Rozmowa z Tomaszem Smoleniem z Polskich Targów Terrarystycznych, organizatorem giełd terrarystycznych w całej Polsce.

Od kiedy odbywają się takie giełdy?

– Od ubiegłego roku. Pierwsza miała miejsce w czerwcu 2016 roku w Krakowie. Dzisiaj jesteśmy w Lublinie.

W jakich miastach?

Giełdy organizujemy również w Warszawie. Imprezy tego typu planujemy również w Poznaniu i Szczecinie. Wszystko wyjaśni się w drugiej połowie tego roku.

I Lubelskie Targi Terrarystyczne
I Lubelskie Targi Terrarystyczne

Kiedyś w Polsce były organizowane giełdy, m.in. tutaj, w Lublinie, a następnie przez kilka lat był spokój, nie było takich imprez. Dlaczego?

Wyszło prawo, które zakazywało handlu zwierzętami na różnych targach i targowiskach. Niestety, zabiło ono w ludziach pasję hodowania zwierząt, nie tylko psów i kotów, ale przede wszystkim zwierząt egzotycznych: począwszy od pająków i modliszek po bardziej wyszukane: legwany, kameleony. To był strzał w kolano oddany przez nasze władze.

Przeciętnemu człowiekowi targi kojarzą się z typową imprezą handlową. Ale to przecież nie jest jedyna idea tych imprez.

To prawda. Głównym celem jest pokazanie dorosłym i dzieciom zwierząt innych, niż pies i kot. Zwierzęta egzotyczne dobrze prezentują się w domu i opieka nad nimi daje wiele satysfakcji. Nie trzeba poświęcać im tak dużo czasu jak np. psu. Stawiamy przede wszystkim na edukację, żeby odwiedzający nas rodzice mogli pokazać swoim pociechom różne zwierzęta, które można hodować w domu. Mówimy jak się nimi opiekować, a przede wszystkim chcemy zarazić dzieciaki pasją terrarystyczną.

I Lubelskie Targi Terrarystyczne
I Lubelskie Targi Terrarystyczne

Na giełdzie możemy spotkać przeróżnych wystawców: są sklepy zoologiczne, choć przede wszystkim prywatni hodowcy. Jakie są korzyści dla osób, które myślą by zacząć swoją przygodę z terrarystyką?

Na takich wystawach, targach zwierząt egzotycznych każda osoba, która chce wejść w świat terrarystyki może porozmawiać z hodowcą, dowiedzieć się o zwierzęciu wszystkiego. W Internecie tak na prawdę jest jedynie 10 proc. informacji o danym zwierzęciu, gatunku, wiadomości są powierzchowne. Najpełniejsze informacje o danym zwierzęciu: jak trzeba się nim zajmować, jak do niego podejść (bo przecież niektóre zwierzęta są specyficzne i wymagają odpowiedniego podejścia od człowieka) poda nam właśnie taki wystawca, przekaże wszelkie podstawy: co i jak należy zrobić, pomoże przede wszystkim dobrać dla danego zwierzęcia odpowiednie terrarium czy akwarium, prawidłowy sposób żywienia. Pomoże on ustalić optymalne warunki, żeby zwierze nie męczyło się. Podstawowym i bardzo częstym błędem jest kupno zwierzęcia, a dopiero później zastanawianie się w jakich warunkach ma ono mieszkać. W ten sposób kupowane zwierzęta stresują się, chorują i szybko zdychają, traktowane w nieodpowiedni sposób. Jest to największy błąd popełniany przez ludzi, a można to zrobić przecież prawidłowo.

I Lubelskie Targi Terrarystyczne
I Lubelskie Targi Terrarystyczne

Taka jest chyba największa różnica między giełdą terrarystyczną prowadzoną przez pasjonatów, skierowaną do obecnych lub przyszłych pasjonatów, a sklepem. Są dobre sklepy, gdzie pracują ludzie, którzy mają pojęcie co sprzedają i potrafią udzielić informacji, ale większość sklepów jest nastawiona typowo na zysk.

Duże sieci handlowe wszędzie szukają zysku, nie zastanawiają się gdzie te zwierzęta trafią, do jakich ludzi, nie sprawdzają. Hodowca potrafi wyczuć, czy dana osoba nadaje się na posiadacza konkretnego zwierzęcia, bo jemu nie chodzi tylko o pieniądze. Jemu zależy na dobrej opinii i dobrym domu dla zwierzęcia, które sprzedaje.

Targi Terrarystyczne to impreza, która integruje miłośników zwierząt i uczy. Gdzie i kiedy odbędą się kolejne edycje?

Następna taka giełda w Lublinie planowana jest 24 września na Uniwersytecie Przyrodniczym, a wcześniej w innych miastach Polski. Na facebookowej stronie Polskich Targów Terrarystycznych podajemy gdzie odbywają się takie targi, kto w nich uczestniczy, co można zakupić oraz wiele innych przydatnych informacji.

I Lubelskie Targi Terrarystyczne
I Lubelskie Targi Terrarystyczne
Poprzedni artykułNajpopularniejsze rybki: molinezja ostrousta (Poecilia sphenops)
Następny artykułPierwsza komunia święta: Zwierzak jako prezent powinien być starannie przemyślany
Terrarysta z blisko trzydziestoletnim stażem. Od siedemnastu lat, we współpracy ze służbami mundurowymi, odławia i zabezpiecza zwierzęta egzotyczne oraz niebezpieczne. Pomysłodawca, współtwórca i kierownik Lubelskiego Egzotarium – pierwszej w kraju (działa od 2008 roku) placówki łączącej funkcje schroniska dla zwierząt egzotycznych, centrum rehabilitacji gadów i płazów oraz ośrodka edukacyjnego. Prezes Fundacji Epicrates.
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments