W zależności od konkretnego gatunku, określenie płci u dorosłych rybek jest łatwe do prawie niemożliwego. Znajomość dymorfizmu płciowego u ryb akwariowych jest ważna przy próbach hodowli i rozmnażania ryb, a także przy wyborze odpowiedniej obsady ryb do akwarium. Chociaż nie wszystkie ryby można łatwo zidentyfikować na podstawie płci, te wskazówki pomogą ci rozpoznać płeć wielu popularnych gatunków ryb akwariowych.

Z powrotem
Następny

Ryby żyworodne

Wśród ryb, u których najłatwiej rozróżnić płeć są ryby żyworodne. Należą do nich m.in. gupiki, platki, molinezje, mieczyki, żyrardynki, drobniczki jednodniówki. Samce są zwykle mniejsze i bardziej kolorowe niż samice. Samczyki posiadają również zewnętrzny narząd płciowy, gonopodium, czyli przekształconą w rurkę płetwę odbytową (ostatnia na brzuszku ryby). U samiczek płetwa odbytowa ma zwykły wachlarzowaty kształt. Gonopodium jest używane do zapłodnienia jaj wewnątrz samicy, gdy samiec pływa obok niej. Zapłodnione wewnętrznie jaja wykluwają się w brzuchu samicy, a następnie rybka „rodzi” potomstwo.

Niektóre gatunki żyworódek mają zdolność zmiany płci w określonych warunkach. Dotyczy to na przykład samic mieczyków, nawet takich, które rodziły młode. Jeżeli w środowisku nie występują samce, najsilniejszej może wyrosnąć gonopodium i miecz na dolnej krawędzi płetwy ogonowej. Takie samce nadal będą większe i grubsze od samców „z urodzenia”.

Więcej o temacie zmiany płci u ryb dowiecie się z: tego artykułu na TVN Meteo .

Z powrotem
Następny
Poprzedni artykułDrewno do akwarium: Popularne korzenie, jakie wybrać i jak je przygotować
Następny artykułCzy możesz zmienić imię psa? Kiedy i jak dokonać zmiany
Miłośnik kotów i technologii :)
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments