Strona głównaKotyKot dziwnie miauczy. Dlaczego?
Kategoria:

Kot dziwnie miauczy. Dlaczego?

Data:

Dowiedz się więcej

Co musisz wiedzieć przed adopcją pierwszego kota

Jako jedno z najpopularniejszych zwierząt domowych na świecie, koty...

Dlaczego koty tak lubią buty?

Koty są znane ze swojego nietypowego, a czasem dziwnego...

Jak umyć kota lub kociaka

Kąpanie kota jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych aspektów opieki...

Pazury u kota – jak o nie zadbać

Pazury u kota są jednym z najważniejszych narzędzi, które...

Różnice między kocią sierścią a futrem i włosami

Koty są popularnymi zwierzętami domowymi, a ich sierść i...

Kot miauczy jak dziecko, ma chrypkę, miauczy cały czas i dziwnie się zachowuje? Dlaczego kotu zmienia się głos? Czy jest to groźne?

Mam w domu trzy koty. Najstarszy z nich – trójkolorowa kotka jest z nami już od niemal 7 lat. Często zdarza się, że prosząc o jedzenie dziwnie miauczy. Czasami jest to normalny dźwięk, innym razem mocno zachrypnięty. Bywały też sytuacje, że kotka próbowała miauknąć, ale poza otwarciem pyszczka nie było żadnego dźwięku. Co i dlaczego się stało?

Zmiana głosu kota może mieć kilka przyczyn. Wirusowe infekcje górnych dróg oddechowych (wirus opryszczki i / lub kaliciwirus) są częstą przyczyną. W większości przypadków kot będzie wykazywać różne objawy infekcji, takie jak katar, zasmarkany nos i częste kichanie. Wirusy te mogą czasami powodować zapalenie krtani, czego skutkiem może być ochrypły lub utracony głos.

Mniej powszechne przyczyny obejmują guzy tworzące się na strunach głosowych lub krtani  oraz stan zwany porażeniem krtani, w którym nerw kontrolujący fałdy głosowe zostaje uszkodzony, co powoduje, że krtań nie otwiera się prawidłowo, co powoduje zmianę głosu.

- Advertisement -

Chociaż większość przypadków jest spowodowana infekcjami górnych dróg oddechowych, które są dość łagodne, zmiana głosu powinna zostać oceniona przez lekarza weterynarii. W większości przypadków przyczyna nie jest nigdy zidentyfikowana. Weterynarz może przeprowadzić szczegółową ocenę gardła i strun głosowych kota i sprawdzi, czy nie znajdują się tam żadne guzy lub nie występuje niedrożność.

- Advertisement -
Jakub Markiewicz
Jakub Markiewicz
Miłośnik kotów i technologii :)

Najnowsze

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments