Dokładna identyfikacja niedoborów mikro i makroelementów na podstawie widocznych objawów roślin jest bardzo trudna i wymaga dużego doświadczenia. Objawy bardzo często są do siebie podobne. Co więcej, objawy niedoborów tych samych pierwiastków mogą być różne w zależności od poziomu niedoborów i rodzaju rośliny, na którą wpływają. Identyfikacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy w tym samym czasie występuje więcej niż jeden niedobór lub nadmiar.

Należy również pamiętać, że nie wszystkie niepokojące zmiany w wyglądzie i kondycji roślin są wynikiem niewłaściwego nawożenia. Przyczyną może być niewystarczający poziom oświetlenia, toksyczność niektórych leków wprowadzonych do akwarium lub po prostu mechaniczne uszkodzenia spowodowane przez ryby lub ślimaki. Dlatego należy być ostrożnym, oceniając objawy niedoborów.

Z powrotem
Następny

Skrócona ściągawka dla początkujących akwarystów

 

Objawy Przyczyna
Starsze liście robią się żółte lub czerwone Niedobór azotu
Stare żółcieją / czerwienią się, Utrata liści i niewielkie martwe obszary Niedobór fosforanów
Czarne / brązowe liście, rośliny umierają Nadmiar fosforanów
Żółte plamy na starych liściach i żółtawe brzegi na młodszych liściach Niedobór potasu
Żółtawe brzegi młodych liści z deformacjami Niedobór wapnia
Żółte plamy na starych liściach, a żyłki liścia pozostają zielone Niedobór magnezu
Młode liście żółkną Niedobór siarki
Żółknące liście, które stają się przeźroczyste Niedobór żelaza
Żółte plamy między żyłkami, brzegami i końcówkami liści Niedobór cynku
Roślina pozostaje mała, wolno rośnie, biały osad na liściach (wapń) Niedobór CO2
Ryby łapią powietrze na powierzchni Nadmiar CO2
Powolne ryby, brak wzrostu roślin Niedobór tlenu
Rośliny przestają rosnąć, czarne korzenie Problem z podłożem

Identyfikacja niedoborów i nadmiarów musi być oparta na uważnej obserwacji roślin. Należy uważnie obserwować zarówno młode, jak i starsze liście. Typowymi objawami niedoborów i nadmiarów występujących na liściach są chloroza i nekroza. Chloroza jest spowodowana obniżonym poziomem chlorofilu i charakteryzuje się zmianą koloru z zielonego na jasnozielony, żółty lub nawet biały. W przypadku roślin koloru czerwonego liście przebarwiają się na jasnoróżowy. Istnieją różne rodzaje chlorozy: chloroza plamista, chloroza ogólna (obejmująca całe liście), chloroza brzegowa (obejmująca brzegi liści) i chloroza międzynerwowa (dotyczy obszarów między nerwami; żyłki pozostają zielone). Martwica natomiast charakteryzuje się rozkładem części blaszek liściowych, w zbiornikach nekroza powoduje powstawanie dziur w liściach.

Często zdarza się, że rośliny nie mają wystarczającej ilości wszystkich mikroelementów, a te, które są dozowane, nie mogą być skutecznie wchłonięte – opisuje to prawo minimum Liebiga – że wzrost roślin nie jest podyktowany całkowitymi dostępnymi zasobami, ale najbardziej deficytowym zasobem. Ten minimalny zasób – czyli pierwiastek, prowadzi do ograniczenia wpływu innych pierwiastków, a w konsekwencji do spowolnienia wzrostu i rozwoju roślin. Uzupełnienie tych niedoborów sprawi, że rośliny będą rosły lepiej i szybciej. Dlatego tak ważne jest, aby obserwować rośliny i opierać swoją ocenę na wadach wizualnych i objawach, aby móc zapewnić roślinom to, czego potrzebują.

Z powrotem
Następny
ŹRÓDŁOWikipedia, PubChem, Algone, Aqua Rebel, BucePlant
Poprzedni artykułAquael Turbo Filter 1500 – recenzja
Następny artykułPodgrzewanie wody w akwarium. Gdzie umieścić grzałkę?
Miłośnik kotów i technologii :)
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments