Dodanie efektowanego korzenia do akwarium ma dość oczywiste korzyści estetyczne, które mogą nie tylko zmienić wygląd twojego akwarium. Istnieje także wiele innych korzyści. To świetna skrytka dla mniejszych rybek i innego życia w akwarium, także jako miejsce tarła gatunków znoszących ikrę. Drewno może nawet stanowić źródło pożywienia glonów i małych mikroskopijnych zwierząt, zwanych łącznie Peryfitonami (aufwuchami), a ich obecność zmienia skład chemiczny wody w akwarium pomagając wszystkim organizmom.

Na szczęście drzew nie brakuje (jeszcze). W sklepach specjalistycznych, czy nawet we własnym ogrodzie możemy znaleźć fragmenty, które posłużą za pożyteczną dekorację do akwarium. Kupowanie od specjalisty daje nam gwarancję, że wybrany okaz nadaje się do określonego celu. Jeżeli poświecisz czas i poznasz gatunki drzew w twoim otoczeniu, może to być tańsza opcja na zapewnienie sobie takiej ozdoby.

Mangrowiec

W Polsce Mangrowiec to określenie różnych drzew pochodzących z lasów namorzynowych. Za granicą znany jest jako Bogwood. Korzenie tych drzew są jednymi z najbardziej popularnych ozdób w akwariach i terrariach na świecie. Pochodzą z drzew, które rosną na torfowiskach, które wyciągnęły z nich taniny jednocześnie je odbarwiając. Oryginalnie były to korzenie zachowane w torfowiskach w naturalny sposób, ale ich cena była tak astronomiczna, że nie da się go już kupić. W zamian hurtownie oferują różne rodzaje drewna, które zostało wysuszone na wolnym powietrzu bez procesu naturalnej konserwacji w torfowisku.

Występuje w wielu kształtach i rozmiarach i jest często używany jako atrakcyjna, naturalnie wyglądająca ozdoba w akwarium. Inne korzyści obejmują zapewnienie kryjówek dla samotnych gatunków, pomoc w tworzeniu naturalnych granic dla gatunków terytorialnych i może być używany jako punkt kotwiczenia do mocowania roślin akwariowych, takich jak mech jawajski (Java moss), paproć jawajska (Leptochilus pteropus) i Anubias barteri, dodatkowo poprawiając estetykę akwarium.

Mangrowiec zawiera garbniki (materiał organiczny), które przedostają się do wody, nadając jej kolor herbaciany i poplamiony. To jest całkowicie nieszkodliwe. W rzeczywistości niektórzy akwaryści uważają to nawet za pożądane, próbując odtworzyć warunki panujące w czarnych wodach Amazonii itp. Niestety nie ma sposobu, aby upewnić się, ile garbników wypłukuje kawałek darniu ani jak długo będzie go ługować.

Jeśli ci to nie przeszkadza, dodaj go do zbiornika i nie martw się. Jeśli chcesz zminimalizować ilość wypłukiwanej taniny w akwarium, zanurz ją w wiadrze z wodą na okres od jednego do czterech tygodni, regularnie wymieniając całą wodę. Powinieneś zacząć widzieć, jak ilość taniny spada w czasie, co da ci wyobrażenie, kiedy możesz ją dodać do swojego zbiornika.

Jeśli Twoje drewno zabrudziło wodę w zbiorniku bardziej, niż byś chciał, możesz zmniejszyć odbarwienia poprzez regularną wymianę wody i użycie węgla aktywnego w filtrze.

Decydując, czy chcesz najpierw namoczyć drewno, możesz pamiętać, że garbniki obniżą pH, tak jak może to zrobić torf, więc rozsądnie jest to monitorować i odpowiednio buforować wodę, jeśli to konieczne. Garbniki działają jako bardzo łagodny środek grzybobójczy o właściwościach przeciwbakteryjnych.

Biały nalot na mangrowcu

Dość często można zaobserwować biały wzrost przypominający grzyby wypłukiwany z korzenia po jego dodaniu do akwarium. Jest to całkowicie nieszkodliwe i zniknie w ciągu kilku tygodni. Akwarysta może albo usunąć drewno i wyszorować je, jeśli chce, albo je zostawić. Niektóre roślinożerne gatunki ryb kochające glony faktycznie je zjadają.

Mangrowiec należy dodać do akwariów, w których trzymane są gatunki sumów żywiących się drewnem. Ryby te w rzeczywistości nie trawią drewna, które jest wyrzucane jako odpad, ale trawią związany z nim materiał organiczny, skrobiąc zębami powierzchnię drewna, takie jak algi, zwierzęta i mikroskopijne rośliny, zbiorczo zwane aufwuchami.

Mangrowiec (Bogwood) pochodzi z kilku gatunków drzew, w tym dębu, sosny i cisu o kolorach od intensywnego czerwonawo-brązowego (sosna) do kruczoczarnego (dąb) z ciemnobrązowymi odcieniami pomiędzy nimi (cis).

Niektóre egzemplarze są oferowane do sprzedaży jako „wstępnie namoczone”, chociaż jest to w rzeczywistości dość rzadkie ze względu na wymagany dodatkowy czas i koszty. Najlepiej jest założyć, że korzeń nie został wcześniej namoczony i samodzielnie poddać go obróbce.

Afrykański Korzeń Mopani

Korzen mopani i kwarc

Drewno Mopani ma dwukolorowe zabarwienie i wygląda atrakcyjnie w akwarium. Mopani (Colophospermum mopane) pochodzi z Afryki Subsaharyjskiej. Jest ciężkie i twarde, tak twarde, że jest odporne na termity. Jego atrakcyjny i nieco sękaty wygląd sprawił, że zyskał popularność jako ciężkie drewno ozdobne nie tylko w akwariach, ale także jako podstawa lamp i rzeźb. Przed sprzedażą usuwana jest kora i drewno jest dokładnie piaskowane. To daje mu dwukolorowy, charakterystyczny wygląd.

Drewno Mopani może również wypłukiwać garbniki i powodować wzrost grzybów, podobnie jak zwykłe korzenie z torfowisk. Dlatego przed dodaniem do akwarium warto go wcześniej dokładnie namoczyć.

Korzeń Red moor

Red Moor, Spider

Drewno Red moor tworzy atrakcyjną plątaninę w Twoim akwarium. Prawdopodobnie o wiele bardziej estetyczne niż drewno mangrowca lub mopani, drewno czerwonawe z czerwonawymi odcieniami i splątanym wyglądem korzenia może być użyte do nadania uderzającego centralnego elementu w akwarium.

Wadą jest to, że może być znacznie droższe niż inne rodzaje drewna akwariowego, ale wiele elementów uzasadnia to samym pięknem. Zazwyczaj wypłukuje niewielką ilość garbników, sporadycznie pokrywa się nalotem. Wymaga jednak dokładnego namoczenia i czasem nawet przymocowania do podłoża by chciał utrzymać się na dnie.

Korzeń Sumatra

Drewno sumatrzańskie jest dostępne w różnych rozmiarach i jest ciekawym elementem Twojego akwarium, ale jest raczej trudno dostępne w Polsce. To w rzeczywistości kawałki ściętego korzenia namorzynowego. Kawałki różnią się wielkością od około 25 cm do 150 cm. Jest często używany przez fanów aquascapingu (sztuka tworzenia podwodnych krajobrazów) jako centralny element hardscape. Podobnie jak drewno czerwonokrzewu, nie wydaje się wydzielać tanin, ale czasami jest podatny na rozwój grzybów. Czasami wymaga również dokładnego namoczenia, zanim zatonie. Ten proces może zająć około tygodnia.

Korzeń bagienny

Korzeń błotny ma ciemny kolor i może wyglądać bardzo efektownie w akwarium. To pochodzące z Europy Wschodniej korzenie drzew liściastych, które przez pewien czas były moczone w bagnistych warunkach. Nie zachowało się jak prawdziwe drzewo dębowe, ale było moczone na tyle długo, że nie wypłukują się z niego garbniki. Barwa od ciemnobrązowej do czarnej może być bardzo efektowna po umieszczeniu na jasnym podłożu. Nie unosi się na wodzie, nie odbarwia wody i nie zmienia pH. Popularne wśród osób, które hodują różne sumy podgryzające drewno.

Korzeń azalii

Korzeń azalii jest bezpieczny do stosowania w akwariach, ma atrakcyjny kolor i kształt. Często nazywany jest drewnem pająka. Pływa, więc wymaga moczenia, ale nie wydziela garbników ani nie zmienia pH. Może powodować zakwity lub rozwój biofilmu / grzybów, ale nie zawsze. Niektórzy sprzedawcy pieczą go w wysokiej temperaturze przed wysyłką, aby przygotować go do użytku w akwarium.

Ma atrakcyjny złotobrązowy kolor, a jak sugeruje przydomek drewna pająka, jest to drewno o dość wyrazistym wyglądzie. To sprawia, że ​​jest ciekawym wizualnie dodatkiem, a także oferującym kryjówki dla mniejszych ryb.

Bezpieczne drewno do użytku w akwarium

 • Olcha
 • Jabłoń
 • Buk
 • Brzoza
 • Wiśnia
 • Głóg
 • Wrzos
 • Dąb
 • Grusza
 • Klon jawor

Niebezpieczne drewno do użytku w akwarium

 • Cedr (unikaj wszystkiego, co zimozielone / iglaste)
 • Cyprys
 • Winorośl – bardzo szybko gnije
 • Kasztanowiec
 • Liliowiec – jest trująca
 • Bluszcz – jest trujący
 • Sosna
 • Świerk
 • Orzech włoski
 • Cis – jest toksyczny

Zbieranie i przygotowywanie drewna do wykorzystania w akwarium

Pamiętaj o zbieraniu drewna z terenów wiejskich i upewnij się, że masz na to pozwolenie. Szukaj suchych kawałków bez pleśni, zgnilizny i grzybów. Dobrze jest też przyciąć kawałek drzewa i wykorzystać ten element, ale ponownie upewnij się, że masz pozwolenie.

Zebrany okaz należy dobrze oczyścić i umyć, a następnie suszyć przez kilka tygodni. Gdy drewno dobrze podeschnie, kolejny krok…to moczenie. Nie jest zawsze konieczne, ale pomaga mu zatonąć. Usunięcie kory jest opcjonalne, ale najczęściej zalecane.

Najlepszy czas na zbiórkę drewna to późne lato. Udaj się do lasu liściastego i poszukaj buku i dębu. Latem większe drzewa faktycznie upuszczają gałęzie, aby chronić się przed odwodnieniem. Te gałęzie są zwykle suche i niedawno opadły, więc nie zaczęły gnić. Po burzy można również znaleźć gotowe okazy.

Poprzedni artykułJakie dekoracje mogę włożyć do akwarium? (kamienie, ozdoby, korzenie)
Następny artykułJak rozpoznać płeć ryby w akwarium
Miłośnik kotów i technologii :)
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments