Karmienie chomika sprawia wiele frajdy, ponieważ te stworzenia jedzą w dość charakterystyczny sposób. Szybko chwytają pokarm i wpychają go w policzki lub próbują schować gdzieś w klatce. Zaspokoić ich potrzeby żywieniowe jest łatwiej niż w przypadku innych zwierząt. Jednak wciąż istnieje wiele rzeczy, które powinieneś wiedzieć o ich diecie. 

Co jedzą chomiki ogólnie?

Chomiki spożywają różnorodne pokarmy, ale przede wszystkim do życia potrzebują trzech składników: suchej karmy, świeżych owoców i warzyw oraz niewielką ilość białka. Nowoczesna sucha karma została opracowana w specjalny sposób, aby zawierać większość kluczowych witamin i minerałów, których Twój chomik potrzebuje, aby zachować sprawność i zdrowie. Do wyboru jest szeroki wybór mieszanek, z których wiele można kupić w lokalnym sklepie zoologicznym.

Świeża karma, składająca się ze świeżych owoców i warzyw, jest bardzo pożądanym dodatkiem do diety Twojego zwierzaka. Chomiki mogą jeść liściaste warzywa, takie jak mlecze i koniczyna, ale także smaczne owoce i warzywa, takie jak gruszki, marchew i kapusta. Czasami możesz uzupełnić dietę swojego zwierzaka o niewielką ilością białka. Wystarczy np. odrobina gotowanego jajka. Pamiętaj, że chomiki to małe zwierzęta, a ich żołądki są jeszcze mniejsze, więc wystarczy niewielka ilość pokarmu.

Co jedzą chomiki na wolności?

Chomiki na wolności przeżyłyby głównie na diecie złożonej z nasion i innej materii roślinnej. Chomiki są wszystkożerne, co oznacza, że jedzą zarówno rośliny, jak i drobne owady. CO ciekawe, większość gatunków chomików występujących na świecie nie jest trzymana jako zwierzęta domowe – obecnie żyje ponad dwadzieścia różnych gatunków, w miejscach takich jak Chiny i Rosja, a także w całej Europie. W zależności od miejsca występowania, chomiki mają inne diety.

Idealna dieta chomika

Większość diety chomika powinna składać się z dobrej suchej karmy, która została specjalnie opracowana, aby zaspokoić większość potrzeb Twojego zwierzaka. W lokalnych sklepach zoologicznych dostępna jest szeroka gama doskonałych opcji. Będą one w zakresie od podstawowych po aromatyzowane i mogą składać się z wielu różnych produktów spożywczych, takich jak nasiona i granulki. Warto jednak wybierać sprawdzone i przebadane pokarmy. Pewnym sposobem na rozpoznanie dobrej jakości suchej karmy jest to, że wygląda ładnie i świeżo, a mieszanina nie zawiera dużo kurzu.

Jeśli myślisz o zakupie luźnej (na wagę) karmy dla chomików, upewnij się, że jest ona przechowywana w czystym, suchym miejscu. Jeśli pokarm dla chomika wejdzie w kontakt z wodą lub wilgotnym powietrzem, może łatwo rozwinąć się na nim pleśń, co czyni go niebezpiecznym dla chomików – połknięta pleśń może prowadzić do problemów z krwią.

Czy można dawać chomikom karmę dla świnek lub królików?

Niektórzy właściciele tych gryzoni chcąc oszczędzić pieniądze kupują karmę nie przeznaczoną dla chomików (np. karma dla świnek morskich, czy królików). Istnieją różne mieszanki z jakiegoś powodu. Każdy gatunek ma swoje specyficzne wymagania żywieniowe, a kupowanie niewłaściwej żywności może prowadzić do problemów wynikających z niedożywienia lub gorzej, ponieważ niektóre gatunki zwierząt domowych bardzo źle reagują na dane składniki.

Po przyniesieniu jedzenia do domu dobrze jest przechowywać je w szczelnie zamkniętym pojemniku w ładnym i suchym miejscu. Jeśli zauważysz, że jakikolwiek pokarm stał się mokry lub spleśniały, ważne jest, aby go wyjąć i wyrzucić do kosza. Połknięcie czegokolwiek spleśniałego może być bardzo niebezpieczne dla chomików.

Co mogą jeść chomiki

Chomiki mogą jeść różnorodne pokarmy, od owoców i warzyw po nasiona i suchary. Poniższa lista to część rzeczy, które te gryzonie mogą jeść. Jeżeli nie masz jednak pewności, czy Twój zwierzak powinien jeść dany składnik, lepiej nie ryzykuj. Chomiki mają inny układ trawienny niż nasz. To, co nam nie szkodzi, może być bardzo złe dla gryzonia.

Niektóre pokarmy, które chomik może jeść:

 • Plasterki Jabłka (bez nasion)
 • Banan
 • brokuły
 • Marchewka
 • Wiśnia (bez pestek)
 • Cykoria
 • Koniczyna
 • Mniszek lekarski
 • Jajko (mały kawałek ugotowanego i jajecznicy)
 • Sucha karma dla chomika
 • Przysmaki dla chomika
 • Siano
 • Sałata (tylko bardzo małe ilości)
 • Gruszka
 • Groch
 • Kiełki
 • Kukurydza
 • Rukiew wodna

Niektóre składniki, których należy unikać:

 1. Bakłażan
 2. Żołędzie
 3. Jaskier
 4. Dzwonki
 5. Powój
 6. Owoce cytrusowe
 7. Czarnego bzu
 8. czosnek
 9. Por
 10. Ligustr (często robi się z niego żywopłoty)
 11. Rabarbar
 12. Cebula
 13. Zgniłe lub niedojrzałe owoce
 14. Żywność dla ludzi

Czego nie karmić chomika

Jeśli chodzi o karmienie chomików, najlepiej trzymać się listy tego, co chomiki mogą jeść, a nie tego, czego nie mogą. Jeśli nie masz pewności, czy Twój chomik może zjeść określone jedzenie, lepiej być bezpiecznym niż później żałować. Oferowanie zwierzętom pokarmu, który lubisz, jest kuszące, może to być szkodliwe dla jego zdrowia, zwłaszcza gdy chcesz dać mu słodycze. Jeśli chcesz nagrodzić swojego zwierzaka, spróbuj znaleźć jego ulubiony owoc lub kup specjalne przysmaki dla chomika w lokalnym sklepie zoologicznym.

Poprzedni artykułJeż w ogrodzie. Zadbaj o niego, ale nie dawaj mu mleka
Następny artykułGatunki zakazane – rak luizjański (Procambarus clarkii)
Miłośnik kotów i technologii :)
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments