Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się doświadczyć tej niezręcznej chwili, gdy czyjś pies nagle podchodzi do Ciebie i zaczyna obwąchiwać Cię w intymnych miejscach, jakbyś schował tam kawałek mięsa? Dlaczego tak się dzieje? O tym w dzisiejszym materiale. 

Pies podchodzi do Ciebie i zaczyna wąchać Twoje krocze. Starasz się manewrować aby nie zwracać na siebie uwagi, przepychasz nogą czworonoga lub odpychasz go ręką. Czasami to działa i pies rozpoznaje wskazówkę, aby odpuścić. Inne w zupełności nas ignorują i ich zachowanie jeszcze bardziej przybiera na sile. To mało komfortowa sytuacja, w której ludzie często zastanawiają się, co z nimi jest nie tak, a może brzydko pachną? Dlaczego psy wąchania ludzi w intymnych miejscach? Aby zrozumieć odpowiedź na to pytanie musisz dowiedzieć się najpierw dlaczego psy obwąchują się nawzajem, a zwłaszcza okolice intymne.

Nos u psów to świetny detektyw i sposób na zbieranie dużej ilości informacji. Nos wyczuwa informacje o płci innego psa, jego hormonach, poziomie stresu, a nawet o tym, czy pies jest wrogo nastawiony. Podobne informacje może uzyskać u ludzi.

Węch psa jest niezwykle silny. Ludzkie nosy mają od 5 milionów do 10 milionów receptorów węchowych. Z kolei nos psa ma ich aż 220 milionów. Ale różnice nie kończą się na tym. Według Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku, zarówno psi, jak i ludzki mózg posiadają korę nową, która ułatwia złożone myślenie. Ale podczas gdy ludzka kora nowa jest znacznie większa niż psia, obszar przetwarzania zapachów w psiej kory jest około cztery razy większy niż u człowieka. Pozwala to psom nie tylko wychwytywać zapachy, ale także nadawać im sens w sposób, którego ludzie nie potrafią nawet zrozumieć.

Czy powinieneś więc powstrzymywać psa od obwąchiwania krocza? Można to zignorować i dać psu po prostu być psem. Niektóre jednak mogą być bardziej zainteresowane tą czynnością od innych i robić to bardziej natarczywie. Warto wyszkolić psa, bo o ile może Wam to nie przeszkadzać, to gościom przychodzących do Waszego domu już tak.

Poprzedni artykułKonie: Opieka, dieta, jak się nimi zajmować?
Następny artykułWąsy u kotów. Jakie mają znaczenie i jaką pełnią funkcję?
Miłośnik kotów i technologii :)
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments