie. To przede wszystkim Ty musisz zachować spokój, bo pies jak najlepszy wykrywacz kłamstw natychmiast wykryje Twój lęk.
Jakie objawy mogą świadczyć o stresie u psów?
Zwróć uwagę na to, czy pies nadmiernie liże swoje łapy, nos lub wargi. Może także być nadmiernie pobudzony lub cały drżeć. Kolejnymi niepokojącymi objawami jest dyszenie nie związane z temperaturą, ukrywanie się w domu, kładzenie uszu i kulenie się, skomlenie, brak apetytu, a nawet biegunka i wymioty. Psy również mogą próbować szarpać się przy drzwiach i bramach lub próbować uciec. To częsty problem np. w trakcie sylwestrowych fajerwerków, których większość zwierząt bardzo nie lubi.
Sposoby na uspokojenie zestresowanego psa
Jeśli masz psa, który cierpi na lęk przed separacją, upewnij się, że wszystkie drzwi i okna są zamknięte przed wyjściem z domu. Dzięki temu spłoszony piec nie ucieknie. Włącz odgłosy, które Twój pies zna. Może to być telewizor, czy radio. Zachęcaj go by spędzał czas w swoim legowisku – np. ulubionej poduszce lub kocyku w towarzystwie zabawek i smakołyków.
Zabieranie psa na długie spacery, zabawa w aportowanie lub spędzanie czasu na nauce nowych sztuczek to inne sposoby na złagodzenie stresu. W przypadku silnego stresu, warto odwiedzić lekarza weterynarii. Może zalecić różne sposoby radzenia sobie z tym problemem lub wprowadzić leki przeciwlękowe na receptę.