Kot miauczy jak dziecko, ma chrypkę, miauczy cały czas i dziwnie się zachowuje? Dlaczego kotu zmienia się głos? Czy jest to groźne?

Mam w domu trzy koty. Najstarszy z nich – trójkolorowa kotka jest z nami już od niemal 7 lat. Często zdarza się, że prosząc o jedzenie dziwnie miauczy. Czasami jest to normalny dźwięk, innym razem mocno zachrypnięty. Bywały też sytuacje, że kotka próbowała miauknąć, ale poza otwarciem pyszczka nie było żadnego dźwięku. Co i dlaczego się stało?

Zmiana głosu kota może mieć kilka przyczyn. Wirusowe infekcje górnych dróg oddechowych (wirus opryszczki i / lub kaliciwirus) są częstą przyczyną. W większości przypadków kot będzie wykazywać różne objawy infekcji, takie jak katar, zasmarkany nos i częste kichanie. Wirusy te mogą czasami powodować zapalenie krtani, czego skutkiem może być ochrypły lub utracony głos.

Mniej powszechne przyczyny obejmują guzy tworzące się na strunach głosowych lub krtani  oraz stan zwany porażeniem krtani, w którym nerw kontrolujący fałdy głosowe zostaje uszkodzony, co powoduje, że krtań nie otwiera się prawidłowo, co powoduje zmianę głosu.

Chociaż większość przypadków jest spowodowana infekcjami górnych dróg oddechowych, które są dość łagodne, zmiana głosu powinna zostać oceniona przez lekarza weterynarii. W większości przypadków przyczyna nie jest nigdy zidentyfikowana. Weterynarz może przeprowadzić szczegółową ocenę gardła i strun głosowych kota i sprawdzi, czy nie znajdują się tam żadne guzy lub nie występuje niedrożność.

Poprzedni artykułDlaczego nos psa traci kolor
Następny artykułKot załatwia się poza kuwetą
Miłośnik kotów i technologii :)
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments